Posted on نظر دهید

آمریکا بزرگترین واردکننده فرش دستباف ایران در سال ۹۵ شد

رییس مرکز ملی فرش ایران از صادرات ۳۵۰ میلیون دلاری فرش دستباف ایران در سال گذشته خبر داد و گفت آمریکا مقام اول واردات فرش از ایران را داشته است.

حمید کارگر،رییس مرکز ملی فرش ایران گفت:در سال گذشته حدود ۳۵۰میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به کشورهای مختلف صادر شده که از نظر ارزشی ۲۷ درصد و از نظر وزنی ۱۶٫۵درصد رشد داشته است.

کارگر افزود:آمریکا،آلمان،لبنان،امارات،پاکستان،ژاپن،انگلیس،قطر،آفریقای جنوبی و استرالیا ده مشتری برتر فرش دستباف ایران در سال گذشته بوده اند و آمریکا مقام اول واردات فرش از ایران را دارد.

توسعه پرشتاب صنعت فرش دستباف

وی توسعه صنعت فرش را بسیار پر شتاب توصیف کرد و گفت:با هدف افزایش کیفیت فرش ایرانی برنامه های آموزشی زیادی برای قالی بافان برگزار شده که اهدافی چون استفاده از مواد اولیه خوب،بافت فرش مطلوب،استفاده از نقشه های جذاب،بهداشت محیط کار وافزایش منزلت قالیبافان را دنبال کرده است.
به گفته کارگر در سال گذشته حمایت از ۱۰ طرح دانشجویی مرتبط با صنعت فرش و تکمیل ۶ طرح تحقیقاتی در این حوزه توسط مرکز ملی فرش ایران انجام شده و در طول ۱۱ سال تشکیل مرکز ملی فرش ایران ۱۲۱ طرح تحقیقاتی و حمایت از ۷۹ پایان نامه دانشجویی در کارنامه این مرکز وجود دارد.
به گفته وی در حال حاضر ۲۶ مرکز دانشگاهی به صورت تخصصی در زمینه آموزش علوم مرتبط فرش بافی فعالیت دارند و سالانه ۳۰۰ متخصص در این صنعت فارغ التحصیل می شوند.
رییس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد:در سال گذشته ۲۰۷ دوره آموزشی شامل بیش از ۱۴۹ هزار نفر ساعت برای فعالان صنعت فرش دستباف در گشور برگزار شده که این دوره ها منجر به افزایش کیفیت تولید فرش ایرانی شده است.

ثبت جهانی ۲۹ منطقه ایران به عنوان تولیدکننده فرش اصیل ایرانی

کارگر درباره ثبت فرش ایرانی نیز اظهار کرد:تاکنون ۴۶ منطقه که در زمینه تولید فرش دستباف فعالیت دارند ثبت ملی شده اند و ۷ منطقه نیز در حال ثبت هستند.
وی تصریح کرد:۲۹ منطقه ایران نیز به عنوان تولیدکننده فرش اصیل ایرانی ثبت جهانی شده اند که این روند همچنان ادامه دارد.
وی با اشاره به حمایت های دولت تدبیر و امید از تولید فرش ایرانی یادآور شد:از سال ۹۳ تاکنون بیش از ۳۲۵ هزار و ۸۲۵ میلیون ریال تسهیلات به قالیبافان پرداخت شده که منجر به رونق تولید فرش دستباف در دولت یازدهم و افزایش اشتغال و صادرات در این بخش شده است.

 

منبع : قطره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *