Posted on نظر دهید

افزایش ظرفیت بنادر تجاری ایران به ۲۱۷ میلیون تن / سطح مهمی از روابط تجاری ایران از طریق بنادر پیش می رود

بنادر تجاری ایران روز به روز پیشرفت و توسعه بیشتری پیدا کرده اند تا جایی که ظرفیت بندرهای کشور در سال ۱۳۹۲، ۱۸۰ میلیون تن بود و در پایان سال ۱۳۹۵ با رشد ۲۱ درصدی به بیش از ۲۱۷ میلیون تن افزایش یافته است.

ایران ۱۴ بندر فعال و بزرگ دارد که هرکدام مناطقی ویژه برای اقتصاد به حساب می آیند. اکثر بنادر ایران پایانه های مهم تجاری هستند که بخش اعظمی از واردات و صادرات کشور از طریق این بنادر انجام می شود. بسیاری از این بنادر نیز در کنار فعالیت تجاری محل های مهمی برای تولید به حساب می آیند. میدان های نفتی و گازی ایران که عمده آن ها در آبهای خلیج فارس قرار دارد از طریق این بنادر اداره می شوند. از این مهمترین فعالیت های اقتصادی کشور در بنادر شکل می گیرد. بندر عسلویه که فازهای مختلف پارس جنوبی از سال ها قبل در آن فعالیت خود را آغاز کرده اند و تکمیل فازهای جدید آن نیز همچنان ادامه دارد خود به قطب فعالیت های انرژی ایران تبدیل شده است. این بندر در تولیدمحصولات پتروشیمی در سطح جهان خود را مطرح کرده است.

بنابراین گزارش، از سوی دیگر بنادری نظیر شهید رجایی و امام خمینی نیز بار اصلی مبادلات تجاری ایران با سایر کشورها را به دوش می کشند تا همچنان ارتباط اقتصادی ایران با دیگر کشورهای جهان از طریق آبهای خلیج فارس ادامه داشته باشد. از آن جا که مهمترین شریک تجاری ایران در منطقه و جهان، امارات عربی متحده است و اکثر کالاهای وارداتی از بندر دوبی به بنادر ایران منتقل می شود و عمده کالاهای صادراتی ایران نیز به این بندر منتقل می شود، سطح مهمی از روابط تجاری ایران از طریق بنادر پیش می رود.

این گزارش می افزاید: بنادر تجاری ایران روز به روز پیشرفت و توسعه بیشتری پیدا کرده اند تا جایی که ظرفیت بندرهای کشور در سال ۱۳۹۲، ۱۸۰ میلیون تن بود و در پایان سال ۱۳۹۵ با رشد ۲۱ درصدی به بیش از ۲۱۷ میلیون تن افزایش یافته است.

 میزان تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری ایران ۴٫۵ درصد رشد کرد

ایرنا در این زمینه خبر داده  است: “بررسی آمارهای منتشر شده از سازمان بنادر و دریا نوردی ایران نشان می دهد میزان تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری ایران ، در آغاز سال ۱۳۹۲، ۱۳۹ میلیون تن ثبت شد که در پایان سال ۱۳۹۵ به بیش از ۱۴۵ میلیون تن رسید و ۴٫۵ درصد رشد کرد. در سال ۱۳۹۲ ظرفیت کانتینری بندرهای تجاری کشور چهار میلیون ۵۸۰ هزار کانتینر بود اما در پایان سال ۱۳۹۵ با ۲۰ درصد رشد به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار کانتینر افزایش یافت.

در پایان سال ۱۳۹۵ ظرفیت بندرهای دریایی کشور با ۳۵ درصد رشد در بخش مسافری به بیش از ۱۹ میلیون نفر افزایش یافت؛ در حالی که در سال ۱۳۹۲ این ظرفیت ۱۴ میلیون نفر بود. در سال ۱۳۹۲ در مجموع ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از طریق بندرها به سفر رفتند که در پایان سال ۱۳۹۵ شمار مسافران دریایی کشور با ۵۳٫۶ درصد رشد به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر افزایش یافت.”

یادآور می شود: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بنادر تجاری شهید رجایی، بندر امام، بوشهر، چابهار، انزلی و امیرآباد، برنامه های مناسبی در دستور کار خود قرار داده است تا با افزایش ظرفیت این بنادر تجاری ، از موقعیت ممتاز ایران در منطقه استفاده شود.

منبع : شبستان / قطره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *