ارسال شده در

زمان استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات روی نقدینگی واحدهای اقتصادی تأثیر دارد

 

مالیات بر ارزش افزوده صادرات قرار است ظرف مدت یک ماه به صادرکننده مسترد شود. اما مساله این است که این ۹ درصد مالیات بر ارزش‌ افزوده از همان ابتدا نباید گرفته شود. حالا هم که گرفته می‌شود با تأخیر برمی‌گردانند و در مواقعی زمان استرداد مالیات بر ارزش‌ افزوده برای صادرکننده‌ها خیلی به درازا می‌کشید ولی الان گفته می‌شود که این میزان کاهش پیدا خواهد کرد.

زمان استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات روی نقدینگی واحدهای اقتصادی تأثیر دارد

این در حالی است که درکشورهای خارجی زمانی که خریدی انجام می‌شود، درهمان فرودگاه مالیات بر ارزش‌ افزوده در لحظه به مسافر برگردانده می‌شود. این موضوع به‌راحتی برای خریدهای عادی انجام می‌شود، اما چرا این سیستم نمی‌تواند در تجارت ما حاکم باشد و چیزی که با صنعت می‌آید و با صنعت صادر می‌شود، شناسنامه تولیدکننده و صادرکننده و همه مشخص است نمی‌توانند این‌گونه عمل کند.

چطور است تمام حق‌ و حقوق در لحظه از صادرکننده اخذ می‌شود، اما مالیات بر ارزش‌ افزوده را می‌خواهند پس بدهند این میزان زمان می‌برد. این مسائل نقص است و باید برطرف شود. اگر در لحظه گرفته می‌شود، باید در لحظه هم برگردانده شود. این سیستم در کشورهای اروپایی به‌راحتی و سهولت انجام می‌شود.

این موضوع کمکی به صادرات نمی‌کند. الان هم گفته می‌شود یک‌ماهه پس می‌دهند اما در عمل بیش از این طول خواهد کشید، ولی درواقع حتی یک ماه هم طولانی است. در حال حاضر هنوز این سیستم کامل اجرایی نشده است. اما بروکراسی در ایران خیلی پیچیده است و بررسی این کاغذبازی‌ها به درازا خواهد کشید. امیدواریم که این روند در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود، اما خواسته من این است این استرداد در لحظه باشد.

به‌هرحال طول کشیدن زمان استرداد مالیات بر ارزش‌ افزوده برای صادرات، روی نقدینگی واحدهای اقتصادی تأثیر دارد و با توجه به هزینه‌های بالای نرخ تسهیلات در کشور این مساله روی قیمت تمام‌ شده و هزینه‌ها اثرگذار خواهد بود.

اختصاصی سایت خبری اتاق تهران؛ احمد صادقیان، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران

منبع: اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران

پاسخ دهید