Posted on

اندر احوالات بازار تلفن همراه

پس از محدودیت های ورود مسافری

اندر احوالات بازار تلفن همراه

از ابتدای خردادماه جاری ضوابط طرح ثبت شناسه گوشی های تلفن همراه برای گوشی های مسافری به اجرا درآمد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ ​براساس ضوابط طرح ثبت شناسه گوشی های تلفن همراه برای گوشی های مسافری، هر مسافر سالانه یک گوشی را می تواند به کشور وارد کرده و با پرداخت عوارض، ​آن را در سامانه همتا به ثبت برساند.
در حالیکه پیشتر هر فرد تعداد نامحدودی گوشی را می توانست با یک گذرنامه در سامانه به ثبت رسانده و فعال کند، روشی که با مشکلات پیش آمده برای شرکت های وارد کننده حدود یکسال نیاز بازار تلفن همراه را برطرف می کرد.
امری که تا پیش از این به شدت رواج یافته بود و افرادی با اظهار خلاف واقع و جا زدن خود به عنوان مسافر، ​اقدام به سوء استفاده های گسترده از این سامانه کرد.
ذکر این نکته ضروری است که گوشی های مسافری فاقد هرگونه گارانتی معتبر و اصیل است و خریدار درصورتیکه قصد استفاده از خدمات پس از فروش را داشته باشد قطعاً به در بسته خواهد خورد.
از ابتدای فروردین ۹۷ تاکنون در حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه به صورت مسافری وارد کشور شده است که ارزشی بیش از یک و نیم میلیارد دلار داشته است. یعنی خروج بیش از یک و نیم میلیارد دلار ارز از کشور! آنچه در این خصوص نگران کننده است، مشخص نبودن منشاء این پول هاست و چه بسا بخش عمده ای از منابع مالی واردات گوشی های مسافری از طریق پولشویی و با استفاده ارز حاصل از صادرات قاچاق یا به عبارتی همان پول های کثیف تامین شده باشد.
در همین راستا هم ایجاد محدودیت در این نوع واردات گوشی انتظارات را به سمت افزایش قیمت و عدم تامین نیاز های بازار برده بود.
این در حالیست که بررسی های میدانی نشان از محقق نشدن این موضوع در بازار دارد، به شکلی که به گفته فروشندگان کاهش قیمت ارز از یک سو و آغاز عرضه گوشی به بازار از طریق شرکت های وارد کننده از سوی دیگر، ​نه تنها موجبات گران نشدن گوشی ها را فراهم آورده است بلکه قیمت انواع گوشی های تلفن همراه در بازار در یکماه گذشته بطور متوسط کاهش حدود ده درصدی را تجربه کرده است.
حالا نقش شرکت های وارد کننده گوشی تلفن همراه به سان زمان آغاز این طرح برای تامین نیاز های بازار پر رنگ شده است.
البته گلایه فروشندگان از این شرکت ها کم نیستند، آن ها می گویند کالای شرکت ها برای تامین نیازهایشان کافی نیست و از سوی دیگر شرکت ها ارائه برخی محصولات به بازار را منوط به خرید برخی دیگر از کالا ها از طرف فروشندگان می کنند، مثلا فروشنده ای که x تعداد از یک نشان تجاری مشخص گوشی نیاز دارد برای تامین این نیاز از طرف شرکت باید y تعداد از گوشی برند تجاری دیگر را نیز خریداری کند.
مواردی که لزوم نظارت بیشتر بر فعالیت این شرکت ها در راستای تامین نیاز های بازار را نمایان می کند.
اما سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می گوید نظارت بر این شرکت ها تشدید می شود؛ به گفته دهقانی نیا هیچ مشکلی در تامین نیاز های بازار از طریق این شرکت ها وجود ندارد و سه میلیون گوشی تلفن همراه در سه ماه گذشته از طرف این شرکت ها برای واردات ثبت سفارش شده است.
بر این اساس بازار تلفن همراه که سالانه گردش مالی حدود شش میلیارد دلار را تجربه می کند حالا با تجربه مجدد واردات رسمی، بدنبال نقطه ثبات خود می گردد، موضوعی که با نظارت بیشتر بر بازار و شرکت های واردکننده چندان دور از دسترس نیست.
 
اندر احوالات بازار تلفن همراه گزارش؛ فرزاد آذری بقا
خبرنگار سرویس اقتصادی خبرگزاری صداوسیما