Posted on نظر دهید

ایران واردات برنج هندی را از سر می‌گیرد

به دنبال سفر یک هیئت تجاری ۲۰ نفره هندی به تهران در ماه گذشته میلادی، ایران احتمالا به زودی با انتشار بخشنامه ای، واردات برنج هندی ( باسماتی ) را از سر خواهد گرفت.

ایران واردات برنج هندی را از سر می‌گیرد-مراوده

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری ایندیا تایمز، به دنبال سفر یک هیئت تجاری ۲۰ نفره هندی به تهران در ماه گذشته میلادی، ایران احتمالا به زودی با انتشار بخشنامه ای، واردات برنج هندی را از سر خواهد گرفت.
وزارت بازرگانی و صنعت هند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «دولت ایران احتمالا به زودی بخشنامه ای در خصوص از سر گیری صدور مجوز برای واردات برنج صادر خواهد کرد.»
هیئت تجاری هندی با بخش های مختلف دولت ایران از جمله سازمان غذا و دارو، سازمان توسعه تجارت و شرکت بازرگانی دولتی ایران نشست هایی را برگزار کرده است. این هیئت همچنین نشست هایی را با اتاق بازرگانی ایران و اتحادیه وارد کنندگان برنج ایران برگزار نموده است.
بر اساس این بیانیه: «مذاکرات انجام شده در مرتفع کردن تبلیغات منفی ای که در برخی رسانه های ایرانی مطرح شده و موجب ایجاد تردید در خصوص سلامت و ایمنی برنج هندی شده بود، موثر بود.»
ایران سالانه حدود یک میلیون تن برنج از خارج وارد می کند که حدود ۷۰۰ هزار تن آن از هند وارد می شود.
ایران در طی سال های اخیر به یکی از مشتریان اصلی برنج باسماتی هند تبدیل شده است. اما در سال ۱۶-۲۰۱۵، صادرات برنج باسماتی هند به ایران تقریبا به نصف کاهش یافت و از ۱٫۱ میلیارد دلار به ۵۷۱ میلیون دلار رسید. در نیمه نخست سال مالی جاری، صادرات برنج باسماتی هند به ایران به ۳۵۶ میلیون دلار رسیده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *