Posted on نظر دهید

بازار مسکن و پنت‌هاوس‌ها هم کساد شد

تسنیم/ بررسی قیمت بازار مسکن و پنت‌هاوس‌های پایتخت نشان می‌دهد نرخ این خانه‌های رویایی طی ۳سال اخیر حدود ۱۵درصد گران شده.دهک یک و ۱۰ جامعه برای خرید یکی از این پنت هاوس‌ها باید کل درآمد خود را به ترتیب ۴۸۱سال و ۳۲سال پس‌انداز کنند البته به شرطی که قیمت‌ها ثابت بماند.

بازار مسکن و پنت‌هاوس‌ها هم کساد شد - مُراوده

بازار مسکن کشور از اواخر سال ۹۱ و به دنبال رشد سرسام‌آور قیمت‌ها وارد رکود شد، رکودی که تا امروز گرییان یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی و تاثیرگذار در روند اشتغالزایی را گرفته است. بر اساس جدیدترین آمار مرکز آمار ایران قیمت مسکن در تهران طی تابستان ۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته، در عین حال روند صدور پروانه‌های ساختمانی طی سال جاری نشان می‌دهد که رکود همچنان بخش مسکن را رها نکرده است.

رکود بازار مسکن در شرایطی است که دولت اصرار عجیبی بر تحریک تقاضا دارد و در این راستا از مکانیسم افزایش وام از طریق بانک مسکن استفاده کرده است. مسئله‌ای که کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی نقدهای اساسی به آن دارند. در این بین بازار پنت‌هاوس پایتخت نیز چند سالی است که در رکود به سر می‌برد، اما این رکود تورمی بوده به طوریکه نرخ‌ها در مقایسه با سال سال ۹۲ تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

برخلاف مالکان آپارتمان‌های معمولی که به دلیل رکود و عدم فروش واحدها حاضر به ارائه تخفیف حتی تا ۱۵ درصد نیز هستند،‌اما مالکان پنت‌هاوس به هیچ وجه حاضر نیستند به خریداران تخفیف بدهند.

پنت‌هاوس‌ها خریداران خاصی دارند به نحوی که تقریبا نیمی از خرید و فروش پنت‌هاوس بین کسانی انجام می‌شود که سال‌هاست صاحب چنین خانه‌هایی هستند. به گفته فعالان این بازار در موارد بسیاری خریداران پنت‌هاوس همان فروشندگانی هستند که می‌‌خواهند از یک پنت‌هاوس در یک مجتمع به پنت‌هاوس دیگری در همان مجتمع نقل مکان می‌کنند.

پنت‌هاوس ۱۲۰۰ متری
یک دستگاه پنت‌هاوس ۳۳۰ متری در زعفرانیه با امکاناتی از جمله سیستم هوشمند،‌ استخر، جکوزی، سونا، روف گاردن، دوربین و… ۵٫۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. پنت هاوس ۲۳۰ متری در همین منطقه با امکاناتی از قبیل بالکن، اپن فرنگی، لابی، استخر سالن اجتماعات، درب ریموت، سونا،جکوزی، آنتن، مرکزی، آسانسور، رادیاتورچیلر و… ۴٫۵ میلیارد تومان نرخ‌گذاری شده است.

گرچه به طور معمول متراژ پنت‌هاوس‌های ساخته شده در مناطق شمالی تهران بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ متر است، اما بعضا پنت‌هاوس‌هایی نیز با متراژهای بالا در فایل فروش مشاوران املاک دیده می‌شود. پنت‌هاوس‌های ۱۱۰۰ و ۱۲۰۰ متری که بیشتر در نیاوران و ولنجک ساخته شده اند قیمت‌هایی دارند که یک خانوار دهک یک (کم‌درآمد) و خانوار دهک ۱۰ (پُر درآمد) به ترتیب ۴۸۱ سال و ۳۲ سال باید همه درآمد خود را پس‌انداز کنند تا آنها بتوانند در یکی از این پنت‌هاوس‌ها ساکن شوند.

البته این رویا در صورتی محقق می‌شود که قیمت‌ها تا ۵ قرن آینده برای قشر کم‌درآمد و تا سه دهه دیگر برای قشر پردرآمد تغییر نکند. مطابق آماری که چند روز پیش یکی از تحلیل‌گران بازار مسکن آنرا ارائه کرد خانوار دهک یک سالانه ۸ میلیون و دهک ۱۰ حدود ۱۲۰ میلیون تومان درآمد خواهند داشت. این دهک‌ها با فرض این‌که هیچ هزینه‌ای نداشته باشند و تمام درآمد خود را برای خرید خانه کنار بگذارند برای خرید یک خانه ۲۴۰ میلیون تومانی دهک یک باید ۳۰ سال و دهک ۱۰ دو سال صبر کنند.

دید ابدی و قیمت نجومی
بیشترین پنت‌هاوس های پایتخت در مناطق نیاوران،‌زعفرانیه، فرماینه و الهیه قرار دارند و به دلایلی از جمله فرد سازنده، مصالح به کار رفته و محل ساخت از قیمت‌های بالاتری برخوردارند. به عنوان مثال یک پنت‌هاوس ۱۱۰۰متری در طبقه آخر یک برج ۱۵ طبقه در نیاوران ۳۸٫۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. به جز متراژ بالا مهم‌ترین عاملی که باعث شده تا این پنت هاوس قیمت نجومی داشته باشد دید ابدی آن است. البته نباید از امکانات خاص این پنت‌هاوس که آنرا خاص کرده به راحتی عبور کرد.

استخر شیشه‌ای، سونا، جکوزی، ۶ پارکینگ اختصاصی، روف گاردن، دستگیره‌های طلا، سالن بدن‌سازی، ۵ اتاق خواب، حیاط، سوئیت و… تنها چند مورد از امکانات پنت‌هاوس ۳۸ میلیاردی است.

پنت‌هاوس دیگری در نیاوران که ۴۶۰ متر و نوساز است، ۹٫۵ میلیارد تومان در فایل فروش قرار گرفته است. این پنت‌هاوس ۴ خوابه دارای سیستم هوشمند، سالن بدن‌سازی، روف گاردن، سونا، جکوزی، استخر، سالن اجتماعات و… است.

در زعفرانیه نیز قیمت پنت‌هاوس‌ها تنه به تنه قیمت پنت‌هاس‌های نیاوران می‌زند. یک پنت‌هاوس ۱۲۰۰ متری نوسازی در این منطقه با امکاناتی از قبیل سالن بدنسازی، سرایدار، روف گاردن، استخر، سونا، جکوزی،‌رادیاتور اسپیلت، شومینه،‌لابی و ۶ پارکینگ با قیمت ۳۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.

پنت‌هاوس ۷۰۰ متری در فرمانیه، پنت‌هاوس ۴۸۰ متری در الهیه،‌ پنت‌هاوس ۳۷۰ متری در نیاوران نیز به ترتیب با قیمت ۱۷٫۵ میلیارد تومان، ۶٫۵ میلیارد تومان و ۹٫۵ میلیارد تومان در فایل فروش قرار گرفته است.

البته با قیمت های پایین تر نیز می‌توان در مناطق شمالی تهران صاحب پنت‌هاوس شد. در منطقه پونک پنت‌هاوس کوچک متراژ یعنی ۱۶۰ متر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده،‌یعنی هر مترمربع تقریبا ۶۸ میلیون تومان. این قیمت البته در برابر قیمت هر مترمربع پنت‌هاوس‌های ۱۲۰۰ متری بالاست.

در منطقه ولنجک نیز یک پنت‌هاوس ۱۲۰۰ متری ۲۱ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است. سن این بنا ۱۵ سال است و با ۵ اتاق خواب دارای آسانسور اختصاصی،‌سونا، جکوزی، سالن اجتماعات، بالکن مبله، لابی، روف گاردن، سیستم هوشمند و… است.

منبع : تسنیم/ اخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *