Posted on نظر دهید

ایران چهارمین تولید کننده بزرگ سنگ تزئینی و نما در جهان

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اراک معتقد است: ایران به عنوان چهارمین تولید کننده بزرگ جهان در زمینه سنگ تزئینی و نما ، دارای مزیت نسبی صادراتی است، اما حدود ۹۸ درصد تولید خود را در بازار داخلی به مصرف می رساند .

رضا احمدی در پژوهشی که فصلنامه سنگ و معدن آن را در تازه ترین شماره خود به چاپ رسانده، آورده است: آمارها نشان می دهد سهم جهانی صادرات سنگ تزئینی ایران به میزان ۰٫۴۲ درصد است ،

درحالی که قاره آسیا با تولید ۵۳ درصد از سنگ های جهان، بیشترین سهم را از آن خود ساخته است .
بررسی های بین المللی نشان می دهد که چین، ایتالیا، ترکیه و هند در صدر فهرست تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ جهان قرار دارند .

** بیش از ۵۵ درصد معادن سنگ تزئینی فعالند

آمارهای منتشر شده در سال ۱۳۹۳ نشان داد که تعداد ۲ هزار و ۲۲۲ معدن سنگ تزئینی و ساختمانی در کشور وجود دارد که از این رقم یکهزار و ۲۲۵ معدن فعال و بقیه راکد یا در دست تجهیز قرار دارند .

** فعالیت بیش از ۶ هزار واحد سنگبری

براساس پژوهش انجام شده، تعداد واحد های سنگبری و فرآوری در این بخش به بیش از ۶ هزار کارخانه یا کارگاه می رسد که در سطوح بزرگ، متوسط و کوچک فعالیت دارند، اما در زمینه نوسازی و بهسازی این واحدها آمار رسمی در دسترس نیست .
برآورد شده برپایه آمارهای غیر رسمی، بیش از ۴۰ درصد واحد های سنگبری کشور فرسوده و یا با عمر بیش از دو دهه فعالیت دارند که نیازمند ماشین آلات جدید هستند.

** ایران در بین ۱۰ کشور عمده غنی سنگ

مطابق آمارهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران از نظر تنوع و غنای ذخایر سنگ ساختمانی در ردیف ۱۰ کشور عمده دارای ذخایر سرشار سنگهای تزئینی و نمای جهان جای دارد .

** ذخیره سنگ ساختمانی ایران ۵٫۴ میلیارد تن

برابر اطلاعات برآورد شده، ذخایر پایه سنگ های تزئینی و نمای کشور حدود ۵٫۴ میلیارد تن است که از این رقم حدود ۳٫۳ میلیارد تن ذخیره قطعی است و ایران در چند سال گذشته، سالیانه ۱۰ تا ۱۶ میلیون تن تولید داشته که در واقع حدود هشت درصد تولید جهانی است .

** مرمریت ها سهم شاخص سنگ ایران

براساس مطالعات انجام شده در این پژوهش ، مرمریت ها با سهم ۵۳ درصدی بالاترین میزان تولید در این بخش را به خود اختصاص داده اند، سپس ۳۵ درصد مربوط به گرانیت، ۱۰٫۵ درصد تراورتن و کمتر از یک درصد هم مرمر است .

** ایران سومین کشور جهان از تنوع سنگ ساختمانی

برپایه ارزیابی های صورت گرفته، جمهوری اسلامی با داشتن ۴۰ نوع سنگ ساختمانی شناسایی شده، پس از چین و هند رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است .

** جمهوری اسلامی چهارمین مصرف کننده بزرگ سنگ جهان

آمارها نشان می دهد در دوره ۲۰۰۶- ۱۹۹۶ ( ۸۵- ۱۳۷۵) ایران با ۱۳٫۱ درصد از کل مصرف جهانی سنگ، رتبه چهارم را در بین بزرگترین مصرف کنندگان سنگ های تزئینی و نما را از آن خود ساخته است.

** تولید متوسط سالی ۱۳٫۳ میلیون تن

برپایه این پژوهش طی دوره ۹۳- ۱۳۸۴ ایران با تولید متوسط ۱۳ میلیون و ۳۳۸ هزار تن سنگ ساختمانی که از این رقم ۱۳ میلیون و ۱۵۷ هزار تن آن را در داخل مصرف کرده، خود را در جمع مصرف کنندگان بزرگ جای داده و در واقع ۹۸ درصد به مصرف داخلی رسیده است .

 جمهوری اسلامی دارای حدود ۶ هزار معدن فعال است و بطور متوسط سالیانه نزدیک به ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد معدنی در کشور استخراج می شود .
آمارهای اعلامی نشان می دهد که حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی در کشور شناسایی شده که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .

منبع : ایران اکونومیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *