ارسال شده در

صنعت خودرو / مذاکره با ۱۹ خودروساز خارجی و عرضه اولین خودرو مشترک در اسفند

صنعت خودرو / مذاکره با ۱۹ خودروساز خارجی و عرضه اولین خودرو مشترک در اسفند

معاون وزیر صنعت با اعلام امضاء ۱۹ تفاهم نامه با خودروسازان خارجی، از عرضه اولین خودرو مشترک در اسفند ماه خبر داد.

صنعت خودرو و مذاکره با ۱۹ خودروساز خارجی و عرضه اولین خودرو مشترک در اسفند-مراوده

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، معظمی با بیان اینکه در یک سال گذشته با شرکت پژو، سیتروئن،  رنو و هیوندای قرارداد بسته شده و قرارداد با فولکس واگن نیز در حال تمام شدن است، اظهار داشت: ایدرو پس از برجام  در یک سال گذشته، ١٩ تفاهم نامه امضا کرده که در حال مذاکره و تبدیل به قرارداد است.

وی با بیان اینکه لغو تحریم‌های هسته‌ای منجر به افزایش حضور ایران در بازارهای جهانی می‌شود، تصریح کرد: در طول سال‌های تحریم از بازارهای جهانی فاصله گرفتیم و برجام فرصت استفاده از امکانات بیرون که مورد نیاز و تایید ما است را برای کشور به وجود آورده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه صنعت خودرو در ایران سابقه‌ای بیش از ۵۰ ساله دارد اما با این وجود تا به حال نتوانسته‌ایم در صحنه بین‌المللی به عنوان خودروساز مطرح باشیم، گفت: در حال حاضر سالی یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو تولید می‌کنیم، اما این رقم به نسبت ۹۲ میلیون خودرویی که سالیانه در جهان تولید می‌شود، عدد قابل توجهی نیست. اما آنچه پس از لغو تحریم‌ها به دنبال آن هستیم این است که با خودروسازانی که صاحب برند هستند مشارکت بین‌المللی کنیم و بتوانیم از توانایی و امکانات آنها استفاده کنیم.

معظمی با بیان اینکه در اسفندماه امسال اولین خودرو که با مشارکت خودروسازان خارجی تولید شده به بازار عرضه می‌شود ، افزود: سال آینده نیز محصولات مشارکتی با سیتروئن و  رنو به بازار عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه قراردادها به گونه شراکتی است و هر منفعتی داشته باشد ۵۰ درصد از آن ما است، تصریح کرد: سهم پژو و سیتروئن در قراردادهای جدید هر کدام پنجاه درصدی است و در قرارداد با رنو نیز ۶۰ درصد سهم رنو و ۴۰ درصد سهم ایران است.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: با ورود خودروسازان خارجی فناوری و سرمایه وارد کشور می‌شود و  تمامی قراردادها این گونه است که ۳۰ درصد از تولیدات مشترک باید صادر شود. بنابراین فرصتی برای صادرات و بین‌المللی شدن پیش روی صنعت خودروی کشور قرار گرفته ضمن اینکه این فرصتی است برای بالا بردن تولید قطعه سازان داخلی که جامعه ای بزرگ و کارآفرین هستند.

معظمی با بیان اینکه با ورود خودروسازان جدید می‌توانیم به رقابتی‌تر شدن صنعت خودروی کشور امیدوار باشیم، اظهارداشت: با ورود خودروسازان خارجی به کشور، آرام آرام وارد بازار بین‌المللی می‌شویم ضمن اینکه باید خود را برای رقابت بیشتر در بازار آماده کنیم. گرفتن سهم بازار و ماندن در بازار کار سختی است.

وی با بیان اینکه پس از لغو تحریم‌ها در مجموع دو میلیارد دلار تا دو سه سال آینده در این بخش سرمایه‌گذاری خواهد شد تصریح کرد: خودروسازان در سال جاری سود ده شده‌اند و تولیدات ۴۰ درصد افزایش داشته، این مساله نیز در بهبود وضعیت قطعه سازان نیز تاثیرگذار بوده است.

منبع : بورس پرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *