Posted on نظر دهید

ایجاد بستر مناسب سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی

ایجاد بستر مناسب سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در گردهمایی مدیران عامل شرکت شهرک های صنعتی سراسر کشور اظهار کرد: بسترهای مناسب برای حضور سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی ایجاد شود.

 مهندس محمدرضا نعمت زاده در این گردهمایی یک روزه که با حضور معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت ، معاونان ومدیران استانی برگزار شد، تاکید کرد: ما وظیفه داریم در مناطق کمتر برخوردار و مناطق مرزی اشتغالزایی کنیم. از این رو طرحی برای اشتغالزایی و ماندگاری در این مناطق به دولت ارایه شده تا باعث رونق اقتصادی در مرزهای کشور شود.

 وزیر صنعت،معدن وتجارت افزود: یکی از وظایف مدیران تامین امکانات است و یکی از همین امکانات نیز تامین  منابع مالی است بنابراین اگر مدیران در میدان عمل به سایرین کمک کنند سرمایه نیز می آید.

مهندس نعمت زاده با بیان اینکه شهرک های صنعتی از آنجایی که وابسته به دولت نیستند امکان تامین مالی مناسبی دارند، ادامه داد: یک امتیاز شهرک های صنعتی آن است که به منابع داخلی متکی هستند بنابراین هر یک ریال آن باید مناسب وبهینه هزینه شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تامین خدمات زیرساختی، آبرسانی، ایجاد و نگهداری معابر، آسفالت ریزی، درختکاری و… باید در اولویت باشد و به طور مناسب و صحیح انجام شود.

مهندس نعمت زاده در بخش دیگری تاکید کرد: مدیران شهرک ها باید با بازدید از صنایع مستقر در شهرک ها در موضوع HSEE به صاحبان صنایع مشاوره دهند.

وی آموزش را یکی از موارد خدماتی در شهرک های صنعتی برشمرد و افزود: برای رسیدن به توسعه باید به موضوع آموزش جدی و کاربردی پرداخته شود. همچنین اثربخشی آموزش از تشریفات آن مهمتر است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: سرانه آموزشی در بخش صنایع کوچک و متوسط کم است اما در صنایع پیشرفته سالانه تا ۶۰ نفرساعت دوره های آموزشی برگزار می شود.

محمدرضا نعمت زاده خطاب به مدیران عامل شهرک های صنعتی اظهار کرد: باید کمک کنیم تا واحدهای صنعتی در تشکل های مختلف از جمله طرح توسعه خوشه های صنعتی فعالتر شوند.

وی ادامه داد: در بحث فروش نیز باید خدمات مشاوره ای به صاحبان صنایع مستقر در شهرک های صنعتی ارایه شود.

معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت: نظارت بیشتر مدیران بر حفظ ونگهداری زیرساخت های عمرانی در شهرکها ونواحی صنعتی

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران در این گردهمایی یک روزه ضمن تشریح اقدامات سازمان در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام وعمل  خواستار نظارت بیشتر مدیران بر حفظ ونگهداری زیرساخت های عمرانی در شهرکها ونواحی صنعتی شد.

مهندس علی یزدانی بازدید از زیر ساخت های عمرانی  ۲۵۰ شهرک وناحیه صنعتی  تا پایان سال را از برنامه های اصلی سازمان عنوان کرد وگفت: علاوه بر بازدید مسئولان کشوری، همه مدیران شرکت های استانی  هم باید بصورت مستمربر وضعیت شهرکهای ونواحی استان نظارت کنند ونسبت به صیانت از سرمایه های هزینه شده حساس باشند.

معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت  در ادامه با تاکید بر تعامل موثر با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان استانی در جهت بهبود فضای کسب وکار، ایجاد رونق در تولید وهچنین رفع دغدغه های صنعتگران خاطر نشان کرد: شرکت شهرکهای صنعتی همچنین باید بیش از گذشته توسعه و بهبود زیرساخت ها و آماده سازی آن برای واحدهای صنعتی را در دستور کار خود قراردهند زیرا سرمایه گذاران و مدیران واحدهای تولیدی برای بهره مندی از امکانات و زیرساخت ها در شهرکهای صنعتی مستقر شده اند.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین با اشاره به کاهش هزینه های جاری واستفاده بهینه در صرف اعتبارات عمرانی  تصریح کرد: کارگروهای استانی در جهت اصلاح قیمت گذاری اراضی صنعتی شهرکها  و نواحی صنعتی در استان ها تشکیل شود و پیشنهادات خود  راهرچه سریعتر در زمینه اصلاح نظام قیمت گذاری اراضی صنعتی  با رعایت  وضعیت مناطق کمتر برخوردار وتوسعه یافته ارائه نمایند.

مهندس یزدانی در ادامه خطاب به استانها  ضمن تاکید بر تعامل موثر با بانک ها  افزود: شرکت های استانی باید در هر استان باید وضعیت واحدهای صنعتی که درسایت بهین یاب ثبت نام کرده و در کارگروه رفع موانع تولید مصوب شده اند، پیگیری نمایندتا با همکاری با نک ها بتوانند از تسهیلات طرح رونق بهره مند شوند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انعقاد ۱۷ تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان های  دولتی تصریح کرد: ایجاد اشتغال در مناطق روستایی ، ترغیب بنگاه های صنعتی کوچک به حضور در فرابورس وبهره مندی از مزایای  بورس کالا ، توانمندسازی واحدهای صنعتی با برگزاری دوره آموزشی، تشکیل کنسرسیوم های صادراتی  نیزاز جمله موضوعاتی است که باید در استان ها  با جدیت دنبال شود.

مهندس یزدانی همچنین برتشکیل شورای فرهنگی در همه استانها و پیگیری موضوعات مرتبط با مسائل امر به معروف  ونهی از منکر و شورای اطلاع رسانی نیز  تاکید کرد.

در این گرهمایی یک روزه  معاونان ومدیران مستقل سازمان ضمن تشریح برنامه ها و اقدامات انجام شده در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل  خواستار همکاری جدی شرکت های استانی در تحقق سیاست های حمایتی سازمان از واحدهای صنعتی کوچک ومتوسط نظیر برگزاری ۱۶۰ هزار دوره آموزشی برای صنعتگران مستقر در شهرکها توسعه خوشه های کسب و کاردر سطح کشور ، نوسازی  وبهسازی واحدهای صنعتی کوچک و…شد.

همچنین در حوزه تکمیل و کیفی سازی زیر ساخت های  عمرانی شهرکهای صنعتی ، ضرورت واگذاری اراضی صنعتی مطابق طرح مصوب شهرسازی  وصیانت  سرمایه های صرف شده در شهرکها ونواحی صنعتی نیز مورد تاکید  قرارگرفت.

در این گردهمایی همچنین با اشاره به بارگذاری سامانه اطلاعات مکانی در ۷۶۸ شهرک وناحیه صنعتی  به موضوعاتی نظیر   مدیریت دانش ، تکمیل سامانه اطلاعات مکانی کلیه شهرکها نواحی صنعتی ،سرمایه گذاری در شهرکها  ونواحی صنعتی پرداخته شد.

همچنین در گردهمایی مدیران عامل شرکت شهرکهای صنعتی سراسر کشور  یونس ژائله کار آفرین برتر  وصادرکننده ممتاز صنعت غذایی کشور در سال ۹۵  نیز به تشریح اقدامات انجام شده در حوزه کار آفرینی پرداخت و تجربیات خودرادر اختیار  حاضران قرارداد و پاسخگویی سوالات مطرح شده در این حوزه بود.

همچنین در این گردهمایی با حضور معاون وزیر صنعت ،معدن وتجارت از مهندس عظیمی مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد بدلیل اقدامات وعملکرد مطلوب در سال ۹۴  تقدیر ولوح یادبودی به وی اعطا شد.

منبع  سازمان شهرک های کوچک و شهرک های صنعتی ایران

http://isipo.ir/?part=news&inc=news&id=9971

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *