Posted on نظر دهید

۱۳ نکته اقتصادی از آخرین نشست خبری سخنگوی دولت : توزیع ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه به طور سالانه

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در آخرین نشست خبری درباره بدهی دولت به‌نظام بانکی، استخدام‌های دولت، افزایش حقوق کارمندان، یارانه‌ها و دیگر مباحث اقتصادی صحبت کرده است. در ادامه ۱۳ نکته اقتصادی از آخرین نشست خبری سخنگوی دولت را می‌خوانید.

13 نکته اقتصادی از آخرین نشست خبری سخنگوی دولت

۱٫سخنگوی دولت گفت : در حال حاضر ۴۵ هزار میلیارد تومان برای تأدیه بدهی دولت به نظام بانکی و افزایش سرمایه ۶ بانک دولتی از سوی دولت فراهم شده است. با این رقم به طور قطع صورت‌های مالی بانک‌های دولتی اصلاح شده و قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها نیز افزایش می‌یابد. اکنون بانک‌های عامل اجازه یافته‌اند نسبت به بخشودگی جرایم کسانی که تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند اقدام کنند و دولت هم مکلف شده تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان نسبت به پرداخت سود تسهیلات این افراد اقدام کند. در واقع کسانی که زیر ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کرده‌اند و تا پایان امسال اصل وام را بپردازند، بانک‌ها جرایم آنها را می‌بخشند و سودش هم توسط دولت پرداخت می‌شود.

۲٫ سخنگوی دولت افزود: تا چهارم بهمن سال جاری ۱۴ هزارو ۲۸۹ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۰ هزارو ۵۳۰ واحد برای خروج از رکود اختصاص یافته است. همچنین ۳۹ هزارو ۷۳۲ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی تخصیص داده‌ایم که اثر آن را در رشد اقتصادی ۶٫۵ درصدی ۶ ماهه اول امسال می‌بینیم.

۳٫پیش‌بینی ما برای سال ۹۵ دریافت بیش از ۶۸ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای نفتی بود که این رقم تا پایان سال به ۷۴ هزار میلیارد تومان می‌رسد. زیرا صادرات نفت ما ۴۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر از پیش‌بینی‌ها است و این عدد به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه رسیده است و قیمت نفت هم از پیش‌بینی ما بیشتر شده و به ۴۲ دلار رسیده است. وزیراقتصاد هم گفته است که تا پایان سال ۴۱میلیارد دلار از صادرات نفت و میعانات نفتی درآمد کسب می‌کنیم و درآمدهای نفتی را هم بدون هیچگونه مشکلی وارد اقتصاد کشور می‌کنیم.

۴٫عیدی کارمندان پس از تصویب اعلام می‌شود اما سال آینده حدود ۱۰ درصد افزایش حقوق خواهیم داشت و در کنار ۱۴۰ هزار میلیارد تومان سال جاری برای حقوق کارمندان،‌ در سال آینده ۱۴ هزار میلیارد تومان نیز به این عدد افزوده می‌شود.

۵٫استخدام‌های دولتی در گذشته انجام شده که ما باید برای صرفه‌جویی در هزینه‌های اجرایی و چابک‌سازی ساختار دولتی، زمینه محدودتر شدن استخدام‌ها را فراهم کرده و همزمان تلاش می‌کردیم نیروهای استخدام شده را جابجا کنیم که البته خبر داریم تعدادی از این افرادی که از نهاد ریاست جمهوری جابجا شده‌اند به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند. نهاد ریاست جمهوری در محدود کردن هزینه‌های اداری تلاش کرد و جذب نیرو هم نسبت به دولت قبل کاهش داشته است.

۶٫در طول مذاکرات آمریکا تصور می‌کرد ما می‌خواهیم بمب اتم بسازیم و آنها با انجام مذاکرات دسترسی ایران به بمب هسته‌ای را به تأخیر انداختند و به همین دلیل جشن گرفته‌اند و خوشحال شدند. در حالی که اساساً فعالیت هسته‌ای ما صلح‌آمیز بود که آژانس هم آن را تأیید کرد. اکنون جهان با آمریکا همراه نیست و حتی فرانسه هم که ما از او به عنوان پلیس بد یاد می‌کردیم تندترین مواضع را نسبت به نقض برجام دارد. آمریکا در موضع ضعف است نه قدرت.

۷٫فصل مذهب در بودجه ۹۶، ۱۲ درصد رشد داشته که بیش از رشد متوسط بودجه است. البته این انتقاد هم مطرح است که مساجد نباید دولتی شود و توسط مردم اداره شود. انتظار دولت و جامعه هم از متولیان فرهنگ در بخش غیردولتی این است که مقابل کاستی‌ها پاسخگو باشند و جواب دهند برای فرهنگ کشور چه کرده‌اند؟ بیش از ۶۰ درصد بودجه فرهنگی دولتی را دستگاه‌های غیردولتی می‌گیرند. از سویی بابت بودجه این بخش همانطور که از دولت سوال می‌شود از مجلس هم سوال شود.

۸٫تیمی در کشور مأمور شده‌اند که موضوع دستبرد ۲ میلیارد دلاری آمریکا به اموال ایران را مورد تعقیب قضایی قرار دهند و از همه ظرفیت‌های حقوقی نیز برای بازگرداندن اموال استفاده می‌کنند و مرتب هم به شواری عالی امنیت ملی گزارش خود را ارائه می‌کنند.

۹٫مدیران اجرایی شهر مشهد و قم مطرح کردند که به دلیل حضور تعداد زیاد زائران در این شهرها بودجه جداگانه‌ای برای آنها در نظر گرفته شود و پس از آن سایر شهرهایی هم که صاحب امامزاده بودند خواستار این بودجه شدند. اگر مجلس در این زمینه پیشنهادی داشته باشد دولت حتماً کمک می‌کند.

۱۰٫منابع هدفمندی در سال جاری از دو محل افزایش فرآورده‌ها و حامل‌ها و کمک بودجه عمومی تامین می‌شود و ۴۸ هزار میلیارد تومان نیز از این دو محل پیش‌بینی شده بود که تا پایان سال ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها تامین می‌شود. باقیمانده آن باید از طریق بودجه عمومی استفاده شود. مجلس مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان را برای سال آینده فیکس کرد. ما هم مجوز افزایش قیمت‌ها را داشتیم اما اگر گران می‌کردیم با سیاست مهار تورم ما مغایرت داشت و از سویی درآمد خانوارها هم کاهش می‌یافت بنابراین ترجیح دادیم این کار را انجام ندهیم.

۴۲٫۱۱هزار میلیارد تومان یارانه در طول سال توزیع می‌شود. بنابراین حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان باید از بودجه عمومی به منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌ها اضافه شود تا بین خانوارها توزیع کنیم. تاکنون حدود ۹۶ هزار میلیارد تومان پول از محل افزایش قیمت‌ها به دست آمده که طبق قانون باید ۵۰ هزار میلیارد آن بین مردم تقسیم می‌شد اما عملا ۲۷۶ هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم شد بنابراین پولی برای تولید باقی نمی‌ماند.

۱۲٫در مورد برنامه‌های دولت برای مقابله با آلودگی هوا حدود ۳۹ هزار تاکسی فرسوده را از ناوگان حمل و نقل شهری خارج کرده‌ایم که برنامه ما خروج ۹۰ هزار تاکسی است. همچنین دنبال برقی کردن موتورسیکلت‌ها و اتومبیل‌ها هستیم و خروج موتورسیکلت‌ها، مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌های فرسوده را در برنامه داریم. علاوه بر بودجه جاری در بودجه ۹۶، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای مقابله آلودگی هوا اختصاص دادیم که البته ساخت دو نیروگاه بزرگ اتمی را در برنامه داریم تا انرژی پاک را جایگزین انرژی فسیلی کنیم.

۱۳٫ در پایان نشست خبری سخنگوی دولت خاطر نشان کرد که هیچ سالی به اندازه بودجه ما درآمد کسب نمی‌کنیم و به همین دلیل هم قانون به سازمان برنامه و بودجه تکلیف کرده به اندازه درآمد عمومی، تخصیصات لازم را انجام دهد. ما هم هزینه را متناسب با درآمد انجام می‌دهیم.

منبع: اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *