ارسال شده در

افتتاح مجتمع بندری کاسپین و آغاز عملیات ساخت اسکله مارینا و بزرگترین آکواریوم ایران

افتتاح مجتمع بندری کاسپین و آغاز عملیات ساخت اسکله مارینا و بزرگترین آکواریوم ایران

افتتاح مجتمع بندری کاسپین و آغاز عملیات ساخت اسکله مارینا و بزرگترین آکواریوم ایران

دو پست از اسکله‌های مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر و بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد کشور افتتاح و عملیات اجرایی احداث اسکله مارینا به عنوان بزرگترین اسکله گردشگری دریای خزر و همچنین بزرگترین آکواریوم و باغ خزندگان ایران در این منطقه با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی آغاز شد.

مجتمع بندری کاسپین

مجتمع بندری کاسپین در فاز نهایی دارای ۲۲ پست اسکله با ظرفیت ۱۵ میلیون تن خواهد بود و اسکله‌هایی که امروز با حضور رییس جمهور بهره‌برداری می‌شود، هر یک به طول ۱۷۵ متر بوده که یک پست آن اسکله تجاری با سرمایه‌گذاری مستقیم سازمان مناطق آزاد و دیگر اسکله نفتی دلفین با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساخته شده است.

ارزش سرمایه‌گذاری سازمان منطقه انزلی در احداث این مجتمع بندری ۷۰۰ میلیارد تومان و همچنین میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است.

بخش های مجتمع گردشگری دریایی مارینای منطقه آزاد انزلی

همچنین مجتمع گردشگری دریایی مارینای منطقه آزاد انزلی دارای بخش‌هایی نظیر اسکله قایق‌های تفریحی، هتل، رستوران دریایی، مرکز ورزش‌های دریایی و امکانات تفریحی مرتبط با ساحل و دریا می‌باشد. این مجتمع به عنوان بخشی از مجتمع بندری کاسپین تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید که امکان پهلوگیری ۳۵۰ قایق مسافری – تفریحی به صورت همزمان و کشتی کروز در این اسکله فراهم می‌شود.

بزرگترین پروژه آکواریوم و باغ خزندگان کشور

بزرگترین پروژه آکواریوم و باغ خزندگان کشور نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون یورویی خارجی احداث می‌شود که این پروژه گردشگری در مدت ۳۶ ماه در فضایی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع ساخته خواهد شد که شامل بزرگترین آکواریوم و باغ خزندگان کشور، شهربازی سرپوشیده، سینماهای چندبعدی، سوئیت‌های اقامتی، تونل آکواریوم و بخش‌های تجاری و خدماتی است.

منبع : ایسنا

ارسال شده در

28 میلیون نفر صورتحساب سهام عدالت دریافت کردند/دو میلیون متقاضی، آماده پرداخت اقساط هستند

28 میلیون نفر صورتحساب سهام عدالت دریافت کردند/دو میلیون متقاضی، آماده پرداخت اقساط هستند

۲۸ میلیون نفر صورتحساب سهام عدالت دریافت کردند

مشاور سازمان خصوصی‌سازی از مراجعه ۲۸ میلیون نفر به سامانه ساماندهی سهام عدالت خبرداد و گفت: از این تعداد، دو میلیون نفر برای پرداخت اقساط و تملک سهام، اعلام آمادگی کردند.

گرفتن صورتحساب سهام عدالت

سازمان خصوصی سازی، سیدجعفر سبحانی گفت: از زمان رونمایی سامانه ساماندهی سهام عدالت، بیش از ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مشمولان می توانستند با مراجعه به سامانه به نشانی www.samanese.ir برای گرفتن صورتحساب سهام عدالت خود اقدام کنند

که بر این اساس، تا روز پایانی سال گذشته (سی ام اسفندماه) و طی تنها دو هفته بیش از ۲۸ میلیون نفر از مشمولان به سامانه پیش بینی شده مراجعه کردند؛

در حالی که پیش بینی این سازمان مراجعه ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر بود.

مشاور سازمان خصوصی سازی، با اشاره به صورتحساب سهام عدالت مشمولان یادآوری کرد: در بخشی از این صورتحساب، میزان واریزی سود (دریافتی از شرکتهای سرمایه پذیر) به حساب خزانه مشخص شده که برای همه مشمولان این رقم ثابت و ۵۳۲ هزار تومان و در مجموع برای مشمولان کشور در طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان واریز به خزانه صورت گرفته است.

سبحانی اظهار داشت: ۶۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم در دولتهای گذشته (هفت ساله منتهی به سال ۹۲) و بقیه ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان آن در سه ساله دولت یازدهم دریافت شده و به حساب خزانه واریز شده است؛ بر این اساس در طول خدمت دولت «تدبیر و امید» مجموع دریافتی سود سهام عدالت و واریزی به خزانه بیش از سه برابر هفت سال پیش از آن بوده است.

ماده ۶ آئین نامه اجرایی توزیع سهام عدالت

وی در ادامه با اشاره به ماده ۶ آئین نامه اجرایی توزیع سهام عدالت مورخ فروردین ۸۸ خاطرنشان کرد: مطابق این ماده قانونی، اگر طی ۱۰ سال سازمان خصوصی سازی می‌توانست از محل سود شرکتهای سرمایه پذیر مبلغ یک میلیون تومان سهام عدالت را تادیه و پاس کند، همه مشمولان کل سهام خود را دریافت می کردند و در غیر این صورت مشمولان می‌توانند آن را به صورت اختیاری پرداخت کنند.

سبحانی تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲ میلیون نفر از مجموع ۲۸ میلیون نفری که با مراجعه به سامانه صورتحساب سهام عدالت دریافت کرده اند، برای پرداخت اقساط خود از طریق حسابهای بانک ملی (به عنوان بانک عامل سهام عدالت) اعلام آمادگی کرده و پرداختهایی انجام داده‌اند.

وی توضیح داد: سامانه سهام عدالت به دلیل به‌روزرسانی صورت‌حساب مشمولان از تاریخ ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۴ فروردین ۱۳۹۶، بطور موقت از دسترس خارج است و افراد از ۱۴ فروردین به بعد می‌توانند به صورتحساب سهام عدالت به‌روزشده خود دسترسی داشته باشند؛ بر این اساس هنوز رقم پرداختی از سوی مشمولان مشخص نیست و متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
ارسال شده در

وضعیت آب و هوای کشور در 12 و 13 فروردین( روز طبیعت )

وضعیت آب و هوای کشور در 12 و 13 فروردین( روز طبیعت )
سازمان هواشناسی پیش بینی کرد: همزمان با روز ۱۳ فروردین موسوم به روز طبیعت اغلب استان‌های کشور آسمانی صاف، کمی تا نیمه ابری داشته باشند.

ایرنا نوشت: جدول آماری منتشره این سازمان مربوط به روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه جاری در روز چهارشنبه حاکی است:

 • استان‌های آذربایجان شرقی و غربی روز ۱۲ فروردین آسمانی کمی ابری، نیمه ابری و بارش پراکنده دارند.
 • روز ۱۳ فروردین آذربایجان شرقی آسمان صاف و نیمه ابری درحالی که در آذربایجان غربی نیمه ابری و رگبار پیش بینی شده است.
 • آسمان استان‌های اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام و بوشهر در روز ۱۲ فروردین صاف، کمی ابری و وزش باد پیش بینی شده و در روز ۱۳ فروردین هموطنان در اردبیل آسمانی کمی ابری، نیمه ابری و بارش پراکنده خواهند داشت درحالی که اصفهانی‌ها در روز طبیعیت آسمان صاف و کمی ابری، در البرز صاف، نیمه ابری، ایلام صاف، کمی ابری و برای بوشهری‌ها صاف، کمی ابری و وزش باد پیش بینی شده است.
 • هموطنان در استان تهران در روز ۱۲ فروردین آسمانی صاف، کمی ابری و همراه با وزش باد خواهند داشت و در روز ۱۳ فروردین نیز شاهد اسمان صاف و نیمه ابری خواهند بود.
 • در استان چهارمحال و بختیاری در روز ۱۲ فروردین آسمان صاف، کمی ابری با وزش باد و برای روز ۱۳ فروردین صاف و کمی ابری مورد انتظار است.
 • استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی در ۱۲ فروردین آسمان نیمه ابری همراه با افزایش ابر و بارندگی خواهند داشت و در روز طبیعت برای استان خراسان شمالی اسمان صاف، نیمه ابری همراه با افزایش ابر و رگبار پیش بینی شده است در حالی که خراسان‌های رضوی و جنوبی آسمان صاف و نیمه ابری خواهد شد.
 • آسمان خوزستان در ۱۲ و ۱۳ فروردین صاف و کمی ابری پیش بینی شده و در استان زنجان ۱۲ فروردین آسمان صاف، کمی ابری و با وزش باد پیش بینی می‌شود و در روز ۱۳ فروردین هم هوا صاف و کمی ابری پیش بینی شده است.
 • آسمان در استان سمنان برای روز شنبه آینده کمی ابری، نیمه ابری با افزایش ابر و رگبار پیش بینی شده است درحالی که روز یکشنبه ۱۳ فروردین هموطنان در این استان شاهد آسمانی صاف و کمی ابری خواهند بود.
 • در استان سیستان و بلوچستان ۱۲ فروردین، آسمان کمی ابری، نیمه ابری همراه با وزش باد پیش بینی شده و در روز ۱۳ فروردین نیز هوا صاف و نیمه ابری مورد انتظار است.
 • برای استان‌های فارس، قزوین و قم در روز ۱۲ فروردین انتظار می‌رود هوا صاف، کمی ابری و با وزش باد همراه باشد. درحالی که در فارس روز ۱۳ فروردین هوا صاف، نیمه ابری و با وزش مورد انتظار است. در استان‌های قزوین و قم هوا صاف و کمی ابری پیش بینی می‌شود.
 • هموطنان در استان کردستان روز ۱۲ فروردین شاهد هوای کمی ابری، نیمه ابری با افزایش ابر و بارندگی خواهند بود و کرمانی‌ها آسمانی صاف، کمی ابری و همراه با وزش باد را پیش روی خواهند داشت.
 • در استان کرمانشاه نیز ۱۲ فروردین ماه هوا کمی ابری، نیمه ابری همراه با افزایش ابر و رگبار خواهد بود درحالی که روز طبیعت در استان‌های کردستان، کرمان و کرمانشاه آسمان صاف و کمی ابری پیش بینی شده است.
 • برای هموطنان در استان کهگیلویه و بویراحمد روز ۱۲ فروردین آسمانی صاف و نیمه ابری پیش بینی شده و روز طبیعت نیز آسمان صاف و کمی ابری مورد انتظار است .
 • آسمان استان گلستان در روز ۱۲ ابری و همراه با بارندگی خواهد بود و در گیلان هوا نیز کمی ابری و نیمه ابری خواهد شد. روز ۱۳ فروردین نیز به ترتیب هوایی کمی ابری و نیمه ابری در این دو استان شمالی مورد انتظار است.
 • هموطنان در استان لرستان روزهای ۱۲و ۱۳ فروردین آسمانی صاف و کمی ابری خواهند داشت درحالی که برای استان مازندران آسمان نیمه ابری، ابری و بارندگی در روز ۱۲ فروردین پیش بینی شده و کمی ابری و نیمه ابری را در روز ۱۳ فروردین انتظار دارند.
 • هوای استان مرکزی در روزهای مذکور صاف و کمی ابری خواهد بود.
 • هرمزگانی‌ها در طی دو روز یاد شده آسمانی صاف، کمی ابری با وزش باد را مشاهده خواهد کرد.
 • آسمان همدان در ۱۲ فروردین ماه صاف، کمی ابری و با وزش باد پیش بینی شده و در روز ۱۳ فروردین نیز هوایی صاف و کمی ابری خواهند داشت.
 • پیش بینی شده وضعیت آسمان استان یزد در روز ۱۲ فروردین صاف، نیمه ابری و با وزش باد همراه باشد. مردم این استان روز ۱۳ فروردین هوای صاف و کمی ابری را خواهند داشت.

 

منبع : ایرنا / همشری آنلاین

ارسال شده در

بررسی روند 10 ساله تجارت ایران و عمان / روند مثبت و استحکام تجارت

بررسی روند 10 ساله تجارت ایران و عمان / روند مثبت و استحکام تجارت

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و عمان نشان دهنده روند مثبت تجاری دو کشور بوده و میزان واردات و صادرات انجام شده حاکی از رابطه مستحکم تجاری فی مابین بدون اثرپذیری از تحریم‌هاست.

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و عمان

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و عمان در بازه زمانی سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که صادرات به عمان طی ۱۰ سال گذشته روندی مثبت داشته و در سالهای اخیر سرعت و شدت بیشتری نیز به خود گرفته است.

تراز تجاری پس از دو سال تجربه ثبت عدد منفی در سال های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ با نوساناتی اندک در سال های بعدی مثبت و فزاینده بوده است اما واردات پس از کاهشی شدید در سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۳ در فاصله ۶۰ تا ۷۵ میلیون دلار تثبیت شده و در نهایت به ۳۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ کاهش یافته است.

قابل توجه است که در غالب سالهای دوره مذکور متوسط قیمت صادرات با فاصله قابل توجهی کمتر از متوسط ارزش واردات بوده است و مقایسه روند واردات عمان از ایران و واردات این کشور از جهان طی ده سال مربوطه می‌تواند تاییدی بر عدم اثرپذیری روند تجارت دو کشور از تحریم‌ها و رابطه مستحکم تجاری فی مابین باشد.

ارزش صادرات

بر اساس بررسی‌های انجام شده ارزش صادرات در سال ۱۳۸۴ معادل ۲۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۶۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۱۲۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۷۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۷۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۰۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۱۰۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۷۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۱۴۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۳۰۵ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۳۷۶ میلیون دلار بوده است.

ارزش واردات

این در حالی است که ارزش واردات در سال ۱۳۸۴ معادل ۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۲۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۸۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۱۴۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۲۳۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۷۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۷۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۶۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۷ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۳۳ میلیون دلار بوده است.

تراز تجاری

همچنین تراز تجاری در سال ۱۳۸۴ معادل ۲۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۳۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۴۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۷۳- میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۱۶۰- میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۳۲ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۲۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۱۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۲۳۸ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۳۴۳ میلیون دلار بوده است.

رشد تجارت ایران و عمان

بنابراین رشد تجارت ایران و عمان در سال ۱۳۸۵ برابر ۱۰۴ درصد، در سال ۱۳۸۶ برابر ۱۰۳ درصد، در سال ۱۳۸۷ برابر ۴۴- درصد، در سال ۱۳۸۸ برابر هشت درصد، در سال ۱۳۸۹ برابر ۴۰ درصد، در سال ۱۳۹۰ برابر ۶-  درصد، در سال ۱۳۹۱ برابر ۷۶ درصد، در سال ۱۳۹۲ برابر ۱۸- درصد، در سال ۱۳۹۳ برابر ۱۰۹ درصد و در سال ۱۳۹۴ برابر ۲۳ درصد بوده است.

منبع : ایسنا 

ارسال شده در

نگاهی به توسعه صادرات و تبادل فناوری در سالی که گذشت

نگاهی به توسعه صادرات و تبادل فناوری در سالی که گذشت

بخشی از فعالیت‌های کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در سال ۹۵

ارزیابی میزان آمادگی صادراتی شرکت‌ها، آموزش و مشاوره در خصوص فرآیندهای بازرگانی و صادراتی، حمایت از ایجاد ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی، حمایت از ساخت قالب و طراحی صنعتی محصولات دانش‌‏بنیان، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی، برگزاری پاویون ملی‌ محصولات دانش‌بنیان ایران در نمایشگاه‌های خارجی و حمایت از اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری بخشی از فعالیت‌های کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در سال ۹۵ است.

مالک سعیدی، مدیر کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری درباره اقدامات کریدور در سالی که گذشت، اظهار کرد: تسهیل در زمینه‌های صادرات محصولات دانش‌بنیان، تبادل فناوری و توسعه بازار از جمله برنامه‌های جدی معاونت امور بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که با ایجاد کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در سال ۹۳ شکل منسجم‌تری به خود گرفته است.

در واقع کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، صادرات محصولات با فناوری بالا را تسهیل می‌بخشد.

وی ادامه داد: ارائه خدمات مشاوره و آموزش، تهیه ابزارهای تبلیغاتی، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی و حضور در نمایشگاه‌های معتبر خارجی با حمایت‌های مالی، بخشی از این خدمات است که از طریق کارگزاران توسعه صادرات کریدور (شرکت‌های خدماتی متخصص در هر حوزه) ارائه می‌شود.

برخی اقدامات کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در سالی که گذشت

سعیدی درباره برخی از خدماتی که توسط کریدور صادرات در سال گذشته ارائه شد، گفت: ارزیابی میزان آمادگی صادراتی شرکت‌ها، آموزش و مشاوره در خصوص فرآیندهای بازرگانی و صادراتی مانند نقل و انتقالات ارزی، حمایت از ایجاد ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی، حمایت از ساخت قالب و طراحی صنعتی محصولات دانش‌‏بنیان، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی، حمایت از جذب نیروی متخصص بازرگانی، حمایت از حضور مستقل شرکت‌ها در نمایشگاه‌های خارجی، برگزاری پاویون ملی‌ محصولات دانش‌بنیان ایران در نمایشگاه‌های خارجی و حمایت از اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری بخشی از فعالیت‌های کریدور در سال ۹۵ است.

حمایت از خدمات تبادل فناوری

وی یکی از تغییرات مهم ایجاد شده سال گذشته در حمایت های کریدور صادرات را حمایت از خدمات تبادل فناوری دانست و اظهار کرد: برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان جهت تقویت تولیدات خود و همچنین استفاده از فناوری‌های به‌روز دنیا نیاز به خدمات تبادل فناوری دارند، در این خصوص با توجه به سطح توانمندی و نوع نیاز شرکت متقاضی و میزان پیشرفته‌بودن فناوری، حمایت‌ها در دو سطح مقدماتی و جامع ارائه می‌شود.

ارزیابی آمادگی صادرات

سعیدی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵، تمامی شرکت‌های دانش‌بنیانی که تمایل به استفاده از خدمات حمایتی کریدور صادرات را داشتند، باید از نظر میزان آمادگی صادرات مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند، این خدمت که تحت عنوان ERA نام گرفت، مشخص می‌کند که شرکت متقاضی توانایی دریافت چه خدمات و حمایت‌هایی را از کریدور خواهد داشت.

در واقع به کمک این ارزیابی، شرکت‌ها در رده‌های برتر صادراتی، توانمند صادراتی، دارای پتانسیل و نیز عدم احراز شرایط صادراتی طبقه‌بندی می‌شوند. این ارزیابی‌ها در سال ۹۶ نیز با جدیت انجام خواهد شد.

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی

وی با بیان این‌که در زمینه برگزاری پاویون‌های نمایشگاهی بین‌المللی، چندین پاویون موفق در سال ۹۵ توسط کریدور توسعه صادرات برگزار شد، گفت: نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی عرب‌لب امارات، نمایشگاه تجهیزات پزشکی مدیکا آلمان، نمایشگاه دریایی SMM آلمان، نمایشگاه نفت و گاز ادیپک ابوظبی، نمایشگاه کامپوزیت روسیه عناوین برخی از نمایشگاه‌هایی است که شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در آن شرکت کردند.

سعیدی تصریح کرد: همچنین در سال ۹۶ نیز برنامه‌ریزی دقیقی شده است تا حضور در این نمایشگاه‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد و از شرکت‌هایی حمایت شود که در سال‌های گذشته به موجب حضور در این نمایشگاه‌ها به دستاوردهای خوبی همچون قرارداد، تفاهم‌نامه یا ایجاد نمایندگی رسیده باشند.

رقابت با محصولات خارجی

سعیدی یکی از ضعف‌های شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور ورود به بازارهای بین‌المللی را فقدان طراحی صنعتی حرفه‌ای محصولات و نیز ضعف وب‌سایت‌های آنها دانست و اظهار کرد: در سال ۹۵ سعی شد تا با حمایت از این دو مقوله، شرکت‌های دانش‌بنیان در رقابت با محصولات خارجی مشابه به موفقیت برسند.

به عنوان مثال، در سال ۹۵ در اعزام شرکت‌های دانش‌بنیان به نمایشگاه هفته سلامت روسیه سعی شد تا همراه این شرکت‌ها متخصصین طراحی صنعتی نیز اعزام شوند.

هدف از این کار الگوبرداری شرکت‌ها از طراحی‌های نوین محصولات و نیز جلوگیری از کپی‌برداری از طرح‌های موجود در بازارهای بین‌المللی بود.

حمایت از اعزام هیات‌های تجاری به نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی

سعیدی با بیان اینکه یکی از حمایت‌های موفق و جذاب کریدور صادرات حمایت از اعزام هیات‌های تجاری به نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی است، تصریح کرد: در سال گذشته تعدادی از این اعزام‌ها مورد حمایت کریدور صادرات همچون نمایشگاه دارویی CPHI اسپانیا، نمایشگاه هفته سلامت روسیه، نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته CHTF چین مورد حمایت واقع شد که هدف از این برنامه‌ها رصد فناوری‌های ارائه شده در نمایشگاه و برگزاری جلسات و نشست‌های B2B با شرکت‌های معتبر و صاحب فناوری حاضر در این نمایشگاه‌ها بود.

اعزام ۴۰ شرکت دانش‌بنیان به اتریش و مجارستان

وی همچنین درباره اعزام ۴۰ شرکت دانش‌بنیان به اتریش و مجارستان گفت: این شرکت‌ها در حوزه‌های فناوری نانو، فناوری زیستی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی، گیاهان دارویی و انرژی‌های تجدیدپذیر فعال هستند.

در این سفر جلسات متعدد و متنوعی با شرکت‌های اتریشی و مجار برگزار شود.

به عنوان نمونه در کشور اتریش توانستیم نزدیک به ۸۰ شرکت اتریشی را در جلسات دو نفره با شرکت‌های ایرانی اعزام شده رو در رو کنیم که حاصل این جلسات چندین تفاهم‌نامه، قرارداد و MoU بوده است.

این اعزام که می‌توان گفت برای اولین بار با این تعداد شرکت دانش‌بنیان و این گستردگی در دو کشور اروپایی برگزار شد و خروجی‌های بسیار مطلوبی نیز داشت، مطمئناً نمونه های آن، در  سال ۹۶ نیز تکرار خواهد شد.

منبع : ایسنا / قطره 

ارسال شده در

ثبت تراز تجاری مثبت برای دومین سال / صادرات غیرنفتی 246 میلیون دلار بیش از واردات شد

ثبت تراز تجاری مثبت برای دومین سال / صادرات غیرنفتی 246 میلیون دلار بیش از واردات شد

گمرک جمهوری اسلامی ایران ارزش صادرات و واردات سال ۱۳۹۵ را به ترتیب «۴۳میلیارد و ۹۳۰ میلیون» و «۴۳میلیارد و۶۸۴ میلیون» دلار اعلام کرد که بر این پایه برای دومین سال پیاپی پس از ۳۷ سال، تراز تجاری کشور مثبت و رقم آن ۲۴۶ میلیون دلار شد.

صادرات غیرنفتی ۲۴۶ میلیون دلار بیش از واردات شد

برای نخستین بار پس از ۳۷ سال تراز تجاری کشور که پس از کسر واردات از صادرات به دست می‌آید، در سال ۱۳۹۴ مثبت شد و رقم ۹۲۴ میلیون دلار را ثبت کرد.
این روند در همه ماه های سال ۱۳۹۵ ادامه یافت تا اینکه امروز (چهارشنبه) گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ تراز تجاری مثبت ۲۴۶ میلیون دلاری ثبت شد؛

به عبارت دیگر، ارزش صادرات غیرنفتی ایران ۲۴۶ میلیون دلار بیشتر از کل واردات بود.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران در دوازده ماهه سال ۱۳۹۵ به ۴۳میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار رسید که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۴، ۳٫۵۴ درصد رشد نشان داد.
همچنین واردات ایران در سال ۱۳۹۵ به ۴۳میلیارد و۶۸۴ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال۱۳۹۴ از ۵٫۱۶ درصد رشد برخوردار شد.
پارسال وزن کالاهای وارداتی به ۳۳میلیون و ۳۹۹هزارتن رسید؛ در حالی که در این مدت ۱۲۹میلیون و ۶۴۸هزار تن انواع کالا صادر شد.

* اقلام عمده صادراتی

مهمترین اقلام صادراتی کشور در سال ۱۳۹۵ به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش هفت میلیارد و ۳۲۰میلیون دلار، روغن های سبک و فراورده ها بجز بنزین به ارزش ۲میلیارد و ۴۷۹میلیون دلار و گازهای طبیعی مایع شده به ارزش ۲ میلیارد و ۷۹ میلیون دلار بود.
در رده های بعدی پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۲۲۲میلیون دلار و گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۲۰۴ میلیون دلار قرار گرفت.

*اقلام عمده وارداتی

مهمترین اقلام وارداتی در سال ۱۳۹۵ شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۴۱۳ میلیون دلار و لوبیای سویا به ارزش ۹۰۹ میلیون دلار بود.
واردات وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی.سی به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار، قطعات منفصله برای تولید خودرو سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار و برنج به ارزش ۶۹۰ میلیون دلار رده های بعدی را از آن خود کرد.

*عمده ترین خریداران کالاهای ایرانی

چین در صدر خریداران کالاهای ایرانی در سال ۱۳۹۵ با واردات هشت میلیارد و ۳۷۷ میلیون دلار قرار گرفت.
پس از آن امارات با هفت میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلار، عراق با ۶ میلیارد و ۱۱۱میلیون دلار و ترکیه با سه میلیارد و ۲۴۴ میلیون دلار بیشترین خرید را از ایران داشتند.
کره جنوبی با ۲ میلیارد و ۸۷۷ میلیون دلار پنجمین خریدار کالاهای ایرانی بود.

*کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

در صدر فهرست صادرکنندگان به ایران در سال ۱۳۹۵ باز هم نام چین با صدور ۱۰ میلیارد و ۷۵۳ میلیون دلار کالا به چشم می خورد.
دیگر کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران به ترتیب امارات با ۶ میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار، کره جنوبی با سه میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار و ترکیه با ۲میلیارد و ۷۳۸ میلیون دلار قرار گرفتند.
آلمان نیز با ۲ میلیارد و۵۳۷ میلیون دلار‌ صادرات کالا به جایگاه پنجم بسنده کرد.
سال ۱۳۹۲ ( نخستین سال فعالیت دولت یازدهم) میزان واردات ایران به ۴۹ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار رسید و ۴۱ میلیارد و ۸۴۸ میلیون دلار انواع کالا صادر شد.

تراز تجاری ایران در سال ۱۳۹۲

مقایسه واردات و صادرات کشور در سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد تراز تجاری ایران منفی هفت میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار بود.
در سال ۱۳۹۳ (سال دوم دولت یازدهم) میزان واردات ایران به‌۵۳میلیارد و ۵۶۹ میلیون دلار رسید و ۵۰ میلیارد و ۵۶۱ میلیون دلار انواع کالا به سایر کشورها صادر شد.

در این دوره گرچه ارقام واردات و صادرات غیرنفتی کشور بسیار نزدیک بود اما در نهایت کارنامه تجارت خارجی ایران با سه میلیارد و هشت میلیون دلار کسری تراز تجاری بسته شد.
در سال ۱۳۹۴ دولت یازدهم موفق شد پس از گذشت ۳۷ سال (۳۵ سال پس از انقلاب اسلامی ایران و ۲ سال پیش از آن) کارنامه تجارت خارجی کشور را با تراز بازرگانی مثبت به پایان برساند.

در این دوره ۴۱ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار انواع کالا به کشور وارد شد و ۴۲ میلیارد و ۴۱۴ میلیون دلار انواع کالای غیرنفتی از ایران صادر شد. در مجموع در دولت یازدهم بیش از ۱۴ میلیارد دلار بهبود پیدا کرد.
طبق آخرین آمار ارایه شده در ۱۱ ماهه پارسال نیز صادرات غیرنفتی ایران به ۳۸ میلیارد و۴۹۲ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۴، ۰٫۲۱ درصد افزایش یافت.

میزان واردات ایران در این مدت به ۳۸ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار رسید که در مقایسه بامدت مشابه سال پیش از آن ۳ و ۴۷ صدم درصد رشد کرد.

 

منبع : ایرنا

ارسال شده در

کاهش 13 درصدی واردات کالا از کشور چین در یازده ماهه نخست سال 95

کاهش 13 درصدی واردات کالا از کشور چین در یازده ماهه نخست سال 95

براساس آمار گمرک در یازده ماهه نخست سال ۹۵، واردات کالا از کشور چین با کاهش ۱۳٫۳۵ درصدی روبرو شده است.

براساس آمار گمرک، میزان واردات کالا کشور در یازده ماهه سال ۹۵، به رقم ۳۰ میلیون و ۵ هزار تن به ارزش ۳۸٫۴۱۵ میلیون دلار رسیده که نسبت به یازده ماهه سال گذشته، با کاهش ۳٫۹۷ درصدی در وزن و با افزایش ۳٫۴۷ درصدی در ارزش دلاری روبرو شده است.
در این میان یکی از مهمترین اقلام عمده وارداتی طی یازده ماهه سال ۱۳۹۵، ذرت دامی به ارزش ۱,۳۰۰ میلیون دلار با سهم ارزشی ۳٫۳۸ درصد بوده است.
یکی دیگر از مهمترین اقلام وارداتی در یازده ماهه سال ۹۵، لوبیای سویا به ارزش ۸۴۸ میلیون دلار بوده که ۲٫۲۱ درصد از کل سهم واردات کشور را شامل می‌شود.
در یبن اقلام وارد شده به کشور، واردات قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی، ساخت داخل ۱۴ درصد تا کمتر از ۳۰ درصد به استثنای لاستیک به ارزش ۷۳۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱٫۹۰ درصد بوده است.
همچنین واردات وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ سی‌سی به جز آمبولانس و هیبریدی‌ها ارزش ۷۰۵ میلیون دلار بوده و سهم ارزشی آن ۱٫۸۴ درصد اعلام شده است.
از دیگر اقلام عمده وارداتی کشور می‌توان به وسایل نقلیه دارای موتور پیستونی درونسوز تناوبی جرقه‌ای-احتراقی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی به ارزش ۵۷۲ میلیون دلار اشاره کرد که ۱٫۴۹ درصد از کل سهم واردات کشور را شامل می‌شود.
کشورهای عمده طرف معامله به لحاظ ارزش، طی یازده ماهه سال ۹۵، چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و آلمان بوده
و در این میان واردات کالا از کشور چین در یازده ماهه سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال ۹۴، حدود ۱۳٫۳۵ درصد کاهش داشته است.

میزان واردات کالا به تفکیک پنج کشور عمده طرف معامله طی یازده ماهه سال ۹۵-۹۴

کاهش 13 درصدی واردات کالا از کشور چین در یازده ماهه نخست سال 95
گفتنی است قیمت هر تن کالای وارداتی به ارزش ۱٫۲۸۰ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، از لحاظ ارزش دلاری حدود ۷٫۷۴ درصد رشد داشته است.
کاهش 13 درصدی واردات کالا از کشور چین در یازده ماهه نخست سال 95
منبع : میزان
ارسال شده در

تبادلات تجاری ایران و آلمان در سال 2016 با افزایش قابل توجهی همراه بود.

تبادلات تجاری ایران و آلمان در سال 2016 با افزایش قابل توجهی همراه بود.

تبادلات تجاری ایران و آلمان در سال ۲۰۱۶ افزایش قابل توجهی داشته است:

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز؛ یک عضو اتاق بازرگانی و صنایع آلمان اعلام کرد میزان صادرات آلمان به ایران در سال  ۲۰۱۶ حدود ۲۶ درصد افزایش یافته است و میزان رشد صادرات آلمان به ایران تنها در ماه ژانویه بیش از سی درصد برآورد می شود.

 

“وولکر تری یر” کارشناس اقتصادی تجارت خارجی در اتاق بازرگانی و صنایع آلمان، شب گذشته با اشاره به افزایش سطح تجارت میان تهران و برلین پس از برچیده شدن تحریم‌های هسته ای گفت اطلاعات و داده های اداره آمار فدرال نشان می دهد ارزش تجارت میان آلمان و ایران در سال ۲۰۱۶،  بالغ بر دو میلیاد و نهصد میلیون یورو برآورد می شود که این رقم در سال ۲۰۱۵، حدود دو میلیارد و چهارصد میلیون یورو بوده است.

 

تری یر افزود مقامات تلاش می کنند سطح تبادلات تجاری ایران و آلمان را تا پایان سال ۲۰۱۸ ، به پنج میلیارد یورو برسانند.

 

وی تصریح کرد: «با این نرخ رشد، تحقق این هدف قطعا امکان پذیر و دست یافتنی خواهد بود. لیکن پیش بینی قبلی مبنی بر رسیدن حجم تجارت دو کشور به ده میلیارد یورو طی ده سال اینده، احتمالا مدت بیشتری زمان خواهد برد.»

 

این اقتصاد دان افزود: «این روند رشد مبادلات تجاری ثابت بوده است ولی آن موفقیت بزرگی که ما به دنبال آن بوده ایم و هنوز درپی آن هستیم، ­نیست.»

 

وی تاکید کرد بخشی از مشکل این است که به علت برخی تحریم های باقیمانده آمریکا، به ندرت بانک بزرگی پیدا می شود که مایل به مشارکت در پروژه ها و کار وتجارت با ایران باشد. بانکهای آلمانی در آمریکا بیم آن دارند به علت تخلف از چنین محدودیت های ایجاد شده، در معرض تحریم و جریمه های هنگفت قرار بگیرند.

 

تری یر خاطر نشان کرد البته یکی دیگر از مشکلات این است که بانکهای ایرانی، استانداردهای بین المللی را اغلب اجرا و رعایت نمی کنند.

 

وی افزود تعداد اندکی از شرکتهای آلمانی سرگرم کار و تجارت در عراق  همسایه کوچکتر ایران هستند و سالها طول می کشد تا شرکتهای دیگر هم وارد این عرصه شوند،‌ افزون بر آنکه چشم انداز اینده در این باره همچنان تیره و تار است.

 

منبع : دنیای اقتصاد

ارسال شده در

نقش توسعه صنعت توریسم در رونق اقتصادی/ به توریسم سلامت باید توجه شود

نقش توسعه صنعت توریسم در رونق اقتصادی/ به توریسم سلامت باید توجه شود

حل بخشی از مشکل اشتغال با توجه به صنعت توریسم

یک کارشناس گردشگری گفت: با توجه به صنعت توریسم می توانیم در بخش های حمل و نقل, اسکان و خرید برای کشورمان ارز آوری داشته باشد و بخشی از مشکل اشتغال را حل کنیم.

محمد کاوه کارشناس گردشگری بیان کرد:یونسکو ما را در حوزه ظرفیت های گردشگری و میراث فرهنگی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا قرار داده است
همچنین در خصوص جذب گردشگران نیز اقداماتی انجام شده و یک سری اقدامات در دستور کار است.
وی افزود: ایجاد زیرساخت های حمل ونقل از مهمترین اقداماتی است که در صنعت جذب توریسم انجام شده است و پیشرفت های چشمگیری در بخش های هوایی,ریلی,دریایی و زمینی داشته ایم
ولی با این وجود هنوز نقص هایی در وضع جاده های کشور وجود دارد و باید بیش از پیش در استاندارد سازی جاده های کشور تلاش کرد.
کاوه افزایش هتل های ۴ و ۵ را نیز در جذب گردشگر خارجی موثر دانست و گفت:باید با سرمایه گذاری در این بخش بتوانیم برای توسعه صنعت توریسم تلاش کنیم.

رونق صنعت توریسم

مشاور کمیسیون گردشگری اتاق ایران اعلام کرد: در صورتی می توانیم شاهد رونق صنعت توریسم باشیم که به طورهمه جانبه به انواع توریسم از جمله توریسم ورزشی,توریسم فرهنگی,توریسم تاریخی,توریسم مذهبی و زیارتی و توریسم سلامت توجه کنیم.
این کارشناس گردشگری در خصوص توجه به توریسم سلامت افزود: امروزه این صنعت از روبه رشد ترین بخش های صنعت گردشگری جهان است که باعث شده کشورهای علاقه مند به توسعه گردشگری توجه خود را به این بخش از صنعت توریسم جلب کنند و برای آن برنامه ریزی کنند.
وی افزود: امروزه تمایل مردم برای افزایش سلامت روح و روان و جسم,کاهش درد و استاده از منابع طبیعی چشمگیر است.
کاوه در ادامه تاکید کرد: تجهیز کردن برخی بیمارستان ها و داشتن پزشکان حاذق جهت ارایه خدمات پزشکی می تواند باعت توسعه صنعت توریسم شود و تعداد قابل توجهی ازگردشگران را برای درمان به کشور جذب کند.
این کارشناس گردشگری بیان کرد: چشمه های آب گرم محل هایی مناسب برای ایجاد اقامتگاه های توریسی می باشد که با ایجاد مراکز تفریحی و ارایه امکانات و سرویس ها در این نقاط می توان این اماکن را به مراکز گردشگری برای گردشگران تبدیل کرد که برای افراد لحظه هایی شاد و پرهیجان به همراه سلامتی و آرامش به وجود آورد.

عوامل و موانع  موثر در توسعه صنعت گردشگری

وی در خصوص عوامل و موانع  موثر در توسعه صنعت گردشگری به تبلیغات منفی علیه ایران اشاره کرد و گفت: این تبلیغات چهره ایران را برای دیگر کشورها مخدوش کرده است و باید در این زمینه  با همکاری سفرا و رایزنی ها نسبت به معرفی چهره واقعی کشورمان اقدام کنیم تا گردشگران بیشتری علاقه مند به دیدن کشورمان شوند و نظرشان به کلی درباره کشورمان تغییر کند.
کاوه افزود: یکی دیگر از عوامل و موانع موثر در توسعه صنعت گردشگری نبود بازاریابی و تبلیغات مناسب در صنعت توریسم است و این امر به دلیل نداشتن سیستم واحد در تبلیغات و بازاریابی می باشد.
مشاور کمیسیون گردشگری ادامه داد: یکی از مهمترین اقداماتی که در سال گذشته در صنعت توریسم انجام شد برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری ITB  آلمان بود که در این نمایشگاه تعداد ۳۵ دفتر خدماتی مسافرتی نیز در راستای معرفی ظرفیت های گردشگری کشورمان مهمان نمایشگاه ITB  آلمان بودند
وی افزود: برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند باعث آشنایی دیگر کشورها با فرهنگ و قدمت تاریخی کشورمان شود و همچنین از تمامی بخش های حمل و نقل,اسکان و خرید برای کشورمان ارز آوری داشته باشد.
کاوه با توجه به آمار سازمان جهانی گردشگری در پایان تاکید کرد: با توسعه صنعت توریسم می توان بخشی از مشکلات اشتغال را نیز حل و با ۵ تا ۱۰ گردشگر یک فرصت شغلی ایجاد کرد و باید به این صنعت بیش از پیش توجه شود.
ارسال شده در

ساخت پالایشگاه برای شیرین‌سازی و جداسازی گاز در کیش

ساخت پالایشگاه برای شیرین‌سازی و جداسازی گاز در کیش

از کشف میدان گازی کیش یک دهه می‌گذرد، با این حال این میدان همچنان چشم انتظار مسئولین برای اجرای یک طرح توسعه و ساخت پالایشگاه نشسته است؛ طرح توسعه‌ای که نخستین قدم آن با امضای یک تفاهم‌نامه با شرکت شل حدود سه ماه گذشته آغاز شد.

ساخت پالایشگاه به منظور شیرین‌سازی و جداسازی گاز در فاز دوم توسعه میدان گازی کیش

طبق آخرین اخبار علاوه بر حفاری چاه‌ها در جزیره کیش،برنامه‌ریزی برای ساخت یک خط لوله ۹۳ کیلومتری به بندر گرزه هرمزگان و ساخت پالایشگاه به منظور شیرین‌سازی و جداسازی گاز در فاز دوم توسعه میدان گازی کیش در دستور کار قرار گرفته است.

میدان گازی کیش در سال ۱۳۸۴ توسط مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت با ۶۶ تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز درجا کشف شد

و در ابتدا طرح توسعه آن توسط دو شرکت نفت فلات قاره و حفاری شمال تدوین و بنا شد که توسعه فاز ۱ با منابع شرکت نیکو عملیاتی شود

اما در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ و در زمانی که مسعود میرکاظمی وزیر نفت بود قرارداد توسعه بین شرکت ملی نفت و کنسرسیومی متشکل شرکت‌های پتروپارس، سازه و جهان پارس به مدیریت بانک ملت به ارزش ۱۰ میلیارد دلار منعقد شد.

اگرچه در آن زمان، سیف‌الله جشن ساز، مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت، اعلام کرد که این قرارداد در نوع خود یکی از قراردادهای بی نظیر تاریخ صنعت نفت است،

اما این قرارداد آنگونه که باید انجام نشد و با حاشیه هایی همراه بود تا این که سرانجام با گذشت ۱۷ ماه از زمان انعقاد این قرارداد، با دستور رستم قاسمی، دومین وزیر نفت دولت دهم، توسعه این میدان گازی به شرکت ملی نفت واگذار شد

و در نهایت اسفندماه سال ۹۰، موافقتنامه طرح توسعه این میدان گازی میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (کارفرما) به نمایندگی از سوی شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های ناردیس، فراب و ناموران )پیمانکار) امضا شد.

علت تاخیر در اجرای پروژه

بر اساس این گزارش، عبدالرضا حاجی حسین نژاد، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن)، بخشی از تاخیر در اجرای این پروژه را مربوط دولت گذشته عنوان کرده و گفته بود که پروژه میدان گازی کیش سرنوشت غم انگیزی دارد چرا که این پروژه پس از حدود ۶۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از محل بیت‌المال رها شده است.

وی همچنین بهره برداری از این پروژه را برای آذر سال جاری وعده داده بود، به علاوه در حالی که توسعه میادین مشترک نفت و گاز از اولویت بیشتری برخوردار است اما توسعه این میدان گازی از سوی وزیر نفت مورد تاکید قرار گرفته بود.

در این زمینه حاجی حسین نژاد با بیان اینکه فاز اول پروژه میدان گازی کیش زمستان سال ۹۵ به بهره برداری خواهد رسید ،اعلام کرد که برای فاز دوم و سوم این پروژه هم که در بخش دریایی قرار دارد به دنبال سرمایه گذار هستیم و تا کنون وعده هایی داده شده که امیدواریم به نتیجه برسد.

در نهایت اواسط آذر ماه سال جاری بود که تفاهم‌نامه اصولی (MOU) توسعه میدان گازی کیش با شرکت شل به امضا رسید

و طبق گفته شهنازی‌زاده ، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)،  برای توسعه این میدان تفاهم‌نامه‌ای به جز تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت شل به امضا رسید، امضا نشده  اما بعید نیست که امضا شود.

ذخایر درجای میعانات گازی در این میدان

وی همچنین اخیرا اعلام کرد ۶۶ میلیارد فوت مکعب ذخایر درجای گاز و حدود ۷۲۶ میلیون بشکه ذخایر درجای میعانات گازی در این میدان، وجود دارد و این میدان در انتظار پیشنهاد شل برای توسعه است.

به گفته شهنازی‌زاده برای توسعه میدان کیش، ۵ فاز تعریف شده که در فاز اول قرار است امکان تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از میدان فراهم شود.

بر این اساس علاوه بر حفاری چاه‌ها در جزیره کیش، برنامه‌ریزی برای ساخت یک خط لوله ۹۳ کیلومتری به بندر گرزه هرمزگان و ساخت پالایشگاه به منظور شیرین‌سازی و جداسازی گاز در فاز دوم توسعه میدان گازی کیش در دستور کار قرار گرفته است.

منبع : ایسنا

ارسال شده در

قراردادهای جدید نفتی ایران در مسکو معرفی می‌شوند

قراردادهای جدید نفتی ایران در مسکو معرفی می‌شوند

وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که امروز (دوشنبه، هفتم فروردین‎ماه) قراردادهای جدید نفتی ایران در مسکو معرفی می‌شوند.

به گزارش ایران اکونومیست به نقل از  اسپوتنیک، یکی از مسئولان وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که ایران ویژگی‌های قراردادهای جدید نفتی خود را امروز در مسکو برای شرکت‌های روسی تشریح می کند.

‫قراردادهای جدید نفتی ایران و روسیه‬‎
مسئول یاد شده گفت: معرفی قراردادهای نفتی ایران در مسکو انجام خواهد شد.

پیش از این، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، بدون اشاره به جزئیات، از قصد ایران برای معرفی قراردادهای جدید نفتی به شرکت‌های روسی، خبر داده بود.

 

منبع: ایران اکونومیست

ارسال شده در

ایران چهارمین تولید کننده بزرگ سنگ تزئینی و نما در جهان

ایران چهارمین تولید کننده بزرگ سنگ تزئینی و نما در جهان

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اراک معتقد است: ایران به عنوان چهارمین تولید کننده بزرگ جهان در زمینه سنگ تزئینی و نما ، دارای مزیت نسبی صادراتی است، اما حدود ۹۸ درصد تولید خود را در بازار داخلی به مصرف می رساند .

رضا احمدی در پژوهشی که فصلنامه سنگ و معدن آن را در تازه ترین شماره خود به چاپ رسانده، آورده است: آمارها نشان می دهد سهم جهانی صادرات سنگ تزئینی ایران به میزان ۰٫۴۲ درصد است ،

درحالی که قاره آسیا با تولید ۵۳ درصد از سنگ های جهان، بیشترین سهم را از آن خود ساخته است .
بررسی های بین المللی نشان می دهد که چین، ایتالیا، ترکیه و هند در صدر فهرست تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ جهان قرار دارند .

** بیش از ۵۵ درصد معادن سنگ تزئینی فعالند

آمارهای منتشر شده در سال ۱۳۹۳ نشان داد که تعداد ۲ هزار و ۲۲۲ معدن سنگ تزئینی و ساختمانی در کشور وجود دارد که از این رقم یکهزار و ۲۲۵ معدن فعال و بقیه راکد یا در دست تجهیز قرار دارند .

** فعالیت بیش از ۶ هزار واحد سنگبری

براساس پژوهش انجام شده، تعداد واحد های سنگبری و فرآوری در این بخش به بیش از ۶ هزار کارخانه یا کارگاه می رسد که در سطوح بزرگ، متوسط و کوچک فعالیت دارند، اما در زمینه نوسازی و بهسازی این واحدها آمار رسمی در دسترس نیست .
برآورد شده برپایه آمارهای غیر رسمی، بیش از ۴۰ درصد واحد های سنگبری کشور فرسوده و یا با عمر بیش از دو دهه فعالیت دارند که نیازمند ماشین آلات جدید هستند.

** ایران در بین ۱۰ کشور عمده غنی سنگ

مطابق آمارهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران از نظر تنوع و غنای ذخایر سنگ ساختمانی در ردیف ۱۰ کشور عمده دارای ذخایر سرشار سنگهای تزئینی و نمای جهان جای دارد .

** ذخیره سنگ ساختمانی ایران ۵٫۴ میلیارد تن

برابر اطلاعات برآورد شده، ذخایر پایه سنگ های تزئینی و نمای کشور حدود ۵٫۴ میلیارد تن است که از این رقم حدود ۳٫۳ میلیارد تن ذخیره قطعی است و ایران در چند سال گذشته، سالیانه ۱۰ تا ۱۶ میلیون تن تولید داشته که در واقع حدود هشت درصد تولید جهانی است .

** مرمریت ها سهم شاخص سنگ ایران

براساس مطالعات انجام شده در این پژوهش ، مرمریت ها با سهم ۵۳ درصدی بالاترین میزان تولید در این بخش را به خود اختصاص داده اند، سپس ۳۵ درصد مربوط به گرانیت، ۱۰٫۵ درصد تراورتن و کمتر از یک درصد هم مرمر است .

** ایران سومین کشور جهان از تنوع سنگ ساختمانی

برپایه ارزیابی های صورت گرفته، جمهوری اسلامی با داشتن ۴۰ نوع سنگ ساختمانی شناسایی شده، پس از چین و هند رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است .

** جمهوری اسلامی چهارمین مصرف کننده بزرگ سنگ جهان

آمارها نشان می دهد در دوره ۲۰۰۶- ۱۹۹۶ ( ۸۵- ۱۳۷۵) ایران با ۱۳٫۱ درصد از کل مصرف جهانی سنگ، رتبه چهارم را در بین بزرگترین مصرف کنندگان سنگ های تزئینی و نما را از آن خود ساخته است.

** تولید متوسط سالی ۱۳٫۳ میلیون تن

برپایه این پژوهش طی دوره ۹۳- ۱۳۸۴ ایران با تولید متوسط ۱۳ میلیون و ۳۳۸ هزار تن سنگ ساختمانی که از این رقم ۱۳ میلیون و ۱۵۷ هزار تن آن را در داخل مصرف کرده، خود را در جمع مصرف کنندگان بزرگ جای داده و در واقع ۹۸ درصد به مصرف داخلی رسیده است .

 جمهوری اسلامی دارای حدود ۶ هزار معدن فعال است و بطور متوسط سالیانه نزدیک به ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد معدنی در کشور استخراج می شود .
آمارهای اعلامی نشان می دهد که حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی در کشور شناسایی شده که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .

منبع : ایران اکونومیست

ارسال شده در

هاورفن محصولی با تکنولوژی داخلی/ گردشگران محصولات جدیدی در شمال کشور می‌بینند

هاورفن محصولی با تکنولوژی داخلی/ گردشگران محصولات جدیدی در شمال کشور می‌بینند

طراحی، ساخت، فایبرگلاس و مونتاژ کردن فناوری هاورفن

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با اشاره به اینکه طراحی، ساخت، فایبرگلاس و مونتاژ کردن این فناوری  ( هاورفن ) در دانشگاه انجام شد، گفت: تمامی قطعات این محصول در کشور وجود داشت و هیچ نیازی به واردات نداشتیم.

رضا خسروی در خصوص فناوری هاورفن مرکز علمی کاربردی سیمرغ، اظهار کرد: فناوری هاورفن با نگاه توریستی ساخته‌شده است اما قبل از رونمایی این محصول، اتفاقی باعث شد آن را تبدیل به وسیله‌ای ضروری کنیم.

وی افزود: ماحصل این محصول در نمایشگاه تهران قابل‌مشاهده بود که استقبال سازمان‌ها از این محصول برای ما هم تعجب‌آور بود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با اشاره به اینکه طراحی، ساخت، فایبرگلاس و مونتاژ کردن این فناوری در دانشگاه انجام شد، تصریح کرد: تمامی قطعات این محصول در کشور وجود داشت و هیچ نیازی به واردات نداشتیم.

وی ادامه داد: با استفاده از محصولات داخلی و ایجاد تغییرات فنی که به دانش و تکنولوژی آن دست پیدا کردیم این محصول آماده رونمایی شد.

خسروی با بیان اینکه اولین نمایشگاه عرضه این محصول همایش ملی گردشگری در بابلسر بود که تمامی دانشگاه‌های کشور حضور داشته و فن بازار گردشگری تشکی شد، اظهار کرد: این محصول بسیار مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: دومین رونمایی این محصول در نمایشگاه هفته بسیج در خود دانشگاه بود و سومین رونمایی این محصول هم به نمایشگاه دانشگاه نوشیروانی بابل برمی‌گردد که قصد ما نظرسنجی گروه‌های مختلف سنی بود.

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری کشور

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با اشاره به اینکه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری کشور،
دو محصول دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در کنار فناوری‌های سایر دانشگاه‌ها توسط شخص وزیر رونمایی شد که فناوری هاورفن یکی از آن‌ها بود، تصریح کرد:
این محصول در سامانه ایران تکنو هاب ثبت و داوری شد و هم‌زمان با نمایشگاه سطح فناوری طلایی و سطح یک ارزیابی شد که موفق به دریافت گواهی‌نامه TRL وزارت علوم شد.

وی ادامه داد: این گواهی‌نامه همانند گواهی ثبت اختراع و قدم اول ورود به بازار و صنعتی شدن است که محصول ما بالاترین نوع جواز را برای ورود به بازار از وزارت علوم دریافت کرد.

خسروی اظهار کرد: برای وزیر توضیح دادم که در حوزه توسعه منطقه‌ای این کار انجام‌شده است چراکه وزارت علوم متولی دانشگاه‌های کشور و پارک‌های علم و فناوری کشور است و امروز هدف دانشگاه‌ها و پارک‌های نسل سوم دنیا توسعه منطقه‌ای است.

وی افزود: در سیمرغ نزدیک به ۱۸ آبندان وجود دارد که در حوزه توریستی، گردشگری، پرورش ماهی، عکاسی طبیعت، رصد طبیعت، مطالعات طبیعت و گشت‌های محیط‌زیست و شیلات می‌توان از این محصول استفاده کرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با اشاره به اینکه این تکنولوژی با نام ما ثبت اختراع‌ شده است، تأکید کرد: اسم هاورفن برای اولین بار برای این محصول انتخاب‌ شده و نمونه داخلی ندارد،

همچنین نمونه خارجی این محصول هم بسیار متفاوت است، البته از نمونه خارجی الهام گرفتیم اما مدل بومی خود را ساختیم.

وی ادامه داد: مدل‌های مختلف این محصول در برنامه قرار دارد که در دوره‌های بعدی وارد بازار می‌شود.

گردشگران محصولات جدیدی در شمال کشور می‌بینند

خسروی با بیان اینکه فکر می‌کنیم این محصول در حوزه کاربردی تفریحی و گردشگری می‌تواند بسیار اثربخش باشد، تصریح کرد: بر آن هستیم گردشگری شمال کشور را عوض کنیم.

وی افزود: گردشگران از سال جدید محصولات جدیدی در شمال کشور می‌بینند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با بیان اینکه تأمین هزینه توسط خودمان کارها به‌کندی پیش می‌رود، اظهار کرد: باید ببینیم در آینده چه فرصت‌های تسهیلاتی از طریق بانک‌ها با درصد بهره منصفانه فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: حمایت‌هایی از سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و پارک علم و فناوری می‌شود اما کافی نیست چراکه این فناوری احتیاج به سرمایه‌گذاری میلیاردی دارد، ما رقم‌های کوچک را پیش بردیم و از اینجا به بعد عددها و رقم‌ها باید بزرگ‌تر شود.

خسروی با اشاره به اینکه در نمایشگاه تهران تعدادی شرکت‌کننده چینی طی سه روز از زوایای مختلف در حال عکس‌برداری از این محصول و سنجش میزان علاقه‌مندی مردم بودند، تصریح کرد: امیدوار هستیم با تأمین مناسب و درست مالی این محصول هر چه سریع‌تر وارد بازار شود.

وی ادامه داد: پنج نفر به‌صورت مستقیم و طی حدود یک سال روی این پروژه کار کردند، همچنین تأمین و توسعه فنی این پروژه هزینه ۱۰۰ میلیون تومانی داشته است و قرار است با قیمت زیر ۲۰ میلیون تومان وارد بازار شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ در پایان گفت: امکانات ناوبری بسیار خوبی ازجمله دوربین ضد آب، انواع نورافکن‌ها، مانیتور، قطب‌نما و سایر امکانات دریانوردی در حال اضافه شدن به این محصول است.

 

 

ارسال شده در

دو هزار و 199 مگاوات نیروگاه جدید در سال 95 نصب شد

دو هزار و 199 مگاوات نیروگاه جدید در سال 95 نصب شد

نصب دو هزار و ۱۹۹ مگاوات نیروگاه جدید  در سال گذشته، مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور را به ۷۶ هزار و ۳۰۲ مگاوات رساند.

آمار نیروگاه جدید از جداول آماری شرکت مدیریت شبکه برق ایران

از جداول آماری شرکت مدیریت شبکه برق ایران، سال گذشته (تا تاریخ بیستم اسفندماه) در مجموع کل دو هزار و ۱۹۹ مگاوات ظرفیت  نیروگاه جدید  در کشور نصب شد.

که هزار و ۶۶۰ مگاوات (معادل ۷۵٫۵ درصد) آن را نیروگاه های گازی، ۳۲۰ مگاوات (معادل ۱۴٫۶ درصد) آن را نیروگاه های سیکل ترکیبی، ۷۵ مگاوات (معادل ۳٫۴ درصد) آن را نیروگاه های برق آبی،

۱۲۵ مگاوات (معادل ۵٫۷ درصد) آن را نیروگاه های تولید پراکنده (DG- نیروگاه تولید پراکنده) و (CHP -تولید همزمان برق و حرارت) و ۱۹ مگاوات (معادل ۹ دهم درصد) آن را نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر تشکیل می دهند.

نیروگاه سیکل ترکیبی

نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع ترکیبی از توربین بخار و توربین گازی است؛

ژنراتور توربین گازی، برق تولید می کند و همزمان، انرژی حرارتی تلف شده از توربین گاز (توسط محصولات احتراقی) برای تولید بخار مورد نیاز توربین بخار استفاده و به این ترتیب برق اضافی تولید می شود.

با ترکیب کردن این دو، سیکل بهره وری نیروگاه افزایش پیدا می کند.
سیستم تولید پراکنده نیروگاه های کوچک با ظرفیت های ۱۵ کیلووات تا ۲۵ مگاوات برای شارژ ایستگاه های نزدیک به محل مصرف و تامین نیازهای شبکه و بار مورد استفاده قرار می گیرد که این نیروگاه ها را با علامت اختصاری DG نمایش می دهند.
در این سال نیروگاه های جدید بخاری، اتمی و دیزلی به بهره برداری نرسیده است.
اکنون و با اضافه شدن این ظرفیت های جدید، کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به ۷۶ هزار و ۳۰۲ مگاوات افزون شد.
از این میزان به ترتیب، ۲۷ هزار و ۱۱۶ مگاوات (معادل ۳۵٫۵۴ درصد) را نیروگاه های گازی، ۱۹ هزار و ۴۶۲ مگاوات (معادل ۲۵٫۵۱ درصد) را نیروگاه های سیکل ترکیبی،

۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاوات (معادل ۲۰٫۷۵ درصد) را نیروگاه های بخاری، ۱۱ هزار و ۲۹۱ مگاوات (معادل ۱۴٫۸ درصد) را نیروگاه های برق آبی،

هزار و ۲۰ مگاوات (معادل ۱٫۳۴ درصد) را نیروگاه اتمی، ۸۹۱ مگاوات (معادل ۱٫۱۷ درصد) را نیروگاه های تولید پراکنده (DG- نیروگاه تولید پراکنده) و (CHP -تولید همزمان برق و حرارت)،

۴۳۹ مگاوات (معادل ۵۸ صدم درصد) را نیروگاه های دیزلی و ۲۵۴ مگاوات (معادل ۳۳ صدم درصد) را نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر تشکیل می دهند.

ایران از نظر ظرفیت نیروگاهی در رتبه نخست منطقه و چهاردهم جهان قرار دارد.

 

منبع : ایرنا

ارسال شده در

صنعتگران در پیچ و خم تأمین مواد اولیه /سالی که با رکود، خام‌فروشی و دامپینگ تمام شد

صنعتگران در پیچ و خم تأمین مواد اولیه /سالی که با رکود، خام‌فروشی و دامپینگ تمام شد

سال ۹۵ در حالی به پایان رسید که صنعتگران ایرانی با مشکلاتی مانند کمبود مواد اولیه و گران بودن آن نسبت به نرخ‌های صادراتی دست و پنجه نرم کردند؛ مشکلی که در صنایع سیمان، فولاد و سیم و کابل بیشتر از بخش‌های دیگر خودنمایی کرد.

در سالی که گذشت تولیدکنندگان ایرانی در کنار رکود بازارهای داخلی با مشکل تأمین مواد اولیه برای پاسخگویی به اندک نیاز بازار داخل و همچنین برای صادرات محصول روبرو بودند.

این اتفاق تا آنجا حاد شد که در ماه‌های پایانی سال، ۱۴ تشکل صنعتی در بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار جلوگیری از ارزان فروشی مواد اولیه به شرکت‌های خارجی شدند.

بیانیه‌ای که البته پاسخ مشخصی به آن داده نشد و تنها به تأکید وزیر صنعت بر لزوم اولویت‌دهی به صنایع داخلی در اختصاص مواد اولیه ختم شد.

عدم امکان تأمین کافی مواد اولیه از شرکت‌های داخلی

مشکل اصلی صنایع داخلی عدم امکان تأمین کافی مواد اولیه از شرکت‌های داخلی و بالا بودن قیمت مواد اولیه در مقایسه با نرخ‌های صادراتی بود.

تولیدکنندگان فولاد، سیم و کابل و لوله و پروفیل از جمله صنعتگران معترض به این مسئله بودند.

این تولیدکنندگان به دلایلی اعم از کمبود مواد اولیه و بالا بودن قیمت آن نسبت به قیمت‌های جهانی و قیمت صادرات همین کالا، کمبود عرضه و یا نامناسب و غیرمتسمر بودن عرضه مواد اولیه با ظرفیت خالی روبه‌رو هستند.

به گفته صنعتگران، مواد اولیه مورد نیاز آنها از جمله ورق‌های فولادی مورد نیاز صنعت لوله و پروفیل و خطوط انتقال آب و گاز و نفت ساخت قطعات و موتورسیکلت و دوچرخه

و مواد اولیه سیم و کابل و کاتد و مفتول مس و آلومینیوم، سولفور و مولیبدن و مواد پتروشیمی و مواد محصولات پلیمری و پلاستیک و امثال آن توسط شرکت‌های دولتی و خصولتی با قیمت‌های بسیار ارزان‌تر از فروش داخل در حال حراج بوده به طوری که اتحادیه اروپا نسبت به موضوع دامپینگ شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی معترض شده و وضع عوارض ضد دامپینگ بر فولاد را پیگیری می‌کند.

همچنین هند و چین برای وضع عوارض بر مواد پلیمری ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند.

در چنین شرایطی کارخانه‌های داخلی به علت کمبود مواد اولیه و یا بالا بودن قیمت‌ها در معرض از دست دادن فرصت‌های صادراتی و در بسیاری از بخش‌ها نیز از دست دادن بازار داخلی هستند.

این مشکلات در صنعت برق، آلومینیوم، تابلو برق، طراحی مهندسی و مونتاژ، مولیبدن، تجهیزات صنعتی و نفتی، لوله و پروفیل فولادی، ریخته‌گری، لوله و اتصالات پی‌وی‌سی، سیم و کابل، باتری و لوله‌های فولادی و پوشش خطوط بیشتر از سایر صنایع بروز کرد.

* چرا دولتی‌ها صادرات ارزان‌قیمت مواد اولیه را به فروش در داخل ترجیح می‌دهند؟

به گفته فعالان صنعت، این مشکل ناشی از عملکرد شرکت‌های دولتی است. به همین دلیل احتمالاً این رفتار با هماهنگی دولتی‌ها صورت گرفته است.

در مورد دلیل این مسئله می‌توان به موضوع اهمیت ارزآوری برای کشور در بین دولتی‌ها اشاره کرد، موضوعی که شاید برای جبران برخی کمبودها در زمینه صادرات و ارز حاصل از آن اشاره کرد.

صنعت خودرو از جمله صنایعی بود که طی سال جاری با کاهش چشمگیر صادرات روبرو شد.

ارزش ریالی خودرو و قطعات صادر شده طی ۱۱ ماهه امسال ۳۵۶ میلیارد و ۳۸۷ میلیون تومان بود که در مقایسه با صادرات ۵۲۲ میلیارد و ۸۸۲ میلیون تومانی سال گذشته، کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

در مورد ارزش دلاری صادرات خودرو و قطعات طی ۱۱ ماهه سال جاری نیز باید به رقم ۱۱۳ میلیون و ۶۴۴ هزار دلار اشاره کنیم. بر اساس آمار گمرک، این رقم در مورد صادرات سال گذشته معادل ۱۷۷ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار بوده است.

در کنار اهمیت ارزآوری برای دولت که باعث کاهش تولیدات داخلی برخی صنایع نیز شده است، باید به رکود شدید بازارهای کشور برای برخی تولیدات اشاره کنیم.

این اتفاق طی سال جاری در صنعت سیمان پررنگ‌تر بود به طوری که شاهد رقابت منفی شرکت‌های ایرانی در بازار عراق بودیم و در نهایت نیز عراق، تولیدکنندگان ایرانی را به دامپینگ در بازار سیمان خود محکوم کرد.

این مسئله باعث شد که از واردات سیمان ایران به بازار عراق جلوگیری شود و در حال حاضر نیز این محدودیت ادامه دارد.

به این ترتیب صادرات سیمان ایران طی ۱۱ ماهه امسال بیش از ۱۰ درصد کاهش داشت.

* شمش فولاد گرانتر از محصول عرضه می‌شود

در کنار این اتفاقات و ارزان‌فروشی مواد اولیه در صادرات، در برخی مواقع طوری عمل می‌شود که خرید مواد اولیه توسط شرکت‌های داخلی چندان صرفه نداشته باشد.

عرضه شمش فولاد با قیمت بالاتر از محصول فولادی در کشور نیز از جمله اتفاقاتی است که تولیدکنندگان شمش با استفاده از این روش، راه را برای صادرات شمش هموار می‌کنند.

به گفته برخی مدیران صنعت فولاد، در حال حاضر قیمت شمش فولاد در داخل گران تر از قیمت میلگرد است

و در این شرایط هرچند شمش با قیمت بالاتری نسبت به نرخ‌های عرضه در داخل، صادر می‌شود اما کارخانه‌های مصرف کننده شمش صرفه‌ای برای خرید این ماده اولیه و تولید محصول ندارند.

زیرا قیمت محصول فولاد خوزستان پایین‌تر از قیمت شمش فولاد است.

این مسئله باعث شده تا تولید برخی محصولات فولادی در کشور توجیه خود را از دست بدهد.

به گفته بهمن قاسمی عضو انجمن فولاد، قیمت مواد اولیه کارخانه‌های نوردی بر اساس قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود و این شرکت محصولاتش را طوری قیمت‌گذاری می‌کند که نرخ میل گرد پایین‌تر از قیمت شمش فولاد در می‌آید.

وی می‌گوید: قیمت شمش فولاد خوزستان در بازار کیلویی ۱۳۶۰ تومان است، در حالی که قیمت هر کیلو میلگرد این کارخانه ۱۳۳۰ تومان تعیین شده است و به این ترتیب کارخانه‌های نوردی نمی‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت مناسب تأمین کنند.

قاسمی ادامه می دهد: مسئولان شرکت فولاد خوزستان در واکنش به اعتراض ما اعلام می‌کنند که نیازی به بازار داخلی نداریم و همه محصولمان را صادر می‌کنیم.

به گفته وی، شمش فولاد با قیمت حدود ۱۶۰۰ تومان صادر می‌شود.

* ارزان‌فروشی مس صادراتی

مشکل تأمین مواد اولیه در کارخانه‌های مصرف کننده مس نیز وجود دارد به طوری که به گفته صنعتگران، شرکت ملی مس محصول خود را ۱۵ تا ۲۰ درصد گرانتر از نرخ های صادراتی به تولیدکنندگان داخلی عرضه می‌کند.

این در حالی است که کشورهای دیگر اجازه صادرات ارزان‌ قیمت مواد اولیه مورد نیاز صنایع خود را نمی‌دهند اما گفته می‌شود که در صادرات مس از ایران حتی هزینه حمل نیز از سوی شرکت ملی مس پرداخت می‌شود.

برخی صنایع مصرف کننده مواد پتروشیمی نیز با مشکلی مشابه روبرو هستند.

* تسهیلات مواد اولیه فقط انبار کارخانه‌ها را پر می‌کند

در این شرایط، پرداخت تسهیلات بابت خرید مواد اولیه از جمله اقداماتی است که دولت با هدف افزایش توان تولید کارخانه‌ها در دستور کار خود قرار داد.

در این راستا ۱۶ هزار و ۸ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۳ هزار و ۴۳۳ واحد تولیدی پرداخت شده که ۱۲ هزار میلیارد تومان آن به بخش صنعت و معدن و ۴ هزار میلیارد تومان نیز به واحدهای کشاورزی پرداخت شده است.

به گفته صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، متوسط تسهیلات پرداختی به واحدهای صنعتی یک میلیارد و ۹۰ میلیون تومان و به واحدهای کشاورزی ۳۰۸ میلیون تومان بوده است.

طبق اعلام مسئولان هدف اصلی از پرداخت این تسهیلات، تأمین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بوده است.

این در حالی است که به گفته برخی صنعتگران، در شرایطی که بازار با رکود روبرو است پرداخت این تسهیلات و خرید مواد اولیه‌ای که گرانتر از نرخ صادرات عرضه می‌شود، فقط باعث افزایش موجودی انبار کارخانه‌ها خواهد شد.

محمد مروج رئیس انجمن نساجی در این مورد با بیان اینکه پرداخت وام به کارخانه‌ها مشکل آنها را برطرف نمی‌کند، می‌گوید: کارخانه‌ها با این وام باید نسبت به تولید اقدام کنند و در شرایطی که مشتری نداریم، فقط موجودی انبار واحدها افزایش خواهد یافت.

وی می‌گوید: این تسهیلات باید طوری پرداخت شود که باعث تحریک تقاضا در بازار شود همانطور که تسهیلات خرید خودرو، مشتریان شرکت‌های خودروساز را افزایش داد و پارکینگ آنها را خالی کرد.

به گفته وی، موجودی انبار کارخانه‌های صنعت نساجی افزایش یافته به طوری که نسبت به سال گذشته ۵ تا ۱۰ درصد افزایش دپوی کالا در انبارها داریم.

به این ترتیب سال ۹۵ در حالی سپری شد که تولیدکنندگان در تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود همچنان با مشکل روبرو بودند و اقدام موثری از سوی دولت برای بهبود صادرات محصولات نهایی و مصرفی صورت نگرفت.

در مقابل، تلاش شد با خام‌فروشی و صادرات مواد اولیه زمینه برای ارزآوری به کشور فراهم شود.

منبع : فارس / قطره