Posted on نظر دهید

آمار عجیب واردات و ترانزیت پوشاک از مناطق آزاد تجاری

آمار عجیب واردات و ترانزیت پوشاک از مناطق آزاد

بر اساس آمارهای مستند اختلاف البسه ترانزیت‌ شده و ترخیص‌ شده از مناطق آزاد جلفا ، انزلی و قشم بسیار چشمگیر می‌باشد.

در روزهای پایانی سال با توجه به توجه مردم به بازار پوشاک، این موضوع به یکی از دغدغه‌های مسئولان مبارزه با قاچاق کالا تبدیل می‌شود. برخی آمارها از قاچاق ۲میلیارد دلاری پوشاک به کشور خبر می‌دهد، اینها درحالی است که مسئولان و کارشناسان، مناطق آزاد تجاری را به‌عنوان یکی از گلوگاه‌های واردات گسترده پوشاک به کشور ارزیابی می‌کنند. دلیل این امر با توجه به تعرفه‌های سنگین گمرکی در جهت حمایت از تولید داخل بسیار واضح است. تا کنون آمار مشخصی از نحوه واردات پوشاک به کشور از مناطق آزاد تجاری عنوان نشده است اما در ادامه تلاش می‌کنیم با بررسی آمارهای واردات و ترخیص قطعی پوشاک از این مناطق تا اندازه‌ای به اعداد مطرح‌شده در خصوص قاچاق پوشاک به کشور نزدیک شویم.

اختلاف ۷۸۰۰ تنی پوشاک ورودی به منطقه و کالای ترخیص‌شده
هرچند منطقه آزاد ارس یکی از گلوگاههای اصلی واردات به کشور است اما در مقطع فعلی تنها به آمار واردات و ترانزیت پوشاک و روغن خوراکی از این منطقه بسنده میکنیم ، بر اساس آمارهای مربوط به ترخیص کالا در ۱۱ماهه نخست سال جاری در گمرک منطقه آزاد ارس (جلفا) انواع البسه به‌وزن (حدود ۸هزار تن) ۷٫۹۰۵٫۵۷۳ و ارزش دلاری ۷۰ میلیون دلار ترانزیت (وارد) شده است، این درحالی است که البسه ترخیص‌ شده در این مدت تنها ۱۴۵ تن و به‌ ارزش ۱٫۵ میلیون دلار بوده است.

از سوی دیگر روغن خوراکی و زیتون که برای ترخیص نیاز به مجوزهای مختلف از جمله مجوز بهداشت دارد وضعیت بسیار نامناسبی به‌لحاظ ترخیص دارد که جا دارد مسئولان مبارزه با قاچاق کالا به این موضوع نیز توجه ویژه داشته باشند.

در ۱۱ماهه نخست سال، ۳۸۰۰ تن روغن خوراکی به‌ارزش تقریبی ۴٫۳ میلیارد دلار به منطقه آزاد ارس ترانزیت شده در حالی که روغن ترخیص‌شده از گمرک این منطقه تنها ۳۴ تن و به‌ارزش ۱۵۲هزار دلار بوده است. ۳۷۰۰ تن اختلاف در روغن واردشده به منطقه آزاد و و روغن ترخیص‌شده از آن می‌تواند زنگ هشدار را برای مسئولان به صدا درآورد، چراکه جدای از موضوع حقوق و عوارض کسب مجوزهای بهداشتی می‌تواند تبعات نامناسبی را برای کشور به‌همراه داشته باشد.

مورد عجیب منطقه آزاد انزلی
منطقه آزاد تجاری انزلی نیز در واردات قطعی و ترانزیت پوشاک وضعیت جالبی داشته است. در مدت یادشده ۸۰۰ تن به‌ارزش دلاری ۸٫۲۷۸٫۶۵۶ به این منطقه ترانزیت شده در حالی که هیچ البسه‌ای از گمرک منطقه مذکور ترخیص نشده است، این موضوع در خصوص مسواک و خمیردندان، لوازم برقی، شکلات و قهوه و نوشابه گازدار و تعدادی دیگر از کالاها صدق می‌کند که در گزارشهای بعدی به‌صورت مبسوط به آنها خواهیم پرداخت.

در همین راستا چندی قبل یکی از واردکنندگان تازه‌کار پوشاک که با رویه‌های واردات این کالا به کشور آشنایی نداشت به خبرنگار تسنیم گفت: بعد از تجربه و کسب اطلاعات از ترخیص‌کاران متوجه شدم ترانزیت پوشاک به منطقه آزاد انزلی راهی است برای واردات رسمی به کشور البته با امکاناتی که به‌لحاظ ترخیص مسافری وجود دارد می‌توان به‌صورت تجمیعی کالا را به سرزمین اصلی وارد کرد.

منطقه آزاد حسن‌رود رکورددار شد
حجم البسه ترانزیت‌شده به منطقه آزاد حسن‌رود در ۱۱ماهه نخست سال ۱۳۰۰ تن و ارزش ارزی آن ۱۶میلیون دلار بوده که تنها ۱۷۲ تن و با ارزش ارزی ۶۲۴هزار دلار از گمرک منطقه ترخیص انجام شده است.

منطقه آزاد قشم راه دریایی واردات پوشاک از چین
در ۱۱ماهه نخست سال ۱۵هزار تن البسه و به‌ارزش ارزی ۱۶۵ میلیون دلار به‌صورت ترانزیت به منطقه آزاد قشم وارد شده است. در همین مدت تنها ۱۰۰۰تن کالا و به‌ارزش حدودی ۹میلیون دلار از این منطقه ترانزیت شده است. لازم به ذکر است تعداد مسافرین ورودی به منطقه آزاد قشم در این مدت ۳٫۱۳۰٫۱۵۷ نفر و تعداد مسافر خروجی ۳٫۱۲۴٫۴۰۹ نفر بوده‌اند، این درحالی است که در مدت مذکور تنها ۲۹۷۳ پته مسافری مورد صادر شده است.

 

منبع : تسنیم / آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *