Posted on

بهره برداری از بزرگترین طرح صنعتی در هفته آینده

در گفتگوی اختصاصی مطرح شد

بهره برداری از بزرگترین طرح صنعتی در هفته آینده

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس: از دو فاز باقی مانده میدان پارس جنوبی به عنوان بزرگترین طرح صنعتی کشور با ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری در هفته آینده بهره برداری می شود

محمد مشکین فام در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با بیان اینکه ۲۰ سال کار مداوم و توسعه در پارس جنوبی صورت گرفته است گفت: حاصل این توسعه، تولید حدود ۷۵ درصد گاز مصرفی کشور است.
وی به سرمایه گذاری ۷۷ میلیارد دلاری در پارس جنوبی اشاره کرد و افزود: اکثر فاز ها به بهره برداری رسیده و دو فاز باقی مانده که فاز های ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ است که این دو طرح نیز به ثمر رسید و هفته آینده به بهره برداری می رسد.

مشکین فام گفت:: در این دو طرح، ۱۱۲ میلیون متر مکعب گاز غنی را از دریا تولید خواهیم کرد و این گاز از طریق ۷۶ حلقه چاه تولید می شود و فرآوری اولیه در هشت سکوی دریایی انجام خواهد شد و ماحصل آن از طریق ۴ خط ۳۲ اینچ دریایی جمعا به طول ۴۰۰ کیلومتر به دو پالایشگاه خشکی منتقل می شود.
وی افزود: در پالایشگاه خشکی فرآوری بر روی این گاز انجام می شود و محصولاتی از جمله روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده تحویل شبکه سراسری می شود.
مشکین فام گفت:: گاز مصرفی تهران در حال حاضر ۱۰۰ میلیون متر مکعب است که گاز مصرفی حدود ۱۲ میلیون نفر معادل تولیدات این دو طرح است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تولید روزانه ۵ هزار تن اتان، ۶ هزار تن گاز مایع ال پی جی، ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۸۰۰ تن گوگرد را از تولیدات این دو طرح بیان کرد.
مشکین فام ارزش محصولات تولیدی این دو طرح را ۲۰ میلیون دلار در روز ذکر کرد و افزود: سالانه بیش از هفت میلیارد دلار ارزش محصولات تولیدی این دو طرح است.

وی با بیان اینکه این مقدار، حدود دو درصد تولید ناخالص داخلی است گفت: در این دو طرح حدود هفت سال کار مداوم و عملیات اجرایی در بخش های حفاری، ساخت سکو ها، خطوط لوله دریایی و پالایشگاه خشکی انجام شده و به طور متوسط حدود ده هزار نفر در هریک از این دو طرح مشغول فعالیت بودند و بعد از بهره برداری نیز حدود ۱۵۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.
مشکین فام افزود: این دو طرح در بدترین شرایط تحریم اجرا شده و تنگنا ها و محدودیت های زیادی وجود داشت که به همت متخصصان و پیمانگاران داخلی توانستیم این دو طرح را به سرانجام برسانیم و شاهد بهره برداری آن ها باشیم.
وی با بیان اینکه تجهیزات های تک و با فناوری بالا در این دو طرح استفاده شده است گفت:: توانسته ایم ساخت داخل را که در پالایشگاه های اولیه حدود سی درصد بوده، در این دو طرح به ۶۵ درصد برسانیم.
مشکین فام افزود: گاز مایع ال پی جی که تولید روزانه آن در این دو طرح شش هزار تن است، برای صادرات در نظر گرفته شده و اتان تولیدی پایین دستی پتروشیمی منتقل می شود که در آنجا به اتیلن و به محصولات دیگر پتروشیمی تبدیل می شود.
وی با بیان اینکه ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی در این دو طرح تولید می شود گفت:: این تولیدات یا برای صادرات است و یا به پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای تبدیل شدن به بنزین منتقل می شود.

 
تولید روزانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز در پارس جنوبی
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ظرفیت تولید میدان گازی پارس جنوبی را ۶۶۰ میلیون متر مکعب در روز بیان کرد و گفت: تولید گاز میدان پارس جنوبی در حال حاضر ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز است و متناسب با این مقدار تولیدات، میعانات گازی، گاز مایع ال پی جی، اتان و گوگرد تولید می شود.

محمد مشکین فام افزود: میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی دنیا و مشترک با کشور قطر است و بخش ایرانی این طرح هشت درصد ذخایر گاز دنیا و ۵۰ درصد از ذخایر گاز ایران را داراست که از ۲۰ سال پیش عملیات اجرایی آن آغاز شد.
وی افزود: در حال حاضر حدود ۷۵ درصد گاز مصرفی کشور از میدان گازی پارس جنوبی تامین می شود.
وی با بیان اینکه ۲۹ بلوک برای این میدان گازی تعریف شده است گفت: تاکنون ۲۷ بلوک از آن فعال شده و دو بلوک باقی مانده که در حال پیگیری است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس وسعت بخش ایرانی میدان گازی پارس جنوبی را سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع و بخش قطری این میدان را شش هزار کیلومتر مربع بیان کرد و افزود: در بخش ایرانی حدود ۵۰۰ تریلیون فوت مکعب گاز وجود دارد که پیش بینی ما این است که بتوانیم ۴۵ درصد این گاز را به صورت طبیعی برداشت کنیم و با تدابیری بتوانیم آن را به ۶۵ درصد برسانیم.
مشکین فام گفت: تاکنون حدود ۱۰ درصد از این ۵۰۰ تریلیون فوت مکعب گاز را برداشت کرده ایم.
وی با بیان اینکه مجموع تولیدات میدان گازی پارس جنوبی به دو منطقه عسلویه و کنگان منتقل می شود افزود: در منطقه عسلویه هشت پالایشگاه گازی و در منطقه کنگان ۵ پالایشگاه گازی وجود دارد که تولیدات را دریافت و تبدیل به محصولات با ارزش می کند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: در ۲۰ سال گذشته حدود ۷۷ میلیارد دلار در توسعه پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است.
مشکین فام با بیان اینکه عمده میعانات گازی تولید شده صادر شده است گفت: با ورود پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تولید، خوراک این پالایشگاه را از طریق پالایشگاه پارس جنوبی تامین می کنیم.

وی با بیان اینکه در مجموع نصب ۴۰ سکوی دریایی در برنامه قرار دارد گفت: از این میزان ۳۱ سکو در مدار تولید و شش سکوی دیگر آماده نصب است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: ۲۹۰ حلقه چاه در حال حاضر در مدار است و دو هزار و ۹۹۲ کیلومتر خط لوله زیردریایی در میدان پارس جنوبی کشیده شده است که همه این اقدامات با همت متخصصان ایرانی صورت گرفته است.
مشکین فام با اشاره به آغاز عملیات اجرایی میدان گازی پارس جنوبی در سال ۸۰ گفت: شرکت های ایرانی برای نخستین بار برای لوله کشی دریایی وارد این عرصه شدند، اما در چند کیلومتر نخست با مشکل مواجه شدند.
وی افزود: با وجود مشکلات ما ناامید نشدیم و پیگیری ها ادامه یافت و منجر به این شد که عمده دو هزار و ۹۹۲ کیلومتر خط لوله زیردریایی را متخصصان ایرانی انجام دهند.
مشکین فام با بیان اینکه در ابتدا و در موارد محدود از پیمانکاران خارجی استفاده کردیم گفت: کل این لوله کشی را در حال حاضر متخصصان ایرانی انجام می دهند و به طور کامل بومی سازی شده است.
وی در خصوص اشتغالزایی در میدان گازی پارس جنوبی نیز گفت: در هر طرح به طور متوسط حدود ۱۰ هزار نفر به مدت شش سال مشغول به کار می شوند که در این مدت ۲۹ فاز استاندارد تعریف شده است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: در این مدت ۵۰ ردیف شیرین سازی داشتیم که در حال حاضر در مدار و در حال تولید هستند.
مشکین فام با اشاره به مصرف گاز استان مازندران گفت: در این استان که معمولا کمبود گاز داریم ۳۵ میلیون متر مکعب در روز گاز مصرف می شود و هر سکوی گازی ۲۸ میلیون متر مکعب گاز تولید می کند.
وی اضافه کرد: گاز مصرفی استان مازندران با یک سکوی گازی میدان پارس جنوبی برابری می کند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس همچنین به مصرف گاز صد میلیون متر مکعبی استان تهران در روز اشاره کرد و گفت: طرح فاز های ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ نیز همین میزان در روز گاز تولید می کنند و در واقع مصرف گاز استان تهران با این دو طرح برابر است.
مشکین فام افزود: تاکنون هزار و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز در پارس جنوبی تولید شده است که ارزش این گاز تولیدی با محصولات جانبی (میعانات گازی، ال پی جی و اتان) حدود ۲۵۰ میلیارد دلار است.
وی گفت: تاکنون حدود ۲ میلیارد بشکه میعانات گازی در میدان گازی پارس جنوبی تولید شده است که تا دو سه سال گذشته صادر می شده، اما اخیرا با توجه به راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس عمده این میعانات برای تبدیل شدن به بنزین به این پالایشگاه منتقل می شود.