Posted on

اتاق ایران نیازمند شفافیت در انتخاب هیئت رئیسه

یادداشت روز

اتاق ایران نیازمند شفافیت در انتخاب هیئت رئیسه

   فرآیند انتخاب اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ در حالی به صندوق های آرا رسید که حواشی زیادی اطراف آن شکل گرفت.
   ابطال چندصد کارت بازرگانی و کارت عضویت در اتاق اهواز به علت سوء استفاده های انجام شده مهمترین اتفاق قبل از روز یازدهم اسفند بود. در روز رای گیری هم به علت افشاگری های دو گروه در اتاق بازرگانی بندرعباس علیه یکدیگر، موجب شد انتخابات یازدهم اسفند در این اتاق به فرجام نرسد، گروهی در اتاق بازرگانی بندرعباس را گل گرفتند و البته برگزاری انتخابات در این اتاق به صلاحدید انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران که البته خیلی ها این انجمن را در حواشی به وجود آمده بی تقصیر نمی دانند به وقت دیگری موکول شد.
  سوء استفاده ها در اتاق بازرگانی شیراز، ساری و … هم در دور نهم انتخابات اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مشهود بود. کارت های عضویتی که ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ عدد آن تمدید شده بود، اما هزینه تمدید فقط از چند کارت بانکی محدود پرداخت شد، به ادعای برخی از اعضای اتاق، در روز رای گیری یعنی در روز یازدهم اسفند ۹۷ سامانه استعلام گیری از کارت ها از دسترس خارج می شود و همان کارت های باطل شده در اهواز و … رای می دهند.
  به این اضافه کنید در اتاقی مانند اتاق بازرگانی ساری، اعضای منتخب انجمن نظارت اتاق ایران در پاسخ به درخواست مراجع قضایی و در نامه ای به این انجمن قبل از برگزاری انتخابات، اطلاع می دهد که بیش از ۲۰۰ کارت بازرگانی و کارت عضویت از نظر آنان باطل است و باید از دور انتخابات خارج شود، موضوعی که از طرف انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران، ترتیب اثری به آن داده نشد.
حالا انتخاب اعضای هیئت رئیسه دور نهم اتاق بازرگانی ایران قرار است از طریق همین اعضایی انجام شود که برخی از آن ها با حواشی یاد شده به ترکیب هیئت نمایندگان اتاق ایران راه یافته اند.
   برای انتخاب هیئت رئیسه، رسانه ها را هم دعوت، اما اعلام کرده اند رسانه ها خارج از محل رای گیری باید مستقر شوند و حق حضور در جلسه رای گیری را ندارند.
   سوال اینجاست مگر در رای گیری انتخاب اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی دور نهم قرار است چه اتفاقی بیفتد که رسانه ها نامحرم هستند.
   مگر شان اتاق بازرگانی از مجلس شورای اسلامی به عنوان عصاره ملت بالاتر است که نباید فرآیند رای گیری آن به تصویر کشیده شود؟
مگر می شود از انتخاب اعضای هیئت رئیسه دور نهم، خبری پخش کرد، اما سند تصویری به پیوست ارائه نکرد؟
اگر برای رسانه های مکتوب و خبرگزاری ها امری پذیرفته شده باشد، برای رسانه تصویری، سند تصویری حتما باید ارائه شود، اینکه رسانه ها محدود می شوند بدعت گذاری و نوعی کج سلیقگی است و نشان می دهد یا مسئولان برگزاری این برنامه، خیلی با فضای رسانه ای آشنا نیستند و یا شاید هم قرار است خبر هایی اتفاق بیفتد که رسانه ها نباید حضور داشته باشند. در حالیکه این رسانه ها هستند که بار انتقال مشکلات تولید، صنعت و تجارت کشور را به مسئولان بر دوش می کشند و ایضا پیگیری آن را.
   به نظر می رسد اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران که همواره بر شفافیت امور و روند ها تاکید می کنند خودشان در انتخاب هیئت رئیسه، شفافیت را در معرض دید همگان قرار دهند تا پارلمان بخش خصوصی به دور از هرگونه حرف و حدیث و شائبه دوره نهم خود را آغاز کند.

فوتبال ساحلی از دست رفت، فوتسال را دریابید غلامرضا بهرامی
خبرنگار سرویس اقتصادی، خبرگزاری صدا و سیما