ارسال شده در

عراق از کاهش صادرات نفتی خود خبر داد

تهران -ایرنا – تهران – ایرنا – مقام های وزارت نفت عراق روز جمعه و همگام با توافق ۱۰ آذرماه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین برای کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای در ژانویه سال ۲۰۱۷، از کاهش صادرات نفتی خام خود خبر داد.

عراق از کاهش صادرات نفتی خود خبر داد

به گزارش خبرگزاری رویترز، فلاح العامری نماینده عراق در اوپک امروز به خبرنگاران گفت: کشورش تصمیم دارد، صادرات نفتی خود از میدان های جنوبی این کشور را ۴۰۰ تا ۳۵۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

عراق از کاهش صادرات نفتی خود خبر داد - مُراوده
عامری تصریح کرد: به این ترتیب صادرات نفتی عراق از ۳ میلیون و ۵۱۰ هزار بشکه در دسامبر (آذر/ دی) به ۳ میلیون و ۱۰۰ یا ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه کاهش خواهد یافت.
نماینده عراق در اوپک افزود: عراق به عنوان دومین تولید کننده بزرگ اوپک صادرات خود را کاهش داد، به گونه ای که میزان صادرات بغداد به ۳٫۰۷۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.
علی جبار اللعیبی وزیر نفت عراق نیز روز پنجشنبه در خصوص تصمیم اوپک برای کاهش تولید نفت خود گفته بود که کشورش به توافق وین برای تولید کاهش نفت متعهد است.
وزیر نفت عراق افزود: بغداد ۱۷۰ هزار بشکه از تولید نفت خود را کم کرده است و این هفته نیز ۴۰ هزار بشکه دیگر را کاهش خواهد داد.
وی پیشتر به رویترز گفته بود که جمع صادرات نفتی عراق در ماه فوریه از یکصد و شش میلیون بشکه به یکصد و دو میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی ۱۰ آذرماه (۳۰ نوامبر) در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون توافق کردند تا تولید نفت خام خود را برای کاهش مازاد عرضه نفت و بالا بردن سطح قیمت ها کاهش دهند.
براساس این توافق، قرار است اوپک یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود را کم کند.
اوپک همچنین در نشست ۲۰ آذرماه (۱۰ دسامبر) با تولیدکنندگان غیر عضو شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی، برای کاهش تولید نفت به توافق رسید.
براساس این توافق، کشورهای غیر عضو متعهد شدند که روزانه ۶۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود را کاهش دهند، توافقی که از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون بی سابقه بوده است.

منبع : ایرنا

پاسخ دهید