Posted on نظر دهید

اکران شبانه قیمت‌های خودرو و قفل صادرات نفت

روزنامه‌های جوان و جام جم به بررسی اکران شبانه قیمت‌های خودرو توسط سایپا می‌پردازند. ابتکار به سخنان نوبخت در مورد قفل صادرت نفت اشاره می‌کند و در نهایت اطلاعات از نقشه دولت برای حمایت از صنعت پرده‌برداری می‌کند.
اکران شبانه قیمت‌های خودرو و قفل صادرات نفت

محمدباقر نوبخت طی روزهای اخیر اظهاراتی را در مورد تحریم های نفتی بر زبان آورد که مورد توجه رسانه های مختلف قرار گرفت و بازتاب قابل توجهی داشت.

به گزارش تجارت نیوز، روزنامه ابتکار با تیتر «قفل صادرات نفت با تحریم کشتی رانی و بیمه» از این سخنان یاد کرده است. آن گونه که این روزنامه روایت کرده، معاون رئیس جمهور در سفر استانی خود به کرمان به بیان برخی مشکلات در زمینه تبادلات مالی و فروش نفت پرداخته است.

ابتکار به نقل از نوبخت می نویسد: در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم به گونه ای که از ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت که برای هر روز در سال ۱۳۹۷ که ۴۷ میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری پیش بینی شده بود، در حال حاضر به شدت فاصله گرفته ‏ایم.

معاون رئیس جمهور ادامه می دهد: در سال جاری فقط توانسته ایم ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کنیم که نه تنها با مشکل مقدار کم فروش نفت مواجهیم بلکه امکان انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور را نیز نداشته یا به سختی انجام می شود. برای صادرات نفت مجبوریم که از کشتی استفاده کنیم، اما کشتی رانی ما نیز تحریم است، این در حالی است اگر کشتی نیز برای صادرات نفت پیدا کنیم، باید کشتی را بیمه کنیم اما بیمه های ما نیز تحریم هستند.

نوبخت با بیان اینکه امروز با پدیده شوم آمریکایی (ترامپ) مواجه هستیم، می افزاید: متاسفانه در شرایط سختی از لحاظ بین المللی قرار گرفته ایم، به طوری که حتی شاهد هستیم تا با افرادی مذاکره می کنیم، دشمنان آنها را فردایش تهدید و آنها را از همکاری با ما منصرف می کنند.

روزنامه جام جم نیز به اقدام عجیب سایپا در خصوص افزایش مجدد قیمت برخی محصولات پرداخته است. لازم به ذکر است که پیش تر این خودروسازی شنبه هفته گذشته قیمت های خودرو را اعلام کرده بود.

جام جم روایت می کند که با اعلام نرخ های جدید از طرف سایپا، قیمت پراید به ۳۶ میلیون تومان رسیده است. این روزنامه از این اقدام سایپا تحت عنوان «خداحافظی با خودروهای ارزان» یاد کرده است.

روزنامه جوان نیز به اقدام عجیب سایپا برای افزایش شبانه قیمت های خودرو پرداخته و از آن تحت عنوان «اکران نرخ ششم خودروها در تاریکی شب» یاد کرده است.

جوان در خصوص این اقدام سایپا می نویسد: در حالی که هنوز چشم ها به قیمت های جدید خودروهای تولید داخل که شنبه گذشته اعلام شد عادت نکرده اند، سایپا در یک اقدام شبانه بار دیگر قیمت خودروهای پرتیراژ خود را افزایش داد تا شگفتانه خریداران را بیش از هر زمان دیگر کند.

این روزنامه در مورد قیمت های جدید می نویسد: مطابق اعلام جدید شرکت سایپا قیمت پراید ۱۱۱ از ۲۹ میلیون و ۵۲۵ هزار تومان به ۳۶ میلیون ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت. همچنین قیمت پراید ۱۳۲ از ۲۸ میلیون و ۷۶۵ هزار تومان به ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پراید ۱۵۱ از ۳۰ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان به ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

روزنامه اطلاعات نیز در گزارشی به اظهارات وزیر صمت در مورد حمایت از صنایع اشاره کرده است. این روزنامه به نقل از رحمانی روایت می کند که «۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولید کنندگان پرداخت می شود.»

آن گونه که اطلاعات روایت کرده وزیر صمت همچنین به مشکلات خودروسازان نیز اشاره کرده و می گوید: در چند ماه اخیر، قطعه سازان با مشکلاتی مواجه شدند و در نتیجه تولید خودرو هم افت کرد؛ اما با حمایت دولت و همت قطعه سازان روند نزولی تولید متوقف و روند صعودی شده است.

وی همچنین ادامه می دهد: به خودروسازان دستور داده شده که ۸۰ درصد از تولید روزانه خود را به اجرای تعهداتشان اختصاص بدهند. همچنین درباره خودروهایی که به دلیل تحریم، قطعات آنها وارد نمی شود، مقرر شد که معادل سازی کنند و خودروهایی را که امکان تولید دارند و مشخصات آنها نزدیک به خودروهای ثبت نامی است، تحویل بدهند.

اکران شبانه قیمت‌های خودرو و قفل صادرات نفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *