Posted on نظر دهید

انجمن‌های صنفی کارگران : “چانه زنی” مدل تعیین مزد ۹۶ باقی ماند/مزد منطقه‌ای فعلاً معنا ندارد

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه در شرایطی که مزد فعلی با دستمزد واقعی فاصله ۴۰ درصدی دارد روش تعیین مزد منطقه ای منتفی است گفت: علیرغم اینکه چانه زنی را روش مناسبی نمی دانیم ولی مزد ۹۶ بر همین اساس تعیین می شود.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران : "چانه زنی" مدل تعیین مزد ۹۶-مراوده

هادی ابوی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  درباره روش تعیین مزد ۹۶ گفت: با توجه به شکاف ۴۰ درصدی مزد فعلی با دستمزد واقعی، دستمزد باید به گونه ای تعیین شود که تبصره دوم ماه ۴۱ قانون کار که تعیین مزد مطابق با تأمین معیشت یک خانوار است رعایت شود و رقم مزد پایین تر از خط فقر نباشد.

وی ادامه داد: اگر روزی به جایگاهی از رشد اقتصادی و رونق تولید برسیم که کار باشد و کارگر نباشد، آنگاه موافق مزد منطقه ای هستیم، در آن صورت می توانیم برای اینکه کارگران را به کار در محیط های مختلفی که دولت سرمایه گذاری کرده ترغیب کنیم، می توانیم از مزد منطقه ای بهره مند شویم . در این صورت مزایای انگیزه ای برای رشد سرمایه گذاری ایجاد می کنیم و کارگر هم حتما تمایل به کار پیدا می کند اما در شرایط فعلی که دخل و خرج کارگران نمی خواهد ، بدون بررسی ابعاد مختلف، تعیین مزد منطقه ای بی معناست و در همین راستا تعیین منطقه ای مزد برای سال ۹۶ منتفی شد.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفت: به طور مثال روزی فرا می رسد که کارگر در تهران در شرایط عادی ۸۰۰ هزار تومان دریافت می کند، اما شرایط کار برای او در خارج از تهران وجود دارد که با ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم می تواند فعالیت کند، در آن صورت کارگران با این طرح موافق هستند. اما در شرایط فعلی  که مزد کارگران عقب ماندگی مزدی دارد و بیکاری در بین کارگران غوغا می کند اجرای این طرح روش مناسبی نیست. اما مطالعات، تحقیق و بررسی اجرای این طرح به سال ۹۶ نمی رسد.

ابوی با بیان اینکه دغدغه دولتی ها این است که اگر سرمایه گذاری صورت گیرد اما کارگر تمایل به فعالیت نداشته باشد نتیجه چه می شود؟ ادامه داد:نمایندگان کارگران پیشنهاد کردند، در صورتی که طرح های اشتغالزایی دولت بر اساس مطالعات باشد، نیازی به اجرای مزد منطقه ای برای ایجاد انگیزه کارگر نیست، بدون شک خود کارگر برای فرار از بیکاری مشغول کار خواهد شد.

وی گفت: کارگروه مزد تشکل های مختلف مشغول بررسی هستند و هنوز به رقمی در زمینه هزینه های سبد معیشت نرسیده ایم. جلسه بعدی شورای سه جانبه ملی ۲هفته آینده است.

ابوی با اشاره به  اینکه روش مزد ۹۶ کارگران چانه زنی خواهد بود گفت: علیرغم اینکه اعتقاد داریم این روش درستی برای تعیین مزد نیست، اما طی سال های گذشته تنها این روش برای تعیین دستمزد به کار گرفته شده است. مدل افزایش مزد باید تغییر کند، باید به گونه ای باشد که هزینه های خانوار و معیشت کارگر را تأمین کند. ماده ۴۱ قانون کار تکلیف را روشن کرده است. اگر وزارت کار مدلی مبنی بر تأمین معیشت کارگران دارد، ما موافق هستیم.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران کشور افزود: کارفرمایان معتقد هستند دولت در تأمین دستمزد کارگران باید کمک کند، آنها بیان می کنند که واحدهای تولیدی توان پرداخت ندارد. نمایندگان کارگران هم معتقدند کارفرما باید مطالبات خود را از دولت دریافت کند و طرف حساب کارگران ، کارفرمایان هستند که باید حقوق آنها را مطابق  معیشت تأمین کنند.

منبع : خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *