Posted on نظر دهید

ارائه تسهیلات به بازگردانندگان ارز

ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد

ارائه تسهیلات به بازگردانندگان ارز

مدیرعامل بانک توسعه صادرات از ارائه تسهیلات به صادرکنندگانی خبر داد که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی باز می گردانند

علی صالح آبادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور گفت:­ ­سالانه ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که اگر حتی فروش نفت به صفر برسد با ارز حاصل از این صادرات غیر نفتی می توانیم ارز مورد نیاز برای واردات کشور را تامین کنیم.
وی افزود:­ این بانک برای کسانی که ارز خود را به چرخه اقتصادی باز می گردانند تسهیلات با نرخ های ترجیحی ۱۱ تا ۱۲ درصد در نظر گرفته و این صادر کنندگان در اولویت دریافت تسهیلات هستند.

صالح آبادی اضافه کرد:​­ همچنین در قالب بسته خدماتی ارائه خدماتی از جمله تسهیلات ریالی، ­ ارائه ضمانتنامه های ارزی و ریالی و گشایش ال سی برای مشتریان خاص که ارز حاصل از صادرات را برمی گردانند با تخفیف نرخ و با سرعت بیشتری برای این شرکت های صادر کننده انجام می شود.
وی گفت:​ از ابتدای امسال ارز غیر نفتی که از طریق صرافی بانک توسعه صادرات به چرخه اقتصادی بازگشته است معادل ۱۶۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم در سال گذشته معادل ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.
صالح آبادی با بیان اینکه بانک توسعه صادرات و صرافی وابسته به آن، ­ عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را نیز انجام می دهد اظهار داشت: ­­هیچ ثبت سفارشی نداریم که به دلیل­­خرید ارز در صف مانده باشد و همه تقاضای ارز ما تأمین شده است.
وی گفت:­ با تجهیز منابع ارزی و ریالی از ابتدای امسال، ­ ۵۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های صادر کننده داده شده­­که این تسهیلات در مقایسه با سال گذشته ۵۴ درصد رشد را نشان می دهد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات­­ افزود:​ این تسهیلات با نرخ های ترجیحی ۱۱ تا ۱۴ درصد ارائه شده و ۷۱ درصد آن ها باید برای بحث سرمایه در گردش و ۲۹ درصد برای طرح های سرمایه گذاری بوده است.
صالح آبادی ادامه داد: ­­امسال توجه به شرکت های دانش بنیان که صادرات دارند در اولویت قرار داشته و از ابتدای سال ۹۵۰ میلیارد ریال به این شرکت ها تسهیلات پرداخت شده است.
وی گفت:​ منابع بانک توسعه صادرات از محل سپرده گذاری صندوق توسعه ملی از ۱۷۰۰ میلیارد تومان سال گذشته به ۲۲۰۰ میلیارد تومان رسیده و معادل ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات اضافه کرد:­­ همچنین امسال ۵ هزار میلیارد ریال خط اعتباری از بانک مرکزی دریافت کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *