ارسال شده در

۴۱ میلیارد دلار درآمد نفتی در سال جاری/ اختصاص هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه حمل و نقل ریلی

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پیش بینی ما از درآمد نفتی ۳۳ میلیارد دلاری تا پایان امسال به ۴۱ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است که بیانگر تاثیر قابل توجه برجام بر درآمد نفتی کشور است.

۴۱ میلیارد دلار درآمد نفتی در سال جاری/ اختصاص هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه حمل و نقل ریلی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا محمد باقر نوبخت روز پنجشنبه در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان در سنندج افزود: جمع ۲ درصد درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی که ۵۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در سال ۹۵ است نسبت به اعتبارات همین ۲ درصد در سال گذشته، از رشد ۳۵ درصدی برخوردار بوده است.
وی اظهار کرد: در سال های گذشته، سالانه ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم که به تازگی و به دنبال اجرای برجام و رفع تحریم ها، توانستیم یک میلیون بشکه نفت خام و حدود ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در ماه را به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه برسانیم.
وی به مجوز اپک به ایران برای افزایش تولید نفت خام اشاره کرد و گفت: درآمد  نفتی ۴۱ میلیارد دلاری امسال نسبت به درآمد ۱۲۰ میلیارد دلاری سال ۹۲ نشان می دهد با یک سوم درآمد آن سال ها داریم کشور را اداره می کنیم.
نوبخت با بیان اینکه هم اکنون قیمت هر بشکه نفت ایران بالای ۵۰ دلار است افزود: متوسط قیمت هر بشکه نفت در ۹ ماه گذشته ۴۲ دلار است که بیش از ۴۰ دلار پیشنهادی بودجه سال ۹۵ است.

جمع تملک دارایی های سرمایه ای استانی حدود ۱۶۸ میلیارد تومان است
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: جمع تملک دارایی های سرمایه ای استان کردستان حدود ۱۶۸ میلیارد تومان است که نسبت به ۱۱۵ میلیارد تومان سال ۹۴، ۴۵ درصد رشد داشته است.
نوبخت با بیان اینکه با وجود همه مشکلات، تملک دارایی های سرمایه ای استانی از یک پایه رشدی برخوردار بوده است افزود: در سال ۹۵ تملک دارایی های سرمایه ای استانی را ۱۱۴ میلیارد تومان در نظر گرفتیم که نسبت به سال گذشته ۵۱ درصد رشد داشته است.
وی اضافه کرد: اگر اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی و ملی استانی شده را به آن اضافه کنیم حدود ۵۱۴ میلیارد تومان است که از ۲۸ درصد رشد برخوردار است.
به گفته وی اعتبارات جاری استان کردستان در سال گذشته، ۱۱۴ میلیارد تومان است که نسبت به ۸۹ میلیارد تومان سال ۹۴، ۲۸ درصد رشد داشته است.
به گفته نوبخت، چیزی حدود ۹۴ طرح و پروژه استانی ویژه و ملی برای استان کردستان حسب مستندی که امور تلفیق سازمان برنامه و بودجه تهیه کرد برای سال ۹۵ در نظر گرفته شده است.
وی اظهار کرد: ابلاغ تملک دارایی هایی سرمایه ای استان کردستان در سال ۹۴ که از سوی سازمان برنامه و بودجه ارائه شده ۱۸۷ میلیارد تومان است اما ۲۲۸ میلیارد تومان تخصیص داده شده است یعنی ۱۲۲ درصد امکان تخصیص را تا اکنون افزایش داده ایم.
رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه استان کردستان استحقاق بودجه های بیشتر از این را دارد اضافه کرد: به همین جهت در بودجه سال ۹۶ علاوه بر بودجه طبیعی که برای هر استان قائل شدیم یک ردیف بودجه ویژه توسعه استان کردستان در قانون بودجه که الان لایحه است از سوی دولت اضافه شده که ۱۰۰ میلیارد تومان در آن ردیف در نظر گرفته شده است.

هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه حمل و نقل ریلی در بودجه سال ۹۶ 
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۹۶ برای توسعه حمل و نقل ریلی اختصاص یافته است که امیدواریم با استفاده از همین ردیف بودجه، سنندج نیز به شبکه سراسری و خارجی کشور وصل شود.
نوبخت گفت: طول راه آهن همدان سنندج ۱۵۰ کیلومتر است که قطعه اول آن حدود ۷۰ درصد پیشرفت دارد و پیمانکار قطعه دوم آن تغییر کرده و قرار است با برگزاری مناقصه برای ادامه کار اقدام کنیم.
وی ادامه داد: زیرسازی قطعه سوم آن نیز انجام شده است و اعتباراتی را ظرف این هفته به ۲ قطعه دیگر اختصاص می دهیم تا اولویتی که دولت برای زیرساخت های شبکه حمل و نقل ریلی دارد برآورده شود.
محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به منظور بررسی دقیق وضعیت راه آهن همدان – سنندج امروز پنجشنبه ۳۰ دی به استان کردستان سفر کرد.
بازدید زمینی از تمام مراحل اجرای پروژه راه آهن در مسیر شهرهای همدان – قروه – دهگلان و سنندج هدف اصلی سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به این استان بود.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دولت

پاسخ دهید