ارسال شده در

انتقال وبسایت پایان یافت.

با سلام خدمت همه‌ی دوستان و همراهان و همکاران عزیز.

بدین وسیله به اطلاع می‌رساند طی ۲۴ ساعت آینده، وبسایت به هاست قدرتمندتری منتقل خواهد شد.

این موضوع جهت افزایش سرعت پاسخگویی وبسایت با توجه به افزایش چشمگیر آمار بازدید می‌باشد.

در نظر داشته باشید که پس از شروع پروسه‌ی انتقال، وبسایت تا ? ۷۲ ساعت ? از دسترس خارج خواهد شد.

از صبر و بردباری شما عزیزان، سپاسگذاریم.

با آرزوی ساعاتی خوش


«به روز رسانی»

 سلامی مجدد.

بدین وسیله اتمام پروسه‌ی انتقال وبسایت را به اطلاع می‌رساند.

در صورت مشاهده‌ی هر گونه مشکل، لطفاً از طریق ارتباط با Support@moravede.com، مراتب را اعلام نمایید تا رفع شود.

با تشکر از صبر و بردباری شما عزیزان.

موفق و پیروز باشید

ارسال شده در

خیز اوپک برای نفت ۶۰ دلاری در پی توافق تاریخی اوپکی ها و غیر اوپکی ها

رشد قابل توجه قیمت نفت به دنبال نهایی شدن توافق تاریخی اوپکی ها و غیر اوپکی ها

رشد قابل توجه قیمت نفت به دنبال نهایی شدن توافق تاریخی اوپکی ها و غیر اوپکی ها

تحلیل گران اقتصادی بر این باور هستند که به دنبال نهایی شدن توافق اوپکی ها و غیر اوپکی ها، شاهد رشد قابل توجه قیمت نفت در اولین روز آغاز به کار بازارهای جهانی خواهیم بود.تحلیل گران بازار در تازه ترین اظهارات خود به دنبال توافق تاریخی اوپکی ها وغیر اوپکی ها مبنی بر کاهش روزانه یک میلیون و ۷۵۸ هزار بشکه ای خود و تثبیت بهای طلای سیاه، روزهای خوش نفتی را در پایان سال جاری میلادی و همچنین سال ۲۰۱۷ میلادی پیش بینی کردند و معتقد هستند که بخشی از شیرینی از دست رفته طلای سیاه به کام تولید کنندگان بر می گردد.این در حالی است که از هم اکنون با توافق کاهش تولید نفت، توجه بازار بر روی سیر صعودی قیمت جهانی نفت متمرکز شده است.به گفته کارشناسان مسائل بازار، از سویی دیگر این توافق موجب تقویت و آماده سازی همکاری طولانی مدت کشورهای تولید کننده خواهد بود.در همین حال «الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه گفت: ” توافق کاهش تولید نفت موجب تسریع روند تثبیت بازار، کاهش بی ثباتی و جذب سرمایه گذاری های جدید در حوزه انرژی می شود. ”به دنبال توافق دیروز قرار شد که ۱۳ کشور غیر اوپکی، تولید خود را ۵۵۸ هزار بشکه در روز کاهش دهند که سهم روسیه از این کاهش، در حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.گروهی از کارشناسان اقتصادی می گویند، در مراحل اولیه اجرای این توافق، قیمت ها با افزایش روبرو و موجب خوشنودی تولیدکنندگان خواهد شد؛ اما با تداوم افزایش قیمت، نگرانی از تزلزل در پایبندی به سطح کاهش از سوی کشورها وجود دارد.همچین تحلیلگران معتقد هستند که اوپک، هدف گذاری قیمت خود را ۶۰ دلار در هر بشکه قرار داده است و رقم بالاتر از آن می تواند عاملی برای وسوسه رقابت در تولید شود.به گزارش خبرنگار مهر به نقل از پایگاه خبری «نیوزنو»، دست اندرکاران بازار به دلیل اینکه فعالیت اصلی بازارهای جهانی از روز دوشنبه شروع می شود، پیش بینی می کنند که فردا، دوشنبه با شروع به کار بازارهای جهانیف شاخص بورس ها و نیز بهای فلزات گرانبها تحت تاثیر توافق روز شنبه اوپکی ها و غیراوپکی ها قرار گیرد و با افزایش روبرو شود.

منبع:  تجارت نیوز

ارسال شده در

برترین اقتصاددانان جهان :۹ اقتصاددان که ایده‌های‌شان دنیا را تغییر خواهد داد

برترین اقتصاددانان جهان :۹ اقتصاددانان که ایده‌های‌شان دنیا را تغییر خواهد داد

در این نوشتار با ۹ نفر از برترین اقتصاددانان جهان آشنا می شویم که ایده هایشان دنیا را تغییر خواهد داد. به‌راستی که ما در عصر خبرگان دانشگاهی زندگی می‌کنیم. همه به‌دنبال درک بحران اقتصادی و اقتصاد بیمار هستند و کتب دانشگاهی قدیمی هم دیگر چندان کارگشا نمی‌افتند. پس طبیعی است به سراغ کسانی برویم که عمری را صرف مطالعه در زمینه اقتصاد کرده‌اند.

از کتاب “سرمایه در قرن بیست و یکم” که نوشته‌ی توما پیکتی اقتصاد دان دانشگاهی اهل فرانسه است، ۱.۵ میلیون نسخه فروخته‌شده‌است، و اقتصاد دانانی چون پل کروگمن و جوزف استیگلیتس که از برندگان پیشین جایزه‌ی نوبل بوده‌اند نیز غالبا در تلاش هستند به دام شبکه‌های اجتماعی، جراید و همایش‌های گوناگون نیفتند.

البته تمام کسانی که در عرصه‌ی اقتصاد و تامین مالی تاثیرگذار بوده‌اند، تا به این حد مشهور نیستند.

کسانی که در زیر از آنها نام برده‌ایم، دانشگاهیانی هستند که جهان را دور از چشمان عموم مردم تغییر داده‌اند. این فهرست البته چندان هم طولانی نیست. اگر گمان می‌کنید که جای شخص خاصی در آن خالی است، پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید.

۱. ها جون چانگ از دانشگاه کمبریج از برترین اقتصاددانان جهان

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه ملی سئول

مطرح‌ترین ایده: کشورهای توسعه‌یافته زیاد از بازار آزاد صحبت می‌کنند، اما در حقیقت نیرو و قدرت مالی‌شان را در جهت سود بردن از اقتصادهای نوظهور به‌کار می‌بندند.

ایده‌های چانگ همواره جنجال‌برانگیز هستند. کانون توجه او بر نقشی است که سازمان‌های بزرگی چون صندوق جهانی پول و بانک جهانی در اقتصاد جهان ایفا می‌کنند.

در کتاب‌هایی چون لگد زدن به نردبان: راهبرد توسعه در دورنماهای تاریخی و افسانه‌ی تجارت آزاد، او استدلال می‌کند دولت‌های کشورهایی با اقتصادهای بزرگ‌تر تنها به شرکت‌های خودشان اهمیت می‌دهند و در عین حال دائما از مزایای بازار آزاد برای کشورهای توسعه‌یافته می‌گویند.

 

 ۲. کاترینا پیستور از مدرسه‌ی حقوق کلمبیا

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه یِیل از برترین اقتصاددانان جهان

مطرح‌ترین ایده: نقش قانون در رابطه با بازارهای مالی را باید به‌حالت تعلیق درآورد؛ در غیر این صورت تمام نظام فرو خواهد پاشید.

پیستور که جایزه‌ی پژوهش دانشگاهی مکس پلانک را در ۲۰۱۲ از آن خود کرده‌است، در حال بسط و توسعه‌ی نظریه‌ای حقوقی در عرصه‌ی تامین مالی و پرده‌برداری از چگونگی تاثیرگذاری قوانین بر صورت و ترکیب این دانش است.

او به این نتیجه رسیده‌است که در زمان بحران، قوانینی که بازارها را به‌وجود می‌آورند به‌قدر کاغذی که رویشان چاپ‌شده‌اند هم ارزش ندارند. قدرت سیاسی نیروی محرکه‌ی کسی است که در بحبوحه‌ی زمانه خود را بر مسند قدرت می‌نشاند.

۳. چارلز کالومیریس از مدرسه‌ی اقتصاد کلمبیا

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه فرایبورگ از برترین اقتصاددانان جهان

مطرح‌ترین ایده: بحران‌های مالی تصادفا اتفاق نمی‌افتند و اجتناب‌ناپذیر هم نیستند.

این بحران‌ها ناشی از قراردادهای پیچیده‌ی سیاست‌مداران و بانک‌داران هستند که از کنترل دولت‌ها خارج می‌شوند. این مهم، اصلی‌ترین دلیل وقوع ۱۲ بحران بانکی بزرگ در امریکا از ۱۸۴۰ تا‌به‌حال است، حال آن‌که کانادا تابه‌حال هیچ بحران مالی نداشته‌است.

۴. جان دنیلسون از مدرسه‌ی اقتصاد لندن از برترین اقتصاددانان جهان

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه دوک

مطرح‌ترین ایده: اعتماد به مدل‌های ریسک، به از دست‌دادن پول‌تان در بحران مالی منتهی می‌شود.

مدل‌های ریسک عموما به‌هنگامی که شرایط بر وفق مراد هستند، حتی اگر بنیادهای ریاضی متفاوتی هم داشته‌باشند، نتیجه‌ی یکسانی دارند؛ اما در شرایط بحرانی، این مدل‌ها منابع ریسک بسیار گوناگونی فراهم می‌کنند و در نهایت شما را گیج و مبهوت به حال خود رها می‌کنند.

۵. مارینه برتنارد از دانشگاه شیکاگو بوت

دانش‌اموخته‌ی دانشگاه بروکسل از برترین اقتصاددانان جهان

مطرح‌ترین ایده: توفیق و خوش‌شانسی است که مدیران عامل را به موفقیت در کارشان می‌رساند، نه عملکردشان. کارفرمایان نیز نام و صلاحیت کارجویان را به یک اندازه مورد توجه قرار می‌دهند.

برتنارد با اثبات این مدعا که مدیران عامل بیشتر از روی توفیق و خوش‌شانسی به موفقیت می‌رسند تا از روی نبوغ‌شان، خود یکی از علل پدید آمدن واکنش شدید سهام‌داران نسبت به رقم دریافتی مدیران عامل بوده‌است.

افزون بر این، مشهور است که برتنارد در مقاله‌ای به‌قلم خود و سندهیل مولانتان در ۲۰۰۳ عنوان‌کرده‌است با اسامی جعلی برای کارجویی به آگهی‌های شغلی نشریات شیکاگو و بوستون تماس می‌گرفته‌است. گاهی اوقات با نام‌هایی چون امیلی و گرِگ با این اگهی‌ها تماس گرفته‌است و گاهی اوقات با نام‌هایی چون لاکیشا و جمال.

نویسندگان این مقاله نوشته‌اند “تبعیض چشمگیری در برخورد با اسامی افریقایی-امریکایی وجود داشت. اسامی رایج در میان سفیدپوستان ۵۰ درصد بیشتر به مصاحبه‌های کاری دعوت شدند.”

 

۶. آلوین راث از دانشگاه هاروارد و استنفورد

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کلمبیا از برترین اقتصاددانان جهان

مطرح‌ترین ایده: برای ایجاد بازاری باثبات به پول نیازی ندارید.

راث به‌همراه لوید شِیپ‌لی نشان‌داد که مردم چگونه می‌توانند برای ارضای نیازی خاص، بازاری نه بر مبنای پول نقد که بر مبنای معاوضه‌هایی که برای هر دو طرف سودمند است بنا کنند، و به همین دلیل در ۲۰۱۲ جایزه‌ی نوبل را از آن خود کرد.

۷. ریچارد پورتر از مدرسه‌ی کسب‌وکار لندن

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه یِیل از برترین اقتصاددانان جهان

مطرح‌ترین ایده: دارندگان اوراق قرضه اغلب می‌توانند با یکدیگر کار کنند تا از یک وام‌گیرنده امتیاز بگیرند.

پورتر که درحال‌حاضر استاد اقتصاد مدرسه‌ی کسب وکار لندن است، پایه و اساس افزودن ماده‌ی اقدام جمعی را برنهاد؛ ماده‌ای که دارندگان اوراق قرضه با توجه به آن از قدرت امتیازگیری خود برای تحمیل شرایط به کشور وام‌گیرنده استفاده می‌کنند. اقدام پورتر خاصه در مورد کشورهایی چون یونان و آرژانتین اهمیت خاصی دارد.

۸. چارلز گودهارت از مدرسه‌ی اقتصاد لندن از برترین اقتصاددانان جهان

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کمبریج

مطرح‌ترین ایده: قانون گودهارت

گودهارت عقیده‌داشت به مجرد این‌که دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی کشورها آماری را انتشار می‌دهند – مثلا آمار مربوط به بازار بورس را – آمار و اطلاعات مذکور اعتبار خود را از دست می‌دهند.

دلیل وقوع این امر نیز تغییر راهبرد‌های سرمایه‌گذاری توسط بازیگران بازارهای مالی است تا بدین شیوه بتوانند در مقابل سیاست‌گذاری‌ها دست پیش را گرفته‌باشند.

گودهارت یکی از اعضای اصلی کارگروه مالی بانک انگلستان در ۱۹۹۷ و از افراد پرسابقه در رابطه با بحران‌های مالی دهه‌ی ۷۰ بود.

 

۹. آلبرتو آلسینا از دانشگاه هاروارد از برترین اقتصاددانان جهان

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه بوکونی

مطرح‌ترین ایده: اقداماتی که در چارچوب ریاضت اقتصادی صورت می‌پذیرند نه‌تنها به رشد اقتصادی ضربه نمی‌زنند، بلکه در حقیقت کمک‌حال بازیابی اقتصادها می‌شوند.

آلسینا و سیلیوا آرجندا در ۲۰۰۹ مقاله‌ای با عنوان تغییرات بزرگ در سیاست‌گذاری‌های مالی: مالیات در برابر مخارج انتشار دادند.

در بحث‌ها و گفت‌وگوهایی که چند سالی بود بر سر رجحان‌داشتن یکی از دو گزینه‌ی “سیاست ریاضت اقتصادی و کاهش بدهی” یا “افزایش مخارج دولت” برای کمک به بازیابی و بهبود اقتصادها جریان‌داشت، این مقاله جایگاه مهمی نزد جنگ‌طلبان مالی پیدا کرده‌بود.

این مقاله با همکاری نشریه‌ی بیزنس اینسایدر انتشار یافته‌بود. انتشار مقاله به‌معنای تایید آن توسط مجمع جهانی اقتصاد نیست.

بن موشینسکی نویسنده‌ی این مقاله خبرنگار ارشد حوزه‌ی اقتصاد است و به تهیه‌ی گزارش پیرامون بازارها و بانک‌ها می‌پردازد. او پیش‌تر همکار دفاتر شبکه‌ی اخبار بلومبرگ در بروکشل و لندن بوده است.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار  بازده

منبع : بازده

ارسال شده در

کسب عنوان نخست استارتاپ‌های دانشگاه شریف در جشنواره وب و موبایل ایران

کسب عنوان نخست استارتاپ‌های دانشگاه شریف در جشنواره وب و موبایل ایران

در نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران ، استارتاپ‌های نواک، ترب و هدهد از خروجی‌های موفق شتابدهنده شریف توانستند عنوان برتر این دوره از جشنواره را کسب کنند.

به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، برترین وبسایت‌ها و نرم‌افزارهای موبایل در شاخه‌های کسب و کار، خدمات آنلاین، شخصی و شرکتی، اطلاع رسانی و محتوا ونرم‌افزارها در مراسم اختتامیه نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
خاطرنشان می‌شود، در نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران ، در مجموع ۳ هزار و ۹۹۷ وبسایت در جشنواره وب و موبایل ایران شرکت کرده‌اند که در ۷۷ گروه مختلف دسته بندی شدند. گروه فروشگاه‌های آنلاین با ۲۸۴ شرکت کننده بیشترین سهم را در میان گروه‌های مختلف داشت و بعد از آن گروه شرکت‌های خصوصی با ۲۵۶ و گروه فروشگاه‌های تخصصی با ۲۴۷ سایت، بیشترین شرکت کننده را در اختیار داشتند.
همچنین در بخش نرم افزارهای موبایل در مجموع ۹۰۲ شرکت کننده حضور داشت که در ۲۰ گروه مختلف قرار گرفته‌اند و گروه نرم افزارهای آموزشی با ۱۳۰ و گروه کسب و کار با ۸۵ اپلیکیشن، بیشترین شرکت کننده را دارا بود.

منبع : فاوا نیوز

ارسال شده در

موانع کارآفرینی در تجارت الکترونیک بررسی می شود

موانع کارآفرینی در تجارت الکترونیک بررسی می شود

همایش کارآفرینی در تجارت الکترونیک با رویکرد بررسی موانع و ارائه راهکارها، فردا در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می شود.

به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، دومین همایش طعم کارآفرینی (افتتاحیه جشنواره ایده) با عنوان «کارآفرینی در تجارت الکترونیک ، موانع و راهکارها» دوشنبه دوم اسفندماه ۹۵ از ساعت ۱۳ الی ۱۸ در آمفی تئاتر شهید بهرامی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.
‌این رویداد علمی، دومین همایش از سلسله همایش‌های طعم کارآفرینی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت است که با هدف توسعه روحیه و فرهنگ کارآفرینی، انتقال تجارب کارآفرینان و چهره‌های موفق به ویژه در حوزه تجارت الکترونیک انجام می‌شود. مرحله اول این سلسله‌ همایش‌ها، پیش از این، آبان ماه ۹۵ در دانشکده مهندسی صنایع برگزار شده بود.
همایش طعم کارآفرینی، سه بخش اصلی شامل «پنل اساتید دانشگاهی»، «شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران» و «با کارآفرینان موفق» را دربرمی‌گیرد.
دکتر حسین بذرافشان، رئیس هیات مدیره شتاب‌دهنده نوتک، حمیدرضا احمدی، بنیان‌گذار ایوند، شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ، آرش برهمند، سردبیر ماهنامه پیوست حضور می‌یابند.

منبع : فاوا نیوز

ارسال شده در

آخرین وضعیت قیمت گوشت گوسفندی / گوشت قرمز در بازار

آخرین وضعیت قیمت گوشت گوسفندی در بازار

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش قیمت این نوع گوشت در بازار خبر داد و گفت: گوشت گوساله نیز در هفته جاری گران شده است.

به گزارش مشرق، علی اصغر ملکی از افزایش ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی قیمت گوشت گوسفندی در هفته جاری خبر داد و اظهارداشت: قیمت گوشت گوساله نیز در هفته جاری افزایش پیدا کرده است.

وی قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه را برای مصرف کنندگان ۳۹ هزارتومان و برای مغازه داران بین ۳۵ هزارو ۵۰۰ تومان تا ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره دلایل گرانی مجدد قیمت گوشت در بازار گفت: کمبود عرضه یکی از دلایل این امر است ضمن اینکه به پایان سال هم نزدیک می‌شویم و مصرف نیز بیشتر شده است.

منبع : مشرق

ارسال شده در

اگر می خواهید هنگام فروش طلا و جواهر ضرر نکنید بخوانید

اگر می خواهید هنگام فروش طلا و جواهر ضرر نکنید بخوانید
طلا و جواهر برای بسیاری از مردم حکم یک کالای سرمایه ای را دارد که در زمان نیاز می تواند به سرعت به پول نقد تبدیل شود اما گاهی کم‌اطلاعی از فرمول فروش، فروشنده را حسابی متضرر می کند.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، این ضرر بویژه در فروش ‘جواهر’ بیشتر است و به دلیل قیمت بالاتر و افت بیشترش نسبت به طلا، بسیاری از شهروندان را شوکه می کند.
فرق طلا و جواهر در سنگ قیمتی یا نیمه قیمتی بکار رفته در جواهرات است؛ وزن این سنگ ها که ممکن است اتمی و یا اصل باشند، از طلای جواهر بیشتر است.
در برخی موارد شهروندان مجبور شده اند که جواهر خریداری شده را پس از مدتی با افت قیمتی حتی تا ۵۰ درصد بفروشند؛ شاید یکی از دلایل تن ندادن بیشتر مشتریان به خرید جواهر، مشاهده همین فرمول های عجیب و افت های شدید قیمتی باشد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهر کرمانشاه اما تاکید دارد که فروختن جواهر یک فرمول خاص دارد که همه جواهر فروشی ها موظف به رعایت آن هستند.

** فرمول فروش جواهر
مجتبی فیروزی به کسانی که قصد فروش جواهرات خود را دارند، توصیه کرد با همراه داشتن فاکتور خرید حتما به جواهرفروشی که از آن خرید کرده اند، ‌مراجعه کنند.
به گفته او، اگر جواهر سالم باشد، جواهر فروش موظف است تنها ۲۵ درصد قیمت کل جواهر را کسر کند و بقیه را به فروشنده (مشتری) برگرداند.
آنچنان که فیروزی بیان کرد، ۱۶ درصد از این مقدار، ‘سود’ جواهر فروش و حدود ۱۰ درصد هم ‘افت قیمت'(کاهش کیفیت) جواهر است.
فیروزی عنوان کرد که قیمت جواهر در زمان فروش افت بیشتری نسبت به طلا دارد اما این افت نباید بیشتر از ’۲۵ درصد’ قیمت جواهر باشد.
او اظهار داشت:‌ افزایش یا کاهش قیمت طلا در فاصله زمان خرید تا فروش هم باید محاسبه و بهای آن به مبلغ پرداختی اضافه یا از آن کم شود.
به عنوان مثال اگر قیمت یک قطعه جواهر ۱۰ میلیون تومان باشد، جواهر فروش با پس گرفتن آن موظف است ۷٫۵ میلیون تومان با فرض ثابت بودن قیمت طلا، به فروشنده بپردازد.

منبع : شهرخبر/جام نیوز

ارسال شده در

اختلافات گمرک و وزارت صنعت واردکنندگان خودرو را به درد سر انداخت

اختلافات گمرک و وزارت صنعت واردکنندگان خودرو را به درد سر انداخت

با تداوم اختلافات گمرک و سازمان توسعه تجارت در خصوص سامانه جامع، واردکنندگان خودرو با مشکلاتی در ترخیص خودرو در گمرکات جنوب کشور مواجه شده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ چندی قبل نامه نگاری وزرای صنعت و اقتصاد حواشی مهمی را در خصوص تجارت کشور ایجاد کرده بود. موضوع به راه اندازی سامانه‌های جامع تجارت و سامانه جامع گمرکی مربوط می‌شد.

وزارت صنعت به پشتوانه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک به پشتوانه قانون رفع موانع تولید مصوب سال ۹۴ خود را مسئول راه اندازی سامانه جامع می‌دانست. اخیرا نیز وزارت صنعت در بخشنامه‌ای به گمرک، به این سازمان اطلاع داده است که از این پس واردکنندگان برای ثبت سفارش بایستی از سامانه جامع  تجارت اقدام کنند و ثبت سفارش از سایت سه ساله ثبتارش امکان پذیر نیست.

پیش از این اطلاعات کامل، واردشده در سایت ثبتارش از جمله منشا ارز در اختیار گمرک ایران قرار می‌گرفت اما در دو هفته اخیر با تغییرات ایجاد شده از سوی وزارت صنعت گمرک امکان دسترسی کامل به اطلاعات ثبت سفارش را ندارد.

حالا واردکنندگان خودرو اولین گروهی هستند که از تغییرات ایجاد شده متضرر شده و امکان ترخیص خودرو با هزینه‌های قبلی را ندارند.  بر اساس اطلاعات کسب شده از سوی خبرنگار تسنیم، موضوع به بخشنامه دیگر وزارت صنعت بازمیگرد که امکان ثبت سفارش برای واردکنندگانی که نمایندگی قانونی ندارند، فراهم نیست. این درحالی است که واردکنندگان خودرو باید بعد از این بخشنامه جدید، حداقل ۳درصد ارزش خودرو را بابت خدمات گارانتی به نمایندگیها پرداخت کنند. این مبلغ جدای از هزینه ای است که برای ثبت سفارش از واردکنندگان مستقل اخذ میشود.

با توجه به اخذ این دو هزینه جدید از سوی نمایندگی های خودروهای خارجی عملا واردات خودرو برای واردکنندگان مستقل به صرفه نیست.

بر این اساس در دو هفته اخیر تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو به خصوص در گمرک شهید باهنر موفق به ترخیص خودرو خود نشدند.

منبع : شهرخبر/خبرگزاری تسنیم

ارسال شده در

کمبود نقدینگی عامل اصلی رکود شاخص بورس/رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس در گفت‌و‌گو با میزان

کمبود نقدینگی عامل اصلی رکود شاخص بورس
خبرگزاری میزان- رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس با اشاره به کمبود نقدینگی در بازار سهام گفت: با شفافیت صورت های مالی و بازگشایی نمادهای متوقف در بازار سرمایه می‌توان انتظار خروج از رکود شاخص بورس و رونق معاملات را داشت.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، کیوان شیخی در توضیح روند بازار سرمایه در ماه‌های پایانی سال گفت: جذابیت بازارهای رقیب، انتشار اوراق با درآمد ثابت که سود بالایی دارند و همچنین توقف نمادها از دلایل عمده ایجاد رکود در بازار سرمایه است.

وی در ادامه تصریح کرد: اوراق خرانه به عنوان رقیب بازار سهام تبدیل شده و توقف طولانی مدت نماد شرکت‌ها از عوامل ایجاد رکود در معاملات بورس و کاهش حجم و ارزش معاملات بازار است.

رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس در خصوص شرایط صنایع بورسی اظهار کرد: بسیاری از صنایع بورسی در ماه های اخیر با رونق و رشد مواجه شده بودند، اما سهامداران نمادهای متوقف، امکان فروش سهام خود و دادوستد این سهام سودآور را از دست داده اند.

شیخی در ادامه بیان کرد: با توجه به رشد ارز، برخی صنایع بورسی بزودی با تعدیل مثبت روبرو خواهند شد ولی شرایط فعلی بازار با وجود نزدیکی به پایان سال منطقی بوده و این روند رکودی ناشی از کمبود نقدینگی در بازار است.

وی در انتها خاطر نشان کرد: با شفافیت صورت های مالی و بازگشایی نمادهای متوقف در بازار سرمایه می‌توان انتظار رونق در بازار و رشد شاخص بورس را داشت.

ارسال شده در

۶۰۰ هزار تن پرتقال ترکیه‌ در راه ایران/ اعمال فشار افراد خاص به جهاد کشاورزی

اعمال فشار افراد خاص به جهاد کشاورزی

۶۰۰ هزار تن پرتقال علاوه بر ۱۰۰ هزار تن پرتقالی که دولت برای تنظیم بازار به صورت قانونی قرار است وارد کند، توسط برخی افراد از ترکیه خریداری‌شده و قصد ورود آنها به کشور از طریق فشار آوردن به وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، بعد از اینکه روز گذشته این خبرگزاری خبر اجازه واردات ۱۰۰ هزار تن پرتقال برای تنظیم بازار شب عید درکنار محصول داخلی، توسط ستاد تنظیم بازار را مطرح کرد،  مطلع شدیم حدود ۶۰۰ هزار تن مرکبات توسط برخی افراد خاص در ترکیه خریداری شده است و این افراد قصد دارند تا  با فضاسازی و فشار بر وزارت جهاد کشاورزی شرایط واردات این محموله را فراهم کنند.

۱۰۰ هزار تن پرتقالی که توسط دولت وارد می‌شود قرار است بدون در نظر گرفتن قیمت در بازار یا سود احتمالی به نرخ مصوب به‌صورت کنترل‌شده در کانال‌های موردنظر برای تنظیم بازار توزیع شود اما بر توزیع مرکباتی که قرار است از مرکز ترکیه وارد شود نظارتی وجود نخواهد داشت.

بنابراین گزارش میزان تولید پرتقال در کشور بیش از ۳ میلیون تن است و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید و تنظیم بازار  بارها اعلام کرده بود، برای تنظیم بازار شب عید نیازی به واردات وجود ندارد و این تقاضا بر اساس افزایش تولید ۳۰ درصدی در سال جاری تامین می‌شود، اما ستاد تنظیم بازار مقرر کرده است که ۱۰۰ هزار تن برای این ایام وارد شود.

در باره واردات این حجم پرتقال که قصد ورود آن به کشور توسط بخش خصوصی وجود دارد، مطرح است که قسمتی از این محصولات یخ‌زده هستند.

گفتنی است که در سال های گذشته نیز به دلیل واردات مرکبات و توزیع این محصولات در کنار تولید داخلی باعث فساد بخشی از مرکبات باغداران در ماه های فروردین و اردیبهشت شد و محصولات آنها به فروش نرسید.

منبع : شهرخبر/خبرگزاری تسنیم

ارسال شده در

صادرات گاز ایران سه برابر می‌شود

صادرات گاز ایران سه برابر می‌شود

با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و ثبت رکوردهای جدید افزایش تولید گاز، ایران مذاکراتی را به منظور امضای قرارداد صادرات گاز روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز با کشورهای همسایه در دستور کار قرار داده است.

به گزارش افکارنیوز، همزمان با ورود به پنجاهمین روز از توقفواردات گاز طبیعی از ترکمنستان، شمارش معکوس خودکفایی کاملایران از واردات گاز آغاز شده است.

در شرایط فعلی هر چند ایران با در اختیار داشتن حدود ۳۴ تریلیون مترمکعب عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان را یدک می‌کشد، اما  سهم کشور از تجارت جهانی گاز حتی یک درصد هم نیست و در طول سال‌های گذشته همواره تراز تجارت گاز کشور شامل مجموع واردات و صادرات گاز منفی بوده است.

از سوی دیگر ترکمنستان هم همواره در طول یک دهه گذشته تاکنون از منفی بودن تراز تولید و مصرف گاز طبیعی به ویژه در فصول سرد سال استفاده کرده و به دلایل مختلف اقدام به کاهش و حتی توقف صادرات گاز به ایران کرده است.

با این وجود به نظر می رسد که با بهره برداری از پنج فاز جدید شامل فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی و افزایش ۱۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت تولید گاز طبیعی کشور عملا امکان خودکفایی کامل از واردات گاز فراهم شود و حتی ایران به جمع کشورهای صادرکننده گاز طبیعی جهان و منطقه خاورمیانه بپیوندد.

به عبارت ساده تر، همزمان با ساخت و تکمیل خطوط لوله جدید انتقال گاز، ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران هم با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی در حال افزایش بوده به طوری‌که هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک با قطر برداشت می‌شود.

از سوی دیگر پیش بینی می‌شود با بهره برداری رسمی از پنج فاز نیمه تمام و در حال ساخت شامل ۱۷ تا ۲۱ پارس جنوبی، تا پایان امسال و یا اواسط فروردین ماه ۱۳۹۶، ظرفیت تولید گاز ایران در پارس جنوبی با ثبت یک رکورد جدید از محدوده ۵۷۰ میلیون مترمکعب در روز عبور کند.

این افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی چندین دستاوردها اقتصادی برای کشور به همراه دارد، افزایش خوراک اتان مورد نیاز صنایعپتروشیمی و پیش بینی تکمیل زنجیره‌های ارزش در بین پتروشیمی‌ها، افزایش تزریق گاز به مخازن پا به سن گذاشته نفت کشور و افزایش ضریب بازیافت از مخازن نفتی، افزایش سهم گاز طبیعی در سبد سوخت نیروگاه‌ها و عملا امکان صادرات فرآورده‌های نفتی و در نهایت بسترسازی به منظور صادرات گاز به کشورهای همسایه را می‌توان از مهمترین مزیت‌های توسعه پارس جنوبی اعلام کرد.

*صادرات گاز ایران سه برابر می‌شود

در شرایط فعلی با توجه به افزایش ظرفیت تولید گاز داخلی، ایران مذاکرات متعددی را با کشورهای همسایه به منظور نهایی کردن قراردادهای فروش و صادرات گاز طبیعی را آغاز کرده که در صورت تحقق این برنامه‌ها ایران به عضویت باشگاه کشورهای صادرکننده گاز طبیعی جهان می‌پیوندد.

در حال حاضر ترکیه تنها مشتری گاز طبیعی ایران بوده و باید از کشورهای عراق، عمان، کویت، افغانستان، پاکستان، هند و حتیچین به عنوان مشتریان و بازارهای نوظهور گاز ایران نام برد.

هم اکنون ایران مذاکراتی با عمان برای صادرات روزانه تا سقف ۳۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی (صادرات سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب)، با ترکیه برای افزایش ۵ میلیون مترمکعبی صادرات روزانه گاز، با پاکستان به منظور نهایی کردن قرارداد فروش روزانه ۲۱٫۵ میلیون مترمکعب گاز، عراق برای صادرات گاز از مسیر کرمانشاه تا سقف ۲۵۵ میلیون مترمکعب در روز و از مسیر خرمشهر بین۲۰ تا ۲۵۵ میلیون مترمکعب در روز را آغاز کرده است.

علاوه بر این باید از افغانستان، امارات متحده عربی و هند هم به عنوان مشتریان آینده گاز طبیعی کشور نام برد ضمن آنکه برخی از کشورهای اروپایی همچون یونان هم گفتگوهایی را با ایران برای واردات گاز طبیعی از دو مسیر خط لوله و یا LNGG آغاز کرده است.

از این رو هم اکنون در کنار مزیت ژئوپولیتیکی ایران شامل در اختیار داشتن مرز جغرافیایی و دسترسی به بازارهای بزرگ مصرف در منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس، از شبکه خطوط لوله گسترده گاز هم برای نهایی کردن قراردادهای صادرات گاز برخوردار بوده که عملا با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت مازادی برای تولید و صادرات این حامل انرژی پاک ایجاد خواهد شد.

در مجموع پیش بینی می شود اگر ایران صرفا با کشورهای همسایه خود قراردادهای فروش گاز امضا کند حجم صادرات گاز ایران در یک دوره کوتاه مدت با افزایشی حدود سه برابری نسبت به وضع فعلی از مرز ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور کند.

*امضای قراردادهای فصلی برای فروش گاز ایران

به گزارش فارس، هم اکنون اختلاف بین مصرف گاز زمستانی و تابستانی گاز در کشور حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون مترمکعب در روز بوده که قطعا با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی این ظرفیت مازاد در فصول گرم سال از مرز ۴۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور می کند.

از این رو در کنار ظرفیت جدید تولید گاز در پارس جنوبی، موقعیت جغرافیایی ایران یک برگ برنده طلایی و ژئوپولیتکی به منظور حضور ایران در بازارهای منطقه‌ای و حتی جهانی گاز به شمار می‌رود زیرا هم اکنون ایران در دو اقلیم متفاوت از نظر آب و هوایی بین کشورهای گرمسیر حاشیه جنوبی خلیج فارس و کشورهای سردسیر آسیای میانه، مرکزی و حوزه قفقاز قرار گرفته است.

به عبارت ساده تر ایران می‌تواند از فرصت افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی برای صادرات، ترانزیت و تبادل گاز طبیعی بین این دو اقلیم سردسیر و گرمسیر استفاده کند و در فصول گرم سال اقدام به صادرات گاز به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس کند و حتی قراردادهای فصلی به جای سالانه با این کشورها امضا کند.

علاوه بر این حضور ایران در بازار گاز عمان هم فرصت تازه‌ای پیش روی تجارت و صنعت گاز کشور بوده تا با مشارکت در طرح‌های تولید LNG این کشور در بازار خرده فروشی گاز و LNGG جهان مشارکت کند و قطعا افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز منجر به افزایش قدرت چانه زنی سایر حوزه‌های تجاری و اقتصادی در بین کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه خواهد شد.

منبع : افکارنیوز

ارسال شده در

بحران جدید برای آخوندی در روز استیضاح / دستورالعمل حقوق مسافران

بحران جدید برای آخوندی در روز استیضاح / دستورالعمل حقوق مسافران

با آن‌که دستورالعمل رعایت حقوق مسافران اوایل سال ۹۴ توسط وزیر راه ابلاغ شدکه اتفاقات اخیر فرودگاه مشهد نشان داد ایرلاین‌ها برای حقوق مسافران تره خورد نمی‌کنند،به نظر می رسد در روز استیضاح بحران جدیدی برای آخوندی به وجود آمده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس دستورالعمل حقوق مسافر در تاخیر‌های بیش از ۴ ساعت شرکت حمل کننده موظف به ارائه یک فقره بلیت مشابه با تخفیف ۳۰ درصد از لحاظ مسیر و کلاس پروازی است.

در این دستور العمل در مورد پروازهایی که به دلیل شرایط جوی یا امنیتی فرودگاه مبدا، مقصد و در مسیر دچار تاخیر و یا ابطال می‌شود، شرکت های هواپیمایی با رعایت مقررات پذیرایی از مسافرین صرفا موظف به استرداد کامل وجه به مسافران است.

بر اساس این دستورالعمل در پروازهای داخلی، اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیت تا یک هفته قبل از انجام پرواز باشد در این‌صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیت می باشد و اگر ابطال پرواز از شش روز تا ۲۴ ساعت قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیت و ارائه یک بلیت مشابه با ۳۰ درصد تخفیف از لحاظ مسیر و کلاس پروازی به مسافر است.

اگر ابطال از ۲۴ ساعت مانده تا زمان انجام پرواز، انجام پذیرد در این صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه و ارائه یک فقره بلیت نیم بهاء مشابه از لحاظ مسیر و کلاس پروازی است.

ارائه بلیت مشابه (از لحاظ مسیر و کلاس پروازی) در اولین فرصت زمانی انجام می گیرد. همچنین در صورت انتقال مسافر توسط سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه و یا مابه التفاوت توسط مسافر و یا خسارت توسط شرکت های هواپیمایی انجام خواهد پذیرفت.

بر اساس دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی نماینده شرکت هواپیمایی با حضور در میان مسافران با متانت و احترام نسبت به اطلاع رسانی صحیح در خصوص تاخیر پرواز اقدام می کند و شرکت هواپیمایی نسبت به اطلاع رسانی از طریق سیستم اطلاعات پرواز به صورت مستمر اقدام می کند.

در صورت تاخیر بیش از یک ساعت و کمتر از دو ساعت از مسافران پذیرایی نوع اول به عمل خواهد آمد و ارائه  این پذیرایی مشروط به وجود زمان کافی جهت پذیرایی و عدم ایجاد تاخیر بیشتر در پرواز است.

در تاخیر بیش از ۲ ساعت و تا ۴ ساعت انجام پذیرایی مناسب حداقل نوع اول با توجه به امکانات فرودگاهی،  فراهم نمودن امکان برقراری ارتباط تلفنی برای اطلاع رسانی، تغییر پرواز در صورت درخواست مسافر و امکان انجام آن، انجام قدمات لازم جهت اعزام با سایر شرکت های هواپیمایی (در صورت درخواست مسافر) و در صورت وجود پرواز از همان مسیر  یا انتقال به مقصد نهایی از طریق مسیرهای جایگزین (به غیر از مسیر درج شده در بلیت) و پرداخت کامل وجه بلیت مسافر در صورت انصراف مسافر از ادامه پرواز ضروری است.

در حالی حدود ۲۲ ماه از ابلاغ این دستورالعمل می گذرد که در این مدت نه تنها حقوق مسافران بخش هوایی بهبود نیافته که هر روز بدتر از دیروز شده است. نمونه‌های بسیاری در این باره وجود دارد که گرفتاری ۲۴ ساعته مسافران  پروازهای خروجی فرودگاه هاشمی نژاد مشتی از خروار است.

در حالی این گزارش نگارش می‌شود که مسافران پروازهای خروجی این فرودگاه به مقصد تهران، خرم آباد، یزد و… ساعت‌های در داخل هواپیما محبوس شده‌اند تا پس از انجام عملیات یخ‌زدایی که البته نشات گرفته از کم کاری عوامل فرودگاه مشهد است، بتوانند پرواز خود را انجام دهند.

در این میان به دلیل حبس بیش از ۷ ساعته، حال تعدادی از مسافران وخیم شده و اورژانس وارد هواپیما ماهان شده و سه مسافر بدحال را به بیمارستان منتقل کرده است.

اتفاقات چند روز گذشته فرودگاه مشهد نشان داد نه زیرمجموعه های وزارت راه و شهرسازی و نه شرکت های هواپیمایی کوچکترین توجهی به حقوق مسافران که وزیر راه و شهرسازی تاکید بسیاری بر آن داشته، ندارند.

همه این رویدادها در چند روز قبل استیضاح وزیر راه  و شهرسازی به وقوع پیوسته است. به نظر می‌رسد آخوندی با یک بحران جدید روبرو شده، بحرانی که سالهاست مصرف‌کنندگان حمل و نقل هوایی مسافری کشور را کلافه کرده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم

ارسال شده در

تسنیم از مصوبه هیئت دولت خبر می‌دهد: حداقل سرمایه تاسیس موسسات بیمه مشخص شد + سند

حداقل سرمایه تاسیس موسسات بیمه مشخص شد

بر اساس مصوبه هیئت دولت، حداقل سرمایه ایجاد موسسات بیمه مستقیم ۱۰۰ میلیارد و موسسات بیمه اتکایی ۲۵۰ میلیارد تومان تعیین شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ هیئت وزیران در جلسه اخیر خود به پیشنهاد بیمه مرکزی و تایید وزارت اقتصاد و دارایی حداقل سرمایه مورد نیاز موسسات بیمه ایرانی را مشخص کرد.

بر این اساس حداقل سرمایه مورد نیاز موسسات بیمه مستقیم مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان است. همچنین سرمایه مورد نیاز برای صدور  پروانه فعالیت موسسه بیمه مستقیم در گروه بیمه‌های غیر زندگی ۳۰ میلیارد، بیمه زندگی و مستمری ۲۰ میلیارد و بیمه های مختلف (کلیه رشته‌های بیمه‌ای) ۵۰ میلیارد تومان می‌باشد.

همچنین حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس و شروع به فعالیت موسسات بیمه اتکایی(بیمه مجدد- شرکتهای بیمه مستقیم مجبور به عقد قرارادادهای بیمه اتکایی برای محفوظ ماندن سرمایه مشتریانشان هستند.) مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان است. در این مصوبه تاکید شده است کلیه موسسات بیمه که پیش از این تاسیس شده اند بایستی شرایط خود را با مندرجات این مصوبه هماهنگ نمایند.

به گزارش تسنیم، پیش ازاین و در سال ۹۱، هیات وزیران  افزایش سرمایه شرکتهای بیمه را تصویب کرده بود. بر این اساس سرمایه شرکت‌های بیمه بازرگانی از نوع مختلط باید ظرف ۴ سال به ۲۵۰ میلیارد تومان و شرکت‌هایی که عملیات اتکایی انجام می‌دادند به ۴۰۰ میلیارد افزایش می‌یافت.

گفتنی است در حال حاضر ۲۷ شرکت  دارای مجوز در کشور فعالیت دارند. بر این اساس بیمه ایران به تنهایی ۴۰ درصد بازار بیمه کشور را در اختیار دارد.

منبع : خبرنگاری تسنیم

ارسال شده در

قاچاق خاک افزایش یافت

قاچاق خاک افزایش یافت

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، از قاچاق خاک انتقاد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، عباس پاپی زاده در توضیح وضعیت قاچاق خاک و جزئیات لایحه حفاظت از خاک، گفت: لایحه حفاظت از خاک از دو سال گذشته در مجلس مطرح شده اما دولت فرصتی را خواست که این لایحه را دوباره تنظیم و اصلاح کند تا در دوره دهم مجلس مجددا به مجلس ارائه کند، از این رو این لایحه توسط دولت اصلاح و در روزهای اخیر در دستور کار کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه خلاء قانونی و عدم شفافیت در دوره‌های اخیر سبب افزایش قاچاق خاک شده است، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر قاچاق خاک وجود دارد و نه تنها گمرک به کشف آن نپرداخته بلکه سایر دستگاه‌های مربوطه هم اقدام به شناسایی قاچاقچیان و نظارت بر خروج خاک از کشور نمی‌کنند.

پاپی زاده با انتقاد از عملکرد دستگاه های ذی ربط در جلوگیری از قاچاق خاک، ادامه داد: کشف‌های تصادفی و مکرر قاچاق خاک نشان از شدت این اقدامات دارد، واقعیت آن است که برای هر سانتیمتر تولید خاک چند صد سال زمان صرف می‌شود؛ خاک جز منابع ملی و بین نسلی است به نوعی که حق فروش آن را نداریم و تنها کانی‌های معدنی مانند سنگ‌های زینتی را می‌توانیم به فروش برسانیم اما خاک نباید به فروش برسد هر چند هم‌اکنون خاک‌های حاصلخیز در قالب کانی‌های معدنی قاچاق می‌شود.

وی با بیان اینکه‌ لایحه حفاظت از خاک درصدد حفاظت از این منبع ملی کشور و جلوگیری از قاچاق آن است، یادآور شد: علاوه بر این فعالیت‌های صنعتی در برخی مناطق و برخی فعالیت‌های نفتی و گازی در طول مدت طولانی سبب مسموم کردن خاک شده است، در واقع مواد نفتی برای حفاری چاههای نفتی در برخی مناطق سبب نفوذ در خاک اطراف شده که در این زمینه هیچ کس هم پاسخگو نیست.

پاپی زاده با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست به دلیل خلاءهای موجود پیگیر انجام اقدامات قانونی نیست، گفت: وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز همانند سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز پاسخگو نیستند در حالی که میزان خسارات وارده به محیط‌زیست بسیار بالاست اما برآوردی انجام نمی‌گیرد از این رو در لایحه حفاظت از خاک تعیین تکلیف این خاک‌ها که از حیز انتفاع انداخته شده‌اند هم مورد توجه قرار گرفته است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، تصریح کرد: بهره‌وری از خاک نیز در این لایحه مشخص خواهد شد، به نوعی که میزان بهره‌وری و قالب آن مورد نظر و بررسی قرار خواهد گرفت و پس از آن ارائه می‌شود تا نوع بهره‌وری و میزان آن بر اساس قانون انجام شود.

منبع : اقتصاد آنلاین

ارسال شده در

تولید شیر خام و لبنیات در تنگنای بودجه

تولید شیر خام و لبنیات در تنگنای بودجه

درحالی کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشورمان باعث نگرانی مسئولان کشورمان شده که حال و روز تولید کنندگان شیر خام نیز ناخوش است.

کاهش قیمت شیرخام در بازار و همچنین نبود تمایل خرید از سوی واحدهای لبنی برای تبدیل شیرخام به محصولات مختلف لبنیات، عاملی شده تا تولید کنندگان شیرخام برای فروش محصولشان به کارخانه‌های لبنی، وارد چانه‌زنی غیرمنطقی شده و در بسیاری موارد حتی محصولاتشان را با نرخی پایین‌تر از قیمت تمام شده به‌فروش برسانند. در این زمینه برخی تولید کنندگان و مسئولان صنفی معتقدند، اگر روند کاهشی قیمت و همچنین نبود تقاضای خرید از سوی صنایع تبدیلی ادامه داشته باشد در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد حذف بسیاری از تولیدکنندگان و دامداران از بازار تولید خواهیم بود. مشکلی که علاوه بر سلامت می‌تواند چرخه اقتصادی و اشتغال بخش دامداری کشور را با چالشی جدی مواجه کند، در همین زمینه در برخی استان‌ها دام‌های شیری به دلیل مشکل مالی دامداران، روانه کشتارگاه شده‌اند.

زنگ خطر برای دامداری‌ها

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم ، حسین نعمتی، عضو هیات مدیره اتحادیه دامداران با اشاره به وضعیت قیمت شیرخام به خبرنگار ما گفت: متاسفانه در دو سه سال گذشته در چهار مرحله قیمت شیر خام نزول کرده است و کارخانه‌های لبنی به بهانه کاهش توان خرید مردم، نسبت به خرید شیر از تولید کنندگان بی‌میل شده‌اند. وی افزود: البته کاهش قیمت شیر و بی‌میلی خرید محصولات لبنی، پایان گرفتاری و نگرانی دامداران نیست به این دلیل که این صنایع نسبت به پرداخت بدهی‌هایشان نیز بدقولی می‌کنند که همین موضوع باعث شده دامداران برای تأمین هزینه‌های تولید با چالش مواجه شوند و این نگرانی وجود دارد که در آینده نزدیک واحدهای تولید شیرخام از صحنه تولید حذف شوند که این زنگ خطری برای صنعت دامداری کشورمان است.

نعمتی تاکید کرد، اصلی‌ترین عاملی که درشرایط کنونی باعث شده صنایع لبنی به شیرخام بی‌تفاوت باشند، وفور شیر خشک با قیمتی بسیار پایین است به این صورت که اکنون این تولید کنندگان به جای استفاده از شیر تازه از شیرخشک برای تولید محصولات لبنی استفاده می‌کنند تا بتوانند منافع بیشتری به دست آورند.

عضو هیات مدیره اتحادیه دامداران درباره چانه زنی قیمتی برای فروش شیر خام از سوی تولید کنندگان نیز اظهارکرد: دو سه سال پیش شیر خام در حجم انبوه تا ۱۴۰۰ تومان خرید و فروش می‌شد، اما در شرایط فعلی این محصول زیر ۱۲۰۰ تومان با التماس فروشندگان از سوی صنایع لبنی خریداری می‌شود، البته پرداخت وجه مطالبات هم دو سه ماه به طول می‌انجامد. به عنوان مثال، شرکت کاله و پگاه چندی پیش قیمت خریدهایشان را بین ۵۰ تا ۸۰ تومان کاهش داده‌اند.

نعمتی اذعان کرد: در صورت حذف تولیدکنندگان، بازسازی و احیای مجدد این صنعت برای کشور در کوتاه مدت، نه تنها امکان‌پذیر نیست بلکه هزینه‌ای قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد که در این زمینه بارها به مسئولان هشدار داده‌ایم،اما متاسفانه راحت‌ترین راهکار ارائه شده از سوی مسئولان، واردات برای تأمین نیازهای بازار است که شاهد مثال آن گوشت قرمز بود.

این مقام صنفی درباره خرید تضمینی شیر از سوی دولت گفت: با توجه به این‌که مشکلات مالی دولت افزایش یافته است، مطالبات دامداران در طول شش یا هفت ماه پرداخت می‌شود که همین رویه باعث شده دامداران برای عرضه شیر خود به دولت هم هیچ تمایلی نداشته باشند درحالی که دو سال پیش خرید تضمینی شیر خام با قیمت ۱۴۰۰ تومان انجام می‌شد و مطالبات هم طی دو ماه پرداخت شد. وی قیمت تمام شده هرکیلو شیر خام را از ۱۳۵۰ تا ۱۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: قیمت تمام شده شیر خام به عواملی چون هزینه دستمزد، نهاده‌های تولید، انرژی و سایر هزینه‌ها بستگی دارد. این درحالی است که تمام این هزینه‌ها طی سال جاری حداقل با ۲۰ درصد افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند، ولی وقتی صحبت از قیمت شیر خام می‌شود، همه اعلام می‌کنند مردم قدرت خرید لبنیات ندارند و باید شیرخام ارزان‌تر عرضه شود تا تقاضای لبنیات در بازار ایجاد شود.

نعمتی عنوان کرد:روند موجود باعث شده زنجیره مشکلات اقتصادی از واحدهای کوچک‌تر آغاز شود و تا تولیدکنندگان عمده و صنعتی نیز ادامه پیدا کند که اگر مسئولان رسیدگی نکنند، شاهد از دست رفتن اشتغال قابل توجهی در کشورمان به دلیل تعطیلی واحدهای تولیدی خواهیم بود.

عدم پرداخت بموقع بهای شیر

از سوی دیگر علی ‌اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درباره عدم پرداخت بهای شیر به خبرنگار ما گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی شیر به دلیل کمبود نقدینگی و افزایش هزینه‌های تولید با چالش جدی مواجه‌اند و در صورت عدم پرداخت بموقع بهای شیر از سوی دولت و خریداران، این چالش نگران کننده خواهد شد.

اکبری‌ با اشاره به عدم ماندگاری شیر خام افزود: متاسفانه شیر دامداران، نه تنها با نرخ مناسب خریداری نمی‌شود، بلکه بهای خرید از دامداران نیز در زمان مناسب پرداخت نمی‌شود که این امر اقتصاد دامدار را با مشکلات گسترده روبه‌رو کرده و از آنجا که این محصول فاسد شدنی است، دامداران حاضرند با هر قیمتی شیر خام را بفروشند تا حداقل بخشی از هزینه‌هایشان تأمین شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی می‌گوید،دامداران برای تأمین هزینه‌های تولیدی خود باید مطالبات فروش محصولات را بموقع دریافت کنند درحالی که بی‌میلی به خرید شیر از سوی واحدهای لبنی باعث شده تا چانه زنی برای قیمت‌ها و فروش شیر خام به زیان تولید کنندگان تمام شود و اگر این روند ادامه داشته باشد، دامداران مجبور به ترک بازار خواهند شد که این اتفاق میزان تولید شیر خام کشور را بشدت کاهش داده و عاملی در وابستگی به واردات می‌شود.

احتمال شکست خرید توافقی

در همین حال احمد مقدسی، رئیس انجمن صنفی گاوداران، با اشاره به مشکلات پرداخت مطالبات دامداران تصریح کرد: با توجه به تخصیص ندادن بودجه به سازمان تعاون روستایی برای پرداخت مطالبات دامداران، می‌توان گفت که ادامه این روند به شکست این طرح منجر خواهد شد. وی افزود: روزانه به طور میانگین ۸۵۰ تن شیر با متوسط قیمت ۱۲۷۰ تومان از استان‌های اصلی تولید خریداری می‌شود.

مقدسی با اشاره به این‌که ۵۰ درصد مطالبات دامداران باقی مانده است، تاکید کرد: به رغم مصوبه ۲۰۰ میلیارد تومانی مشوق صادراتی که ۵۰ میلیارد تومان آن به سازمان تعاون روستایی برای پرداخت مطالبات دامداران اختصاص دارد، اما تاکنون بودجه‌ای در اختیار سازمان و کارخانه‌های لبنی قرار نگرفته که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر این بودجه تخصیص یابد،چرا که در صورت ادامه این روند این طرح به شکست می‌انجامد. وی ادامه داد: عدم تخصیص بودجه از سوی سازمان برنامه و بودجه به شکست طرح خرید توافقی منجر خواهد شد،زیرا دامداران برای امرار معاش و هزینه‌های تولید مجبورند شیر خام خود را به هر قیمتی به فروش رسانند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران با اشاره به مزایای خرید توافقی شیر خام به باشگاه خبرنگاران گفت: با اجرای طرح خرید توافقی، شیر مازاد دامداران از بازار جمع آوری شد که در صورت عدم اجرای این طرح، دامداران زیادی از صحنه تولید خارج می‌شدند از این رو برای استمرار خرید توافقی لازم است که مشوق صادراتی به کارخانه‌های لبنی اختصاص یابد تا شیرهای جمع آوری شده دوباره به بازار عرضه نشود.

شیر خشک استفاده نمی‌کنیم

در همین حال رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی با رد استفاده شیر خشک به جای شیر خام از سوی صنایع لبنی به خبرنگار ما گفت: این‌که ادعا می‌شود چون شیر خشک ارزان است، کارخانه‌های لبنی تمایلی به خرید ندارند، کاملاً پیش فرض اشتباهی است، چون براساس اصول اقتصادی وقتی شیر خام به اندازه کافی و حتی بیش از نیاز در بازار با قیمت مناسب وجود دارد، تولید کنندگان به دنبال استفاده از شیرخشک نخواهند رفت.

باکری افزود: اگر تولید کنندگان لبنی بخواهند از شیرخشک استفاده کنند، باید برای تأمین چربی مورد نیازشان در آن کره به کار ببرند که این نکته با قیمت فعلی کره هیچ توجیه اقتصادی ندارد؛ اما مشکل در صنعت کاملاً مشهود است و باید برای حل آن چاره‌ای منطقی اندیشیده شود.

این مقام صنفی مشکل اصلی را در نبود تقاضای خرید از سوی مصرف‌کنندگان به دلیل افزایش قیمت لبنیات دانست و تاکید کرد: تنها راه برون رفت از چالش فعلی این است ؛ دولت همان‌طور که به برخی از صنایع مثل خودروسازی توجه ویژه داشت و برای آنها تقاضا ایجاد کرد در این صنعت نیز به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند تا مردم بتوانند لبنیات بیشتری بخرند. دبیر انجمن صنایع لبنی درباره اقدام دولت برای افزایش مصرف اظهارکرد:با توجه به اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، نه در دولت دهم و نه در دولت یازدهم یعنی از زمانی که روند کاهشی مصرف لبنیات به دلیل کاهش قدرت خرید آغاز شد، هیچ فعالیت مثبتی صورت نگرفته و در برخی موارد حتی برنامه‌های گذشته مثل توزیع شیر مدارس‌ با وجود تصویب ۴۵۰ میلیارد تومان بودجه به دست فراموشی سپرده شده است.

وی بی‌تفاوتی مسئولان را به دلیل کاهش منابع مالی دولت دانست و افزود: مدتی پیش قرار شد جوایز صادراتی برای شیر خام پرداخت شود که متاسفانه همین مشکل باعث شد طرح موفق نباشد و در نهایت هیچ جایزه‌ای هم پرداخت نشد.

مصرف شیر در کشور کمتر از نصف شده است

مدیرعامل سابق اتحادیه فرآورده‌های لبنی کشور عنوان کرد: قرار بود در برنامه پنجم، سرانه مصرف شیر به ۱۵۶ کیلوگرم برسد که اکنون با حذف یارانه آن به ۷۰ کیلوگرم رسیده است.

محمدرضا اسماعیلی، نسبت به کاهش مصرف سرانه شیر در کشور هشدار داد و گفت: از سال ۹۰ به بعد و با قطع یارانه شیر، سرانه مصرف کاهش چشمگیری داشته، چرا که طبقه متوسط امکان تهیه روزانه نیم لیتر شیربرای هر یک از اعضای خانواده را ندارد،چون فقط برای یک قلم شیر صرف‌نظر از سایر محصولات مانند ماست و پنیر ـ که در سفره ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد ـ باید ماهانه ۱۵۰ هزار تومان بپردازد. وی خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده بود که سرانه مصرف شیر هر ایرانی به ۱۵۶ کیلوگرم برسد و هنگام توزیع شیر یارانه‌ای در آن زمان با وجود انتقادهایی که نسبت به کیفیت آن وجود داشت، شاهد صف طویل دریافت شیر یارانه‌ای بودیم،اما اکنون با آزاد شدن قیمت شیر، سرانه مصرف بشدت کاهش یافته و در حد ۷۰ کیلوگرم است. اسماعیلی تأکید کرد: دولت هرچه سریع‌تر باید یارانه شیر را برگرداند، چراکه سرانجام باید سال‌های آینده در بخش درمان کشور یارانه بدهد.

منبع : اقتصادآنلاین

ارسال شده در

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با ظریف تاکید کرد: اروپا پای برجام ایستاده است

اروپا پای برجام ایستاده است

پنجاه و سومین اجلاس امنیتی مونیخ با دیدارهای فشرده وزیر امور خارجه ایران همراه شد. محمدجواد ظریف روزهای جمعه و شنبه بیش از ۲۰ دیدار را به‌صورت جداگانه با وزرای خارجه و مسوولان ارشد خارجی صورت داد. در این دیدار و رایزنی‌ها طرفین بر موضوعاتی چون برجام ، تروریسم، تحولات سوریه و امنیت جهانی و انسانی تاکید کردند.

در همین ارتباط فدریکا موگرینی در دیدار با محمدجواد ظریف گفت که توافق هسته‌ای به اهداف خود دست یافته و تمام طرف‌ها باید به‌طور موثر در طول مدت عمر توافق به تعهدات خود پایبند بمانند. ظریف همچنین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با برنامه «کریستین امانپور» خبرنگار ارشد شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگو و تاکید کرد اجماع بین‌المللی برای حفظ برجام وجود دارد.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه و هیات همراهش صبح روز جمعه برای شرکت در پنجاه و سومین اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ وارد شهر مونیخ مرکز ایالت بایرن آلمان شد. کنفرانس امنیت مونیخ با مشارکت قابل توجه ۱۰ رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، ۸ نخست‌وزیر، وزرای امور خارجه ۳۰ کشور، وزرای دفاع حدود ۲۰ کشور و مقامات بین‌المللی شامل دبیر کل سازمان ملل متحد، دبیر کل ناتو، دبیران کل سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان شانگهای، روسای پارلمان و شورای اروپا، مسئول‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مدیران کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اینتر‌پل، سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیسیونر عالی پناهندگان و کمیسیونرهای اتحادیه اروپا از روز جمعه تا روز یکشنبه در هتل بایریشر هوف مونیخ برگزار می‌شود.

در این اجلاس موضوعات مهم بین‌المللی از جمله آینده ناتو، نظم جهانی، امنیت انسانی، تروریسم و افراط‌گرایی، مسائل منطقه‌ای شامل آسیای جنوب شرقی و شبه‌جزیره کره، جهان عرب، سوریه و اوکراین در قالب جلسات عمومی مورد بحث و‌گفت‌وگو قرار می‌گیرد. سیدعباس عراقچی معاون حقوقی بین‌المللی و مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در این سفر وزیر امور خارجه را همراهی می‌کنند.

ظریف در حاشیه این اجلاس به‌صورت جداگانه با رئیس‌جمهوری اسلوونی، نخست‌وزیر عراق، یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، ژان مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و هیات ریش سفیدان (Elders)، یوکیو آمانو مدیرکل آژانس و وزرای خارجه اسپانیا، اوکراین و پاکستان در حاشیه این اجلاس دیدار و گفت‌وگو کرد. پیش‌تر زمزمه‌هایی مبنی بر دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا به گوش می‌رسید. اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه هیچ مذاکره‌ای با آمریکا در مونیخ انجام نخواهد شد گفت: «ما هیچ نوع ارتباطی با آمریکا نداریم، بنابراین هیچ مذاکره‌ای نیز انجام نخواهد شد.»

دفتر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد موگرینی در دیدارهایش با وزیر امور خارجه ایران و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده است که برنامه جامع اقدام مشترک به اهداف خود دست یافته و تمام طرف‌ها باید به آن پایبند باشند. به گزارش «ایسنا» دفتر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، موگرینی در حاشیه نشست گروهی جی ۲۰ و کنفرانس امنیتی مونیخ دیدارهای دو جانبه متعددی داشته است.

براساس گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، در این بیانیه آمده است که موگرینی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز دیدار و درباره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت‌وگو کرده است. همچنین در این بیانیه آمده است: «اجرای توافق هسته‌ای با ایران در دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد بحث قرار گرفت و موگرینی در این دیدارها بر لزوم پایبندی کامل و دقیق تمام طرف‌ها به تعهداتشان در برجام تاکید کرد.» موگرینی علاوه بر این به‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام یادآور شد که این توافق به اهداف خود دست یافته و تمام طرف‌ها باید به‌طور موثر در طول مدت عمر توافق به تعهدات خود پایبند بمانند. برجام یک عامل ایجاد‌کننده ثبات و عنصری کلیدی در معماری منع اشاعه است که لازم است کاملا اجرا شود.

منبع : اقتصادنیوز

ارسال شده در

نوبخت: بسیاری از زیرساخت های کشور نیازمند سرمایه‌گذاری برای رفع فرسودگی است

نوبخت: بسیاری از زیرساخت های کشور نیازمند سرمایه‌گذاری برای رفع فرسودگی است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بسیاری از زیرساخت های کشور نیازمند سرمایه‌گذاری وسیعی برای رفع آسیب‌ها و فرسودگی‌هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، محمدباقر نوبخت پنجشنبه شب در نشستی با مدیران گیلان در استانداری بیان داشت: خوشبختانه این ایام نزولات جوی و رحمت الهی به همه هموطنان از سوی خداوند نازل شده و آن نگرانی‌هایی را که ما برای منابع آب بویژه در فصل تابستان داشتیم، با این حجم نزولات تقلیل یافت.
وی افزود: چون در زمان کوتاهی این همه نرولات جاری می‌شود، خساراتی را هم همراه دارد، دو امر می‌تواند کمک کند تا از آن نعمت‌ها استفاده کنیم و از این نغمت‌ها و آسیب‌ها در امان بمانیم، نخست اینکه بتوانیم مدیریت شایسته و پیشگیرانه‌ای داشته باشیم و بحث بعدی اگر خسارتی وارد شد، بتوانیم در جهت جبران آن اقدام کنیم.
نوبخت ادامه داد: این در شرایطی است که بسیاری از زیرساخت های کشور نیازمند به یک سرمایه‌گذاری وسیعی برای رفع آسیب‌ها و فرسودگی‌هاست.
وی یادآور شد: در روزهای اخیر همکاران پر تلاش من در هیات دولت در استان‌های مختلف جهت پیگیری طرح‌های عمرانی و همچنین در راستای آسیب‌ها و مشکلات وارده حضور یافتند؛ بنده هم توفیق داشتم در یکی دو هفته گذشته به استان‌های مختلف سفر کنم.
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: فرصتی فراهم شد تا با حضور استاندار گیلان و مدیران دستگاه‌های اجرایی جلسه‌ای تشکیل داده ایم تا بتوانیم اتفاقاتی که در برف گذشته رخ داد و آسیب‌هایی به گیلان وارد شد را برآورد کنیم که این آسیب‌ها به طور عمده در دو منشأ برای هموطنان گیلانی مشکل ساز شد.
به گفته نوبخت، نخست نیازمند تجهیزات بیشتری در زمینه ماشین آلات موثر رفع موانع برفی و برف‌روب بودیم که خوشبختانه تصمیمات خوبی اتخاذ شد تا بتوانیم نسبت به خرید ماشین‌‌آلات موردنیاز در روزهای آینده و یک ماه باقی مانده پایان سال اقدام کنیم همچنین بخش دیگر نسبت به خساراتی بود که در خطوط انتقال برق بوجود آمده و محاسباتی از سوی مدیران مرتبط ارائه که توافق شد بتوانیم نسبت به بازسازی و رفع فرسودگی‌ها در مدت کوتاهی عمل کنیم.
وی تصریح کرد: خوشبختانه دستگاه‌ها با همین امکانات محدود هم آماده هستند، اینجا به مدیران استان‌ها اعلام می‌کنم که از همه ظرفیت بخش خصوصی به عنوان اجاره ماشین آلات و دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای مدیریت مواقع بحرانی استفاده کنند، هر مقدار اعتبار لازم است دولت پرداخت می‌کند بنابراین علاوه بر دستگاه‌ها و امکانات دولتی با اجاره از بخش خصوصی بحران را مدیریت کنند.
نوبخت اضافه کرد: مدیران از طرف سازمان برنامه و بودجه این اجازه قانونی را دارند که هر مقدار برای رفع مشکلات مردم نیازمند باشد، از امکانات بخش خصوصی بهره‌مند شوند.
استاندار گیلان نیز در این جلسه گفت: در بخش زیرساخت ها بویژه شبکه های برق ، نواقص و فرسودگی هایی که از سال های گذشته برجای مانده ، وجود دارد و انتظار داریم تخصیص اعتبارات مورد نیاز شتاب گیرد.
محمدعلی نجفی به فرسودگی و عمر بالای ماشین آلات استان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: سن ماشین آلات استان در ابتدای دولت یازدهم بیش از ۲۳ سال بود که با بهره گیری از اعتبارات حوادث سال ۹۳ ، توانستیم بخشی از ماشین آلات را ترمیم و نوسازی کنیم.
وی ادامه داد: تلاش ما این است تا نعمت برف، باعث ایجاد شور و نشاط بین مردم شود ولی متأسفانه برخی در آستانه برگزاری انتخابات، سفیدی برف را سفید نمی بینند.
نجفی همچنین به مشکلات موجود در ساماندهی زباله و پسماند بخش سراوان رشت اشاره و اظهار کرد: علیرغم تلاش های شکل گرفته در این مدت، با نزدیک شدن به فصل گرما امکان افزایش مشکلات مردم در این منطقه وجود دارد که نیازمند حمایت های بیشتر در تسریع این پروژه هستیم.
استاندار گیلان به اقدامات صورت گرفته در نهضت آسفالت راه و آب روستایی در دولت یازدهم نیز اشاره و اضافه کرد: علاوه بر رشد چشمگیر استان در تمامی شاخص ها نسبت به ابتدای دولت در راه روستایی، ۱۴ درصد از میانگین کشوری عقب بودیم که در حال گذر از میانگین کشوری هستیم.
نجفی با اشاره به جذب سقف تعیین شده از سوی دولت در تسهیلات رفع موانع تولید خاطرنشان کرد: ۴۷۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در گیلان به واحدهای صنعتی و کشاورزی پرداخت شد.
وی گفت: با توجه به ظرفیت بالای استان در بخش های صنعتی و کشاورزی، انتظار ما این است تا اعتبارات بیش تر از سقف به گیلان اختصاص یابد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت