ارسال شده در

برترین فرصتهای سرمایه گذاری در استان گلستان

استان گلستان ، به عنوان سرزمینی با توانمندیهای بسیار بالای اقتصادی، اجتماعی و ژئوپولتیک، قابلیتهای فراوانی برای سرمایه گذاری دارد. این توانمندیها از آن جهت اهمیت دارد که هنوز بسیاری از آن ها، با وجود شناسایی شدن، مورد استفاده و بهره برداری قرار نگرفته است. با وجود فراهم بودن نسبی زیرساختهای لازم برای جذب سرمایه گذار و فعالیتهای پر بازده اقتصادی، از آنجا که بیشتر به حوزه کشاورزی و صنایع وابسته و همچنین صنایع کوچک و صنایع دستی توجه شده است، سایر وجوه و جنبه های آن، کمتر مورد بهره برداری قرار گرفته و از همین جهت، سرمایه گذاری درزمینه های مختلف اقتصادی استان می تواند با بازدهی خوب و قابل اطمینانی همراه باشد.

برترین فرصتهای سرمایه گذاری در استان گلستان ‬‎

 

الف- مهمترین توانمندیها و پتانسیلهای اقتصادی استان گلستان:

 1. موقعیت ممتاز استراتژیک جغرافیایی با قرار داشتن در مسیرکریدور بین المللی حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی شمال – جنوب با قابلیت دسترسی به بازارهای کشورهای cis و اتصال این بازار به آبهای گرم و دریای آزاد از طریق خاک کشور ترکمنستان.
 2. سرپل اتصال ریلی انبار غله آسیای میانه به خلیج فارس از طریق خط آهن سراسری قزاقستان، ترکمنستان، ایران.
 3. وجود یک فرودگاهبین المللی و یک فرودگاه داخلی فعال در استان
 4. فراهم شدن امکان آسان سازی و سرعت بخشیدن به مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق بندر در حال احداث خواجه نفس
 5. وجود تنوع اقلیمی ، اکولوژیکـی و خـاک جهت سرمایه گذاری در فعالیتهای کشاورزی مکانیزه و تنوع محصولات آن به ویژه گندم ، گیاهان دارویی ، پنبه ، دانه های روغنی ، باغی ، دام و طیور و نوغانداری .
 6. وجود پتانسیل توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی بخش کشاورزی (زراعی و باغی،شیلاتی ، دام و طیور و سلولزی) .
 7. بزرگترین مرکز فراوری خاویار و صید ماهیان خاویاری در ایران با قابلیت سرمایه گذاری در این بخش.
 8. برخورداری از اکوسیستم های منحصر به فرد خلیج گرگان ، تالاب های بین المللی و پارک ملی گلستان به عنوان جاذبه های اکوتوریسم استان.
 9. فراهم آمدن امکانات فنی و اجرایی مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه آبزیان و آبزی پروری با تاکید بر پرورش صادراتی میگو و ماهیان گرمابی و سردابی.
 10. هزینه ناچیز اقتصادی و اجتماعی درمبادلات تجاری بین استان و کشورهای cis به دلیل سابقه تجاری و بازرگانی مناسب و طولانی با کشورهای cis
 11. مرکز پرورش و تولید نژادهای اصیل اسب با هدف استفاده داخلی و صادراتی آنها .
 12. قابلیت سرمایه گذاری در بخش گردشگری با توجه به برخورداری از تنوع قابلیت های برجسته و متعدد طبیعی گردشگری (جلگه ، دشت ، کوهستان ، دریا ، سواحل و …) .
 13. فراهم بودن زمینه سرمایه گذاری در حوزه معدن با وجــود ذخایر فراوان معــدنی نظیر ذغال سنگ،‌ سنگ آهک ، مارن و صدف کوهی رو باز.
 14. قابلیت سرمایه گذاری در بخش فرش و صنایع خاص دستی با توجه به مرکزیت بافت و طراحی نقشهای ممتاز قالی اصیل ترکمن و سایر صنایع دستی
 15. وجــود زمینــه های مساعد علمی و فنی و حرفه ای در بخش های دولتی و غیردولتی در سطوح مختلف آموزشی (عالی و متوسطه) و نوع ارائه (رسمی و غیر رسمی) به منظور تبادل دانشجو و استاد.
 16. امکان سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز با توجه به در حال احداث بودن پتروشیمی و پالایشگاه دراستان.

برترین فرصتهای سرمایه گذاری در استان گلستان : خط ریل سراسری ایران ترکمنستان قزاقستان

برترین فرصتهای سرمایه گذاری در استان گلستان ‬‎: پرورش ماهیان خاویاری

برترین فرصتهای سرمایه گذاری در استان گلستان : پرورشی میگوی وانامی‬‎

برترین فرصتهای سرمایه گذاری در استان گلستان : وجود معادن زغال سنگ‬‎ در گلستان

برترین فرصتهای سرمایه گذاری در استان گلستان : پتروشیمی گلستان در حال احداث می باشد‬‎

ب- زیرساختهای عمده

 1. راه‌های ارتباطی

استان گلستان از طریق راه آهن سراسری ایران  (راه آهن شمال) از شهر گرگان تا بندر ترکمن و از آنجا به ساری و سوادکوه و گرمسار و تهران و از آن جا از طریق راه آهن جنوب به خلیج فارس متصل می شود.

احداث خط آهن اینچه برون – گرگان که کشورهای قزاقستان و ترکمنستان را از طریق استان گلستان به خلیج فارس و دریاهای ازاد جنوب متصل می سازد، مهمترین راه ارتباطی بین المللی و کریدور اصلی اتصال آسیای میانه به خلیج فارس را ایجاد خواهد نمود.

استان گلستان در مسیر اصلی جاده ترانزیتی سراسری آسیای میانه به مناطق داخلی ایران و خلیج پارس قرار دارد.

 1. فرودگاه

در استان یک فرودگاه بین المللی در گرگان و یک فرودگاه داخلی در کلاله(شرق استان) با پروزاهای متعدد داخلی و بین المللی فعالیت دارند.

 1. گمرک و پایانه ها

در استان گلستان دو پایانه بین المللی بار در گرگان و گنبد فعال است. در سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۱م.) بیش از ۴٫۴۰۰٫۰۰۰ تن کالا توسط  ۶۴ شرکت فعال ترابری و حمل و نقل کالا ( ۳۲ شرکت آن در سطوح بین المللی و بقیه در سطوح داخلی)  با ۱۰۲۱۶ راننده حرفه ای جابجا شده است.

گمرک اصلی استان در مرز پل واقع در شهر اینچه برون مستقر است و از مقاصد کارنه تیر کشور به شمار می رود. راه آهن اصلی قزاقستان – ترکمنستان- خلیج پارس از این گمرک وارد کشور می شود.

 1. آب، برق، گاز و مخابرات:

تقریبا تمام استان تحت پوشش خدمات آب، برق، گاز و مخابرات قرار دارد. این موضوع باعث می شود تا اقدام برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی، در بر دارنده کمترین هزینه های مربوط به تامین زیرساختهای پایه باشد.

پ-  کشاورزى و دامپرورى

در استان گلستان بیش از ۶۰۰ هزار هکتار زمین، به صورت  آبى و دیم زیر کشت محصولات زراعی و باغی است.هر چند این استان زمانی به نام سرزمین طلای سفید مشهور بود و بزرگترین مرکز کشت پنبه ایران بود، با این حال امروز و به دلایل گوناگون،با وجود تولید بیش از ۵۰% پنبه ایران در استان، کشت دانه های روغنی از نظر میزان تولید(رتبه اول تولید در کشور با تولید بیش از ۴۰ در صد محصول دانه‌هاى روغنى کل کشور ) و  کشت گندم از نظر کیفیت و مرغوبیت جای پنبه را در استان گلستان گرفته است.

جو، پنبه، دانه های روغنی، برنج، سویا، بادام‌زمینى، سبزى‌ها، به‌ویژه خیار و کاهو، کلزا، زیتون و دیگر دانه‌هاى روغنى از مهمترین و اصلی ترین محصولات کشاورزی این استان به شمار می آیند.

محصول زیتون و گلهای زینتی استان، جایگاه بسیار ممتازی در سبد صادرات غیر نفتی استان و کشور را در سالهای ۸۸و۸۹ به خود اختصاص داده است.

استان گلستان در سال ۱۳۸۹(۱۱و۲۰۱۰) در تولید دانه های روغنی و خاویار رتبه اول کشور و در تولید پنبه ، گندم و برنج رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است .

دامپرورى هم به روش دیرین و هم به روش نوین انجام مى‌شود. این استان داراى سرزمین‌هاى ییلاقى و قشلاقى مناسبى است ییلاق‌ها در بخش‌هاى کوهستانى جنوب استان و قشلاق‌ها در بخش‌هاى شمال و شمال شرقى هستند.

پرورش ماکیان، به‌ویژه مرغ گوشتی، پرورش کرم ابریشم و پرورش ماهى نیز در استان انجام مى‌شود. پرورش ماکیان در مرغدارى‌ها مدرن و مجهز در سراسر استان انجام مى‌شود و به این ترتیب در سال ۱۳۸۹(۱۱و۲۰۱۰) رتبه ششم کشوری را در تولید گوشت مرغ و رتبه دهم را در تولید تخم مرغ کشور به دست آورده است). پرورش کرم ابریشم بیش‌تر در شهرهاى شرقى استان، به‌ویژه مینودشت رواج دارد.

ماهى‌گیرى به روشهای سنتی در خلیج گرگان و بخش‌هاى شرقیى دریاى خزر هم به صورت اقتصادی و هم به صورت تفریحی رواج دارد با اینحال، مرکز عمده پرورش ماهى و آبزیان، در دریاچه‌هاى مصنوعى صورت می پذیرد که به نام  آب‌بند معروف هستند.

در زمینهای کناره  رودخانه‌های جنوبی استان پرورش ماهی های سردابی مانند قزل آلا و در زمینهای کم بازده دشت‌ گرگان در شمال استان  و همچنین در دشتی که به نام ترکمن صحرا خوانده می شود، به‌ویژه در بخش‌هاى شمالی شهرستان گنبد کاووس،پرورش ماهی های گرمابی مانند کپور انجام می گیرد.

دو مرکز پرورش ماهیان خاویارى و یک مرکز پرورش ماهیان استخوانى در استان به کار تولید بچه‌ ماهى مى‌پردازند . این استان در تولید خاویار رتبه اول و در تولید ماهیان گرمابى جایگاه چهارم را در کشور دارد.

بزرگترین سایت میگوی شمال کشور در بیش از ۴۰۰۰ هکتار در اراضی کم بازده حاشیه شرق دریای خزر در حال احداث است و تا کنون بیش از ۷۰۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده و محصول ممتاز آن به کشورهای اروپایی و حاشیه جنوبی خلیج پارس صادر شده است.

ت- صنعت

استان گلستان تا سال ۱۳۸۴(۲۰۰۵م.) با محدویت احداث و توسعه صنایع مواجه بود. هرچند این محدودیت برای استانهای دیگر حاشیه جنوبی دریای خزر در ایران ( مازندران و گیلان) نیز وجود داشته، با اینحال آثار نامطلوب این محدودیت در استان گلستان بیش از دو استان دیگر مشاهده می شود. استقرار صنایع عمده، بیشتر در شهرکهای صنعتی ممکن است. پس از دوران رفع محدودیت، در هر شهرستان استان، تقریبا یک شهرک صنعتی یا در دست بهره برداری است و یا در حال تکمیل زیر ساختها و واگذاری برای استقرار صنایع .

در آخرین مصوبات کارگروه آمایش و محیط زیست استان در سال ۱۳۹۱(۲۰۱۲) چنین مقرر شده است، با توجه به رشد و توسعه شهرکها و نواحی صنعتی در سالهای پس از رفع محدودیت توسعه و استقرار صنایع در استان، و داشتن مجوزهای قانونی و زیست محیطی در خصوص استقرار صنایع مختلف در شهرکها و نواحی صنعتی و وجود فضای خالی جهت استقرار صنعت ، بخش عمده و اصلی خدمات صنعتی استان قابل استقرار در این شهرکها خواهد بود و فقط طرح های بزرگ ، ملی و یا طرح های صنعتی که نیاز به مزیت و شرایط خاص مانند خط لوله گاز ، نفت و غیره داشته و  الزام به استقرار در خارج از شهرکهای صنعتی دارند ، پس از بررسی نقشه های زیست محیطی و منابع طبیعی حوزه های آبریز استان ، راههای استان و بخشنامه های هیات دولت ، بر اساس پیشنهاد سازمان صنعت و معدن استان در مناطق مصوب ممکن خواهد بود.

در حال حاضر و تا پایان سال۱۳۹۰(مارس۲۰۱۲)، ۱۰۸۷ واحد صنعتی در رشته های مختلف در استان فعالیت داشته اند. بیشترین تعداد این واحدها در دو رشته اصلی مواد غذایی و آشامیدنی ها و محصولات کانی غیر فلزی جای داشته اند.

اما از نظر ارزش سرمایه گذاری و اهمیت صنعت،۱۰ کارخانه و واحد صنعتی و تولیدی مهم استان در مجموع با بیش از ۱٫۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در زمینه تولید فولاد( ۲ کارخانه )، تولید و فراوری روغن نباتی(یک کارخانه)، نوشابه سازی(۲ کارخانه)، تولید مرغ و آرد و صنایع لبنیات( هر کدام یک کارخانه) فعالیت داشته اند.

در استان گلستان نیز همانند سایر استانهای کشور، تولید صنایع دستی خاص منطقه رایج است که مهمترین آنها قالی، گلیم، پلاس و جاجیم، ساخت زیورآلات، سوزندوزی، ابریشم دوزی و نمد مالی است.

 1. قالیبافی:
  قالی بافی، مهمترین و عمده ترین صنایع دستی رایج استان است. هنر-صنعتی که بیشتر در بین زنان ترکمن رواج دارد. ایل تکه در ۵۰ کیلومتر شمال باختری گنبد کاووس، بهترین قالیهای ترکمن را در ایران می بافند همچنین ایل آتابای و ایل جعفر بای نیز در بافت قالیهای نفیس مشهورند. منشأ نقوش قالیهای ترکمن، مظاهر طبیعت و محیط زندگی ترکمانان بوده است. نقش شاخ قوچ که نشانی از قدمت و باروری است، نقش عقرب به عنوان دفع شر و نقوش پرندگانی چون قو و حیواناتی نظیر اسب در قالی ترکمن مشهورند. طرح قالیهای ترکمنی بیشتر شکسته و هندسی است و قرینه سازی نقوش از ویژگیهای آن است.
 2. جواهرات ترکمن:

زنان ترکمن از کودکی با انواع زیورهای طلا، نقره و سنگهای تزئینی آشنا شده و خود را با آن می آرایند. استفاده از زیور در نزد ترکمن ها نه تنها جنبه خود آرایی و تزیینی داشته و دارد، بلکه از جنبه اقتصادی و فرهنگی نیز حائز اهمیت بوده است. از نظر فرهنگی، زیور آلات ترکمن ها به واسطه آویز های مختلف در هنگام حرکت، ایجاد سروصدا می کرده است که بیانگر قسمتی از فرهنگ آنها است.از تزئینات گردن و سینه، گل یقه، گوشواره، دستبند، تلفیقی از انگشتر و دستبند، تزئینات پیراهن، کت و نیز تزئینات خاصی که برروی وسایل مورد استفاده زنان نظیر شانه، انگشتانه و ابزار نخ ریسی انجام می گیرد را می توان نام برد.

 1. نمد مالی:

نمد مالی یکی دیگر از رشته های صنایع دستی رایج در استان گلستان است و بیشتر برای استفاده شخصی و توسط بانوان ترکمن تولید می شود. نقش نمدها خطوط منحنی دارد و به نام های “چشم شتری”، قوچ، عقرب زرد و تیرانا خوانده می شود. نمد خوب را از پشم بهاره گوسفند تهیه می کنند وزنان هنرمند نقش شاخ قوچ را برروی آن می اندازند. انواع نمدهای تولید شده مورد مصرف مختلفی دارد، از قبیل نمد زیر پایی، نمدی که دور آلاچیق می پیچند و نمد شولا که چوپانان به خود می پیچند.

 1. سوزندوزی:
  از دیگر رشته های صنایع دستی رایج در استان گلستان، سوزندوزی است که بوسیله زنان و دختران هنرمند انجام می شود. آنان با دقت و ظرافت، با نخ های رنگین، برروی عرقچین کودکان و مچ شلوار، دور یقه و سر دست پیراهن زنانه را سوزندوزی کرده، نقش های زیبایی می آفرینند.
 2. سایر تولیدات صنایع دستی استان گلستان را سفال و سرامیک سازی، هنرهای مرتبط با چوب نظیرمنبت، معرق و ساز سازی، طراحی فرش و محصولات بافتنی تشکیل می دهند.

ث- معدن

هرچند استان گلستان را نمی توان به عنوان یک استان معدنی شناخت، با این حال، ذخایر کانساری زغالسنگ(البرز شرقی)، ید، صدف کوهی و سنگهای نسوز و لاشه آهکی، از مهمترین منابع معدنی استان به شمار می روند.

ارزیابی های اولیه نشان می دهد استان گلستان با داشتن بیش از یک میلیارد تن ذخیره معدنی آهک صدفی(لوماشل) در کانسارهای شمال شرقی گنبد کاووس، بزرگترین ذخیره گاه این ماده در کل کشور است .هر چند این ماده در حال حاضر فقط در صنایع خوراک دام و طیور مورد استفاده دارد، اما نیاز روز افزون صنایع به پودر میکرونیزه کربنات کلسیم،سرمایه گذاری در استفاده از این ذخایر بزرگ را به عنوان منبع کربنات کلسیم با منشا آلی به منظور تولید پودر میکرونیزه را موجه می نماید .تا پایان سال ۱۳۹۰(مارس۲۰۱۲) در استان گلستان ۲۲ معدن فعال در این زمینه با ظرفیت استخراج ۱۷۱۵ هزارتن و ذخیره قطعی ۱۳۴۳۱ هزار تن وجود داشته است.

همچنین استان گلستان در بر دارنده بزرگترین و غنی ترین منبع ید کشور نیز می باشد. با استخراج ماده معدنی ید برای نخستین بار در ایران در ۲۷ کیلومتری شمال شهرستان آق قلا از اعماق ۱۲۰۰ متری زمین در معدن” اینچه”، انحصار این ماده معدنی در دست کشورهای دیگر جهان شکسته شد.

هم اکنون، بهره برداری از این محصول توسط شرکت کانسار خزر در استان گلستان در حال انجام است. تنها شرکت تولید کننده ید کشور ماده معدنی با ارزش ید را از اعماق متوسط هزارمتری سطح زمین استخراج کرده و سپس در کارخانه فرآوری که در جوار این معدن احداث نموده، فرآوری می کند.با توسعه تولید ید در استان،‌ زمینه و بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در زمینه احداث واحدهای صنعتی جدید تولید ترکیبات یددار مانند یدید پتاسیم، یدات پتاسیم و یدات کلسیم که به ترتیب در صنایع دارویی،‌ نمک خوراکی و مکمل های غذایی دام و طیور کاربرد دارند، در سطح استان و نیز کشور فراهم شده است.

 

منبع: اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی گرگان

پاسخ دهید