ارسال شده در

معافیت های مالیاتی در طول برنامه ششم توسعه چه نتایجی به بار خواهد داشت؟

 

سه نکته درباره تخفیف و معافیت های مالیاتی توسط سید بهادر احرامیان

سه نکته درباره تخفیف و معافیت های مالیاتی توسط سید بهادر احرامیان

۱٫ نگاه کوتاه به سابقه تخفیف و معافیت های مالیاتی نشان می‌دهد که این‌طور معافیت‌های مالیاتی بیشتر نصیب شرکت‌های دولتی و خصولتی شده است تا شرکت‌های بخش خصوصی واقعی. در اعمال این معافیت‌ها بیشتر به‌صورت ترجیحی و گزینشی عمل شده است درنتیجه به نظر من ممنوعیت هر نوع معافیت مالیاتی جدید باعث شفافیت اقتصاد می‌شود و شرایط بازی را برای همه بنگاه‌های اقتصادی یکسان می‌کند.

۲٫ سازمان مالیاتی به‌طورکلی از هر تبصره و شرطی برای تعلیق معافیت‌های مالیاتی استفاده می‌کند. معافیت‌های مالیاتی مصوب بارها به مرحله اجرا نرسیده است. به همین دلیل بهتر است عدم اعمال معافیت‌های مالیاتی جدید را در راستای شفافیت اقتصاد و محیط کسب‌وکار به فال نیک بگیریم.

۳٫ درآمدهای مالیاتی دولت در دو سه سال اخیر کاهش‌یافته است  و به‌اصطلاح مالیات ستانی دولت‌ها در این شرایط بیشتر می‌شود و احتمال اینکه مصوباتی مثل لغو هر نوع معافیت‌های مالیاتی به بهترین شکل ممکن اجرایی شود افزایش پیدا می‌کند اما نکته مهم این است که از نهادهای عمومی که تاکنون از معافیت‌های مالیاتی برخوردار بودند مالیات ستانده شود. نظر رهبری درباره مالیات بر درآمدهای آستان و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته که از پرداخت مالیات معاف هستند اما باید مالیاتشان را محاسبه و عیناً به آستان بازگردانند از نکات قابل‌توجه و قابل‌تحسین در راستای شفاف‌سازی مالیاتی و گسترش چتر مالیاتی بر همه فعالان اقتصادی است.

منبع: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

پاسخ دهید