Posted on

اسکان مردم سیل‌زده از اولویت‌های وزارت راه

وزیر راه اعلام کرد

اسکان مردم سیل زده از اولویت های وزارت راه

پس از اجرای طرح واحد های پیش ساخته در مناطق سیل زده، بازخورد آن از سوی کسانی که استفاده می کنند، جمع بندی خواهد شد

اسلامی تصریح کرد: اسکان مردم سیل زده با حداکثر سرعت و با کیفیت بالا از اولویت های وزارت راه استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت راه و شهرسازی؛ محمد اسلامی امروز همراه با مازیار حسینی معاون مسکن و شهرسازی در حاشیه بازدید از پروژه ساخت خانه های پیش ساخته با پانل بتنی افزود: پس از اجرای طرح واحد های پیش ساخته در مناطق سیل زده، بازخورد آن از سوی کسانی که استفاده می کنند، جمع بندی خواهد شد تا پس از موفقیت با ایجاد تسهیلات در دستور کار برای تولید انبوه قرار گیرد. از این رو مصمم به ساخت حداقل ۳۰ هزار واحد پیش ساخته در سال ۹۸ هستیم تا از این طریق مسکن مورد نیاز تامین و در اختیار مردم قرار گیرد.
وی به اولویت های وزارت راه و شهرسازی درخصوص اقدامات اسکان هرچه زودتر مردم مناطق سیل زده با حداکثر سرعت و رعایت استاندارد ها اشاره کرد و اظهار داشت: اسکان مردم در مناطق سیل زده با حداکثر سرعت و رعایت کیفیت و استاندارد ها از اولویت های وزارت راه و شهرسازی است و به دنبال فراهم کردن و ایجاد شرایط برای آن هستیم.
اسلامی افزود: به همین دلیل به دنبال الگوی پیش ساخته، با ساخت و نصب سریع هستیم، ذر این راستا چند الگو توسط حسینی به موسسه سازنده خانه های پیش ساخته سفارش داده شد که امروز از بخش مقدماتی آن پروژه بازدید کردیم.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این پروژه ظرفیت نصب و بهره برداری از دو هزار واحد در ماه را دارد؛ که با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و شخص رئیس جمهور مبنی بر ساخت واحد در حداقل زمان برای سیل زدگانی که خانه های آن ها تخریب شد، بسیار مناسب است و این روش می تواند یک راه حل جدی و پاسخگو به زمان بندی مورد انتظار باشد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در این بازدید نمونه واحد ساخته شده مورد آزمایش قرار گرفت و مقر شد یکسری اقدامات تکمیل انجام شود. امیدواریم این الگو در اولین فرصت در یکی از استان های سیل زده با اولویت استان لرستان اجرا شود.
وی تصریح کرد: موضوع دیگر در این پروژه بحث خانه های روستایی است که جابه جا می شوند نه روستا هایی که آبگرفتگی داشتند. به خصوص در روستا هایی که زمین لغزش داشت و در بستر قرار گرفتند که لازم است با الگوی روستایی و فرهنگ خودشان این پروژه مورد بهره برداری قرار بگیرد. با تعاملی که بنیاد مسکن خواهد داشت و نقش ویژه استانداران، این الگوی مورد پسند انتخاب و از این تکنولوژی در آن استفاده شود. در نهایت همه اهداف این است که از تکنولوژی روز و صنعتی سازی بهره گیری شود تا ضمن استفاده حداکثری از زمان به مردم آسیبی نرسد و هرچه زودتر صاحب سرپناه شوند.
 
گفتنی است: در روش دیوار پانلی بتنی هزینه ساخت و ایجاد این واحد های مسکونی ۸۵ درصد روش های سنتی است که کل واحد های در نظر گرفته شده که ۸۰ متری هستند ۱۲ قطعه بوده که با دو کفی حمل می شوند. سرعت تولید در نظر گرفته شده برای ساخت این واحد ها ۸۰ واحد در روز است و سرعت نصب پانل ها یک روزه خواهد بود و با توجه به استفاده عمده از بتن در اعضای سازه ای و غیرسازه ای دوام بالای ۵۰ سال برای این ساختمان ها متصور بوده و این ساختمان های بتنی مشکلات آتش سوزی مثل سازه های فلزی را نداشته و به واسطه نوع بتن سازه ای آن که یک بتن است عایق مناسبی برای حرارت است و قرار است در بازه زمانی سه ماهه ۱۲۰ واحد از این پروژه ساخت واحد های پیش ساخته در پلدختر استان لرستان مورد بهره برداری قرار بگیرد.