Posted on

افزایش سهم بازار سرمایه در بخش مسکن

مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد

افزایش سهم بازار سرمایه در بخش مسکن

ابزار هایی را برای ورود بیشتر بخش مسکن به بازار سرمایه فراهم کردیم؛ امیدوارم تکلیف بسته رونق مسکن مشخص شود

ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره بسته جدید رونق بانک مسکن گفت: در سال گذشته در حوزه مسکن شاهد افزایش بیش از صد درصدی قیمت واحد های مسکونی بودیم.
برطبق آخرین آمار بانک مرکزی؛ متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به بیش از ۱۱ میلیون تومان رسید.
وی افزود: افزایش قیمت واحد های مسکونی باعث شد تا اقداماتی را که بانک مسکن در ۵ سال گذشته برای افزایش تسهیلات انجام داده بود، با مشکل روبرو کند.
وی گفت: از اواخر سال گذشته برنامه فشرده ای را آغاز واقدام به شناسایی نقاط ضعف برنامه های تامین مالی مسکن کردیم.
رحیمی انارکی با بیان اینکه حوزه مسکن درونزا است و کمترین تاثیر را از تحریم ها می گیرد تصریح کرد: مسکن با وابستگی بیش از ۱۳۰ نوع صنعت از پیشران های اقتصاد کشور است و باعث رونق تولید می شود.

وی گفت: برای افزایش تولید در بخش مسکن اقدام به تدوین بسته جدید کردیم در این بسته به هر دو بخش عرضه و تقاضا توجه شده است.
مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود و برای مدیریت اجاره بهاء مستاجران، برای اولین بار بانک مسکن در این حوزه ورود پیدا و ابزار های جدیدی تدوین کرد.
وی بیان کرد: عوامل تاثیر گذار در حوزه مسکن را شناسایی و در این بسته در نظر گرفتیم، امیدواریم مجوز ها از سوی سازمان های ذیربط مانند بانک مرکزی و بورس اوراق بهادار داده شود و شاهد اتفاقات خوبی در حوزه مسکن باشیم.
رحیمی انارکی ادامه داد: این بسته مرتبط با حوزه های مختلف است یک بخشی از ان مربوط به اصلاح قوانین و ضوابط است که باید دولت به مجلس شورای اسلامی ارجاع دهده.
وی با اشاره به اینکه سعی کردیم تمامی مقررات را رعایت کنیم تا مشکلی برای تصویب آن وجود نداشته باشد ادامه داد: بسته در حال نهایی شدن و اعلام به واحد های ذیربط از جمله وزارت امور اقتصاد و دارایی است.
مدیر عامل بانک مسکن بیان کرد: بیش از ۹۲ درصد تامین مالی کشور در بانک ها و ۸ درصد در بازار سرمایه است. براساس مطالعات تامین مالی ۹۹ درصد بخش مسکن در حوزه بانکی و کمتر از یک درصد در بازار سرمایه است که در این بسته سعی کردیم سهم بازار سرمایه را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: ابزار های جدیدی را برای ورود بیشتر بخش مسکن به بازار سرمایه فراهم کردیم که امیدوارم تا قبل از فصل بهارتکلیف بسته رونق مسکن مشخص شود.

وی با بیان اینکه سفته بازی مهم ترین و اساسی ترین مشکل در حوزه مسکن است، گفت: کسانی که می خواهند سرمایه گذاری کنند قیمت مسکن را مصنوعی افزایش می دهند و این باعث متضرر شدن متقاضیان واقعی خرید مسکن می شود.
وی افزود: در این بسته پیش بینی کردیم با توجه به توانایی اقساط دهنده تسهیلات افزایش یابد.
وی بیان کرد: سامانه اعطای کارت اعتباری مصالح ساختمان تا پایان تابستان نهایی می شود.
مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: در این بسته زنجیره تامین مالی مصالح را به صورت سیاست اعتباری در نظر گرفتیم که این موضوع باعث کاهش ۳۰ درصد قیمت تمام شده مسکن می شود و دیگر بسیاری از سازندگان برای خرید مصالح ساختمانی نیاز به دریافت تسهیلات بانکی با نرخ بالا نخواهند داشت.
وی ادامه داد: ما به معتبرترین عضو چرخه تولید، تسهیلات را پرداخت می کنیم و باقی تولیدکنندگان نیز به اعتبارمعتبرترین عضو تولید، تسهیلات دریافت می کنند و این باعث کاهش هزینه تامین مالی خواهد شد که امید است در تابستان اجرایی شود.
وی افزود: قیمت زمین در کشور ۷۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را تشکیل می دهد، اگر بتوانیم سیاست ها را بر کاهش قیمت زمین تعریف کنیم تاثیر مستقیم و مثبتی در بخش مسکن خواهد داشت.
انارکی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا بخش توسعه ای بانک مسکن را پر رنگ تر کنیم گفت: یکی از وظایف بانک های توسعه ای شرکت در فعالیت هایی به جز فعالیت تجاری است، زیرا در زمانی که فعالیت های تجاری وارد رکود می شود سرمایه گذار وارد بازار نمی شود.
وی بیان کرد: تجارب و روش های موفق دیگر کشور ها را مطالعه و از آن ها الگو برداری کردیم و بسته جامع و کاملی داریم که امید داریم هر چه زودتر مجوز های آن دریافت شود.