ارسال شده در

رئیس‌کل بانک مرکزی: بانک های مولداوی بستر همکاری بانک‌های ایرانی و اروپایی هستند

رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام خروج از محدودیت‌های تحریم، تعامل با بانک‌های مولداوی را کانال و بستر مناسبی برای همکاری بانک‌های ایرانی و اروپایی خواند.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از بانک مرکزی، ولی‌الله سیف در دیدار با رئیس‌جمهور مولداوی با بیان اینکه این ملاقات فرصت مناسبی است تا زمینه همکاری‌های بانکی دو کشور گسترش یابد،گفت: نظام بانکی ایران قبل از تحریم‌ها، ارتباطات مناسبی با بانک‌های بزرگ اروپایی داشت اما در زمان تحریم، این ارتباطات بسیار تضعیف شد خوشبختانه در حال حاضر به‌تدریج روابط کارگزاری با بانک‌های بین‌المللی در حال توسعه و گسترش است.

وی خواستار تعمیق بیشتر روابط بانکی ایران و مولداوی شد و تصریح کرد: ساده‌ترین نوع ارتباط بانکی، ارتباطات کارگزاری است که بر مبنای آن بانک‌ها قادر به همکاری با هم خواهند بود.براین اساس در صورت تمایل بانک‌های مولداوی برای ایجاد روابط کارگزاری، زمینه شکل‌گیری این نوع ارتباط بانکی طرفین فراهم می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیشنهاد تاسیس شعبه بانک‌های ایرانی در مولداوی را با مدیران بانک‌های ایران مطرح خواهد کرد، گفت: متقابلا نیز بانک‌های مولداوی در صورت تمایل می‌توانند از این فرصت برای حضور در ایران استفاده کنند و با فراهم شدن زمینه همکاری، تاسیس بانک مشترک ایران و مولداوی در دستور کار طرفین قرار گیرد.

سیف تعامل با بانک‌های مولداوی را کانال و بستر مناسبی برای همکاری بانک‌های ایرانی و اروپایی خواند و گفت: حجم مبادلات و نقل‌و‌انتقالات ایران به حوزه کشورهای اروپایی قابل توجه است و می‌توانیم از ظرفیت بانک‌های مولداوی برای منافع مشترک در تجارت خارجی بهره بگیریم. ضمن آنکه به هر میزان زمینه‌های مشترک شناسایی و مورد استفاده قرار گیرد و روابط از عمق مناسبی برخوردار شود، به دستاوردهای بزرگی برای طرفین دست خواهیم یافت.

وی با تاکید بر اینکه بانک‌های ایرانی در سطح جهانی برای تعامل با بانک‌های بین‌المللی محدودیتی ندارند، افزود: برای بانک‌های ایرانی محدودیت خاصی غیر از استفاده از دلار در مراودات بانکی وجود ندارد اگرچه در این مورد نیز بر اساس سند برنامه جامع اقدام مشترک، فعالیت با دلار برای بانک‌های ایرانی نیز امکان‌پذیر است،اما بانک‌ها و موسسات آمریکایی مجاز به همکاری با بانک‌های ایرانی نیستند.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: بیشتر معاملات و پرداخت‌های ایران با ارز یورو انجام می‌شود و سایر ارزهایی همچون یوآن چین، وون کره و درهم امارات نیز در مبادلات بانکی ایران و شرکای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیف با اشاره به اینکه در برخی از کشورهای اروپایی بانک‌های ایرانی به‌صورت شعبه حضور دارند، تصریح کرد: شعب بانک‌های ایرانی در آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا و کشورهای منطقه از جمله امارات متحده عربی و ترکیه فعال هستند و علاوه‌بر این، بانک مرکزی ایران با بانک‌های مرکزی ایتالیا، اتریش و برخی کشورها ارتباط مستقیم دارد.

رئیس جمهور مولداوی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و مذاکره با مقامات ایران،بیان کرد: مولداوی دارای ظرفیت‌های مناسبی برای متصل کردن بانک‌های ایرانی و اروپایی به‌منظور انجام تعاملات دو سویه است.

وی با بیان اینکه بانک‌های مولداوی را برای حضور در ایران و ایجاد شعب تشویق خواهد کرد، افزود: در مرحله نخست باید بانک‌های علاقه‌مند برای انجام همکاری از سوی طرفین معرفی و در مرحله بعد زمینه‌های ایجاد روابط کارگزاری و سهامداری مورد بررسی قرار گیرد.

منبع :  بورس پرس

پاسخ دهید