Posted on نظر دهید

برآورد eia از متوسط بهای نفت خام در ۲۰۱۷

با نزدیک شدن به انتشار آمارهای دقیق از تولید و بهای نفت خام جهان در ماه ژانویه به عنوان نخستین ماه اجرای توافق جهانی برای کاهش تولید، هفته اخیر هفته‌یی محافظه‌کار برای نفت خام بود. از سویی دیگر ترامپ نیز با اقدامات عجیب خود، ارتعاشاتی در بازار ایجاد کرد که احتمالا تا مشخص‌تر شدن مواضع او ادامه خواهد یافت.

 یک روز پس از آنکه موسسه S&P پلتس اعلام کرد که توافق اوپک برای کاهش یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه عرضه نفت خام نسبت به ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ معادل ۹۱درصد در ماه ژانویه سال جاری محقق شده است، اداره اطلاعات انرژی امریکا با انتشار گزارش «چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار انرژی» عنوان کرد که بازار نفت خام در سال ۲۰۱۷و ۲۰۱۸ به تعادل نسبی می‌رسد. این برآورد EIA حسب افزایش ذخایر نفت خام در جهان محاسبه شده است. اداره اطلاعات انرژی امریکا در گزارش چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار انرژی ابتدا به این مساله اشاره کرده است که افزایش ذخایر نفت خام دنیا در سال ۲۰۱۶ معادل روزانه ۸۰۰ هزار بشکه افزایش را تجربه کرده است. حالا اما در سال ۲۰۱۷ EIA کاهشی ۱۰۰هزار بشکه‌یی در این رشد ذخایر را برآورد کرده و تخمین زده است که حجم inventory  نفت خام جهان در سال ۲۰۱۸ به ۲۰۰هزار بشکه در روز برسد. در بازار نفت همواره گزارش‌های هفتگی در مورد حجم ذخایر نفتی تاثیر شدیدی بر بهای نفت خام می‌گذارد و این خبر نیز باعث خواهد شد، اندکی از تشویش بازار نفت خام در سال جاری که چند روز پیش رییس شاخه آسیایی شرکت ویتول از آن سخن گفته بود، کاسته شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، اداره اطلاعات انرژی امریکا در گزارش خود عنوان کرده که دلیل تجدید نظر در اعلام حجم موجودی نفت خام، نشانه‌های قابل توجه از افزایش مصرف جهانی سوخت است. Eia در بخشی از گزارش خود متوسط تولید نفت خام امریکا در سال ۲۰۱۶ را ۸ میلیون و ۹۰۰هزار بشکه در روز تخمین زده و برآورد کرده است که ایالات متحده در سال‌های ۲۰۱۷و ۲۰۱۸ به ترتیب و به طور متوسط روزانه ۹میلیون بشکه و ۹میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خام داشته باشد. این برآورد Eia از این حکایت می‌کند که توافق اوپک و افزایش بهای نفت خام حداقل در سال ۲۰۱۷ تاثیری چشمگیر بر تولید نفت خام امریکا ندارد و این آمار تنها ۱۰۰هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. آماری که در قیاس با کاهش روزانه حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌یی از سوی کشورهای اوپک و غیراوپک نمی‌تواند بر قیمت‌ها تاثیر خاصی گذاشته و سیر آنها را نزولی کند. طبق گزارش«چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار انرژی» متوسط بهای نفت خام برنت در ماه ژانویه ۵۵ دلار در هر بشکه بوده که افزایشی یک دلاری را نسبت به ماه دسامبر ۲۰۱۶ نشان می‌دهد. اما تفاوت فاحش وضعیت فعلی بازار با سال گذشته را می‌توان از قیاس میان متوسط بهای نفت خام برنت از دیدگاه Eia در ماه‌های ژانویه سال ۲۰۱۷و سال ۲۰۱۶ دریافت. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا، متوسط نفت خام برنت در ژانویه ۲۰۱۷ معادل ۲۴دلار بالاتر از متوسط این شاخص در ژانویه سال گذشته میلادی است. متوسط ۵۵ دلاری بهای نفت خام برنت در ژانویه سال جاری بیشترین قیمت متوسط این شاخص از ماه ژولای سال ۲۰۱۵ به حساب می‌آید.

پیش‌بینی Eia از متوسط بهای نفت خام در سال ۲۰۱۷ نیز از اهمیت ویژه‌یی برخوردار است. Eia که اغلب در برآوردهای خود دست پایین را در ارائه قیمت داشته و جانب احتیاط را حفظ می‌کند؛ در گزارش خود برای شاخص برنت در سال جاری میلادی متوسط ۵۵ دلار در هر بشکه و برای سال ۲۰۱۸ متوسط ۵۷ دلار در هر بشکه را در نظر گرفته است. اداره اطلاعات انرژی امریکا همچنین برای متوسط قیمت دبلیوتی‌ای در سال ۲۰۱۷ قیمتی یک دلار پایین‌تر از نفت خام برنت را در نظر گرفته است.

در نظر گرفتن متوسط یک دلاری برای تفاوت قیمت دبلیوتی‌ای و برنت از سوی Eia نیز قابل تحلیل است. اساسا گسترش فاصله قیمت این دو شاخص به نفع پالایشگران و نزدیک شدن بهای این دو به نفع تولید‌کنندگان نفت خام است. با توجه به رویکرد بازار در چند سال اخیر تفاوت یک دلاری قیمت میان متوسط برنت و دبیلوتی‌ای حاکی از نزدیک‌تر شدن بهای این دو شاخص به یکدیگر است. این مساله از یک جنبه می‌تواند ناشی از افزایش کم‌تر از انتظار تولید نفت خام امریکا باشد که قیمت دبلیوتی‌ای را به برنت نزدیک‌تر کرده است؛ اما مسائل دیگری نیز می‌توانند در این مساله تاثیرگذار باشند.  از سوی دیگر طبق گزارشی که چندی پیش منتشر شد به واسطه کاهش چشمگیر تولید نفت خام در خاورمیانه، نفت خام دوبی نیز افزایش قیمت چشمگیری پیدا کرده و به سطحی بالاتر از دبلیوتی‌ای رسیده است، مسائلی که در نهایت می‌تواند زمینه آربیتاژ را در بازار فراهم کند.  Eia  در گزارش خود همچنین عنوان کرده که براساس ارزش‌ قراردادهایی که در ۵ روز منتهی به ۲فوریه در بورس نیویورک برای تحویل در آوریل ۲۰۱۷ منعقد شده است، انتظار بازار برای قیمت دبلیوتی‌ای در آوریل بازه‌یی از ۴۵دلار تا ۶۵ دلار در هر بشکه نفت خام را در بر می‌گیرد.

با وجود اینکه اداره اطلاعات انرژی در گزارش خود تولید نفت خام امریکا در ۲۰۱۷ را ۹میلیون بشکه تخمین زد، بازار حساس نفت خام دیروز نیز در واکنش به افزایش بیشتر از حد انتظار در ذخایر نفت خام امریکا با کاهش مواجه شد. مارکت واچ نوشت که دیروز نفت خام دبلیوتی‌ای برای تحویل در ماه مارس با ۵۱ دلار و ۵۷ سنت معامله شد. رقمی که کاهشی یک دلار و ۱۷سنت یا ۰٫۶درصدی را نشان می‌داد. کاهش قیمت برنت اما از دبیلوتی‌ای کمتر بود و معامله این نوع نفت خام برای تحویل در آوریل ۲۰۱۷ با ۴۵سنت کاهش به بهای ۵۴ دلار و ۵۹ سنت رسید.

منبع : اقتصادآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *