ارسال شده در

پیشی گرفتن صادرات بر واردات گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است

بندرعباس – ایرنا – مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: پیشی گرفتن صادرات بر واردات در بندر شهید رجایی نشانگر افزایش تولیدات داخلی وگام نهادن در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است.

پیشی گرفتن صادرات بر واردات گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است-مراوده

به گزارش ایرنا، اله مراد عفیفی پور دوشنبه در همایش اقتصاد مقاومتی و نقش ادارات در تحقق آن افزود: کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات از دیگر عوامل اثرگذار در این راستاست که اصلاح و بهبود فرآیندها در فعالیت های بندری می تواند برای دستیابی به این مهم کارگشا باشد.
وی بر لزوم بهره گیری از ظرفیت ترانزیت با مشارکت دستگاه های مرتبط در بندر شهید رجایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و افزود: یکی از راه های وابسته کردن اقتصاد دیگر کشورها به ایران، توسعه ترانزیت است که می توان از این ظرفیت پنهان برای تقویت اقتصاد ملی بهره گرفت.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهارکرد: اقتصاد مقاومتی موضوعی علمی، منطقی و اعتقادی است و سیاستگذاری برای اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از تجمل گرایی از جمله ضرورت های تحقق اقتصاد مقاومتی است .
عفیفی پور در بخش دیگری از سخنان خود به بیان پیامدهای مثبت اقتصاد مقاومتی در زمینه کاهش بیکاری و به دنبال آن کاهش آسیب های اجتماعی پرداخت.
وی با اشاره به نقش سیستم های حمایتی پولی و مالی در این زمینه گفت: بخش غیر دولتی داخلی و سرمایه گذاران خارجی به دنبال تبدیل منابع خود به ثروت و کار هستند که باید از این فرصت بهره بگیریم تا توان مقاومتی اقتصاد کشور تقویت شود.
فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان نیز در این مراسم، تنها راه برون رفت کشور از وضعیت فعلی را عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی دانست.
وی هدف از برگزاری این همایش را آشنا نمودن بسیجیان و فعالان صنعت حمل و نقل به ویژه در حوزه تجارت دریایی با مفاهیم و الزامات اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
سردار رضا ترابی، خواستار نهادینه شدن فرهنگ کار و تلاش در مجموعه های اداری و اقتصادی و لزوم فرهنگسازی متولیان امر در این رابطه شد.
همایش اقتصاد مقاومتی و نقش ادارات در تحقق آن با حضور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با هدف بررسی چگونگی عملکرد دستگاه های اجرایی در پیروی از منویات مقام معظم رهبری، تبیین راهبردهای لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی، ایجاد فرهنگ کار و مصرف کالای ایرانی، ایجاد وحدت رویه بین دستگاه ها و تبیین نقش عاملان ذیحساب و مدیران مالی برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل عنوان شده است.
طبق گزارش های اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ۹ ماهه امسال میزان صادرات فراورده های نفتی از بندرشهید رجایی ۶ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۹۵۷ تن بوده که این میزان از رشد ۴۱ درصدی نسبت به سال قبل برخوردار بوده است .
همچنین در این مدت ۲ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۱۱۹ تن مواد نفتی از طریق این بندر به داخل کشور وارد و ۵۵ هزار و ۴۵ تن از این گونه کالاها نیز در مدت یاد شده ترانزیت شد.
بندر شهید رجایی دروازه طلایی اقتصاد ایران است که ۵۳ درصد صادرات و واردات ، ۷۰ درصد ترانزیت و تخلیه و بارگیری حدود ۸۵ درصد کالاهای کانتینری درسطح کل بنادر کشور را پشتیبانی می کند.
بندر شهید رجایی با ۱۸ دستگاه گنتری کرین (جرثقیل غول پیکر جهت تخلیه و بارگیری کانتینری) و۴۰ پست اسکله، بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران است.
عملیات کانتینری در حوزه بندری از جمله شاخص های مهمی است که مدت های بسیاری بود خبری از رشد این عملیات در بزرگترین بندر تجاری ایران وجود نداشت.
اما با تلاش های دولت تدبیر و امید و به دنبال توافق برجام و استقبال خطوط کشتیرانی برتر دنیا برای حضور در بندر شهید رجایی و افزایش تردد خطوط کشتیرانی لاینر به این بندر، این عملیات رشد قابل ملاحظه ای یافته است که در نوع خود نشان از رشد اقتصادی در کشور دارد.
بندر شهید رجایی در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

منبع : تی نیوز / ایرنا

پاسخ دهید