Posted on

افزایش مرز‌های مبادلات کالایی ایران و عراق

به ۱۲ مرز

افزایش مرز های مبادلات کالایی ایران و عراق

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق: هم اکنون ایران و عراق در ۸ مرز مبادله کالایی دارند که به زودی به ۱۲ مرز افزایش می یابد

یحیی آل اسحاق در حاشیه نشست ماهانه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق که با حضور مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات برگزار شد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استفاده از ظرفیت ترانزیت عراق، واردات کالا های مورد نیاز از مسیر این کشور و افزایش فعالیت در طرح های فنی و مهندسی عراق در کنار پوشش ریسکی که صندوق ضمانت صادرات برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی انجام می دهد دستیابی به مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری میان دو کشور را تسهیل خواهد کرد.

وی اضافه کرد: اگر بتوانیم بخشی از واردات خود را از طریق عراق انجام دهیم که امکان آن هم وجود دارد هم مبادلات دو کشور متوازن می شود و هم ما نیاز های وارداتی خود را کم هزینه تر وارد خواهیم کرد.
آل اسحاق گفت: البته در حوزه های زیرساختی حمل و نقل در عراق برخی مشکلات وجود دارد که با مذاکرات صورت گرفته و طرح های در دست اجرا این مشکلات حل می شود که از جمله ان احداث پل خرمشهر – بصره و ساماندهی به راه های زمینی علاوه بر افزایش مرز های تبادل کالایی است.
وی افزود: در صورتی که بتوانیم از این ظرفیت در عراق استفاده کنیم حجم مبادلات میان دو کشور در مرحله نخست از میزان کنونی، بیش از ۶ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه مشکلات مالی و بانکی دو کشور هم تا حد زیادی رفع شده است که موجب می شود هزینه های صادرات و واردات دو کشور کاهش یابد.