Posted on نظر دهید

ایجاد سامانه انبار شهری برای مبارزه با قاچاق کالا

رئیس کمیسیون ارتباطات اتاق اصناف تهران از ایجاد سامانه انبار شهری کالا خبر داد و گفت: طرح ایجاد سامانه انبار شهری با هدف مبارزه با قاچاق کالا و سهولت در شناسایی کالاها از مبدا تا مقصد اجرایی شده است.

رئیس کمیسیون ارتباطات اتاق اصناف تهران از ایجاد سامانه انبار شهری کالا خبر داد و گفت: طرح ایجاد سامانه انبار شهری با هدف مبارزه با قاچاق کالا و سهولت در شناسایی کالاها از مبدا تا مقصد اجرایی شده است .‬‎

علی توسطی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: ایجاد سامانه یاد شده برای شناسایی کالاهای وارداتی رسمی و جلوگیری از ورود کالای قاچاق است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری اتحادیه های کشور اقدام به اجرای این سامانه کرده است؛ هنوز در ابتدای راه هستیم و این طرح با کم وکاستی هایی روبه رو است که امیدواریم هر چه زودتر مرتفع شود.

وی تصریح کرد: اکنون در برخی موارد کالاهای وارداتی ، در سوله ها و مکان هایی مانند باغات، منازل مسکونی و بعضآ در گاوداری ها و اماکنی که قابل شناسایی نیست، دپو می شود؛ به گونه ای که دسترسی به این کالاها امکان پذیر نبود اما اکنون با اجرای طرح ایجاد سامانه انبار شهری کالا ، تمام انبارها شناسایی کد دریافت خواهند کرد.

توسطی افزود: با ایجاد سامانه انبار شهری کالا از مبدا تا مقصد یعنی از زمان ورود کالا در گمرگات تا زمانی که به انبارهای تهران می رسد و مجوزهای لازم را برای توزیع به شهرستان ها می گیرد، کنترل و نظارت خواهد شد.

وی با بیان اینکه این طرح به تازگی اجرایی شده و برای موفقیت کامل آن لازم است تمام کالاها کد شناسایی داشته باشند، ادامه داد: اجرای این طرح برای صنوفی که تنوع کالایی زیادی دارند، کار مشکلی است و برخی صنوف مانند صنف پیچ و مهره که بیش از ۶۰ هزار نوع کالا دارند ، دسته بندی و کد گذاری برای این کالاها زمان بر است.

وی تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان اصناف این نگرانی را داریم که چرا هنوز بعد از سالها تکلیف کدگذاری آیسیک در ارتباط با رسته های اتحادیه ها از سوی وزارت صنعت مشخص نشده و هنوز نتواسته ایم کد آیسیک را برای رسته هایی که کاملآ مشخص و قابل شناسایی هستند، تعریف کنیم؛ حال چگونه می خواهیم برای هزاران هزار دسته کالا کد شناسایی را در کمترین زمان ممکن تعریف کنیم تا شماره شناسه در سیستم خوانده شود هر چند که این کار قابلیت اجرا را دارد اما نیاز به زمان هست.

توسطی اظهار کرد: اجرای طرح ایجاد سامانه انبار شهری که قرار است در راستای مبارزه با کالای قاچاق انجام شود، به عقیده کارشناسان صنفی باید به صورت مرحله ای و تدریجی انجام بگیرد تا اثر بخشی لازم را داشته باشد و همچنین تداوم پیدا کند.

رییس اتحادیه ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و ساختمانی تصریح کرد: متاسفانه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در اجرای طرح های ملی که در حوزه بخش خصوصی و اصناف بوده است، هیچ گاه به صورت مرحله ای و تدریجی عمل نکرده و همیشه با این مشکل روبه رو بوده ایم که تنها قصد اجرای سریع طرح را داشته باشیم.

رئیس کمیسیون ارتباطات اتاق اصناف تهران تاکید کرد: طرح هایی که در سطح ملی اجرا می شود، نیاز به بررسی بیشتری دارد و ابتدا باید این طرح آن دسته از کالاهایی که بزرگتر و قابل شناسایی هستند، اجرایی شود تا کم و کیف طرح را بسنجیم و سپس در بازه زمانی مشخص کد کالاها را تعریف کنند و در مرحله بعدی اتحادیه هایی که تنوع کالاهای دارند را مشمول شود.

توسطی اظهار کرد: ما در اتحادیه ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و ساختمانی پیشگام اجرای این طرح هستیم اما متاسفانه این دیدگاه و رویکرد کلی گرایی در سازمان صنعت، معدن و تجارت همیشه وجود داشته که باعث شده تا از دانش بومی اتحادیه ها و اصناف بهره نبرند و به همین دلیل برخی طرح ها با وجود اینکه هزینه مالی را متحمل می شوند و فرصت ها را از بین می برند، بازدهی لازم را ندارند ./

 

منبع : اتاق اصناف تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *