Posted on نظر دهید

بهره برداری از هشت پروژه با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در پارس جنوبی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس از افتتاح و بهره برداری شش فاز پارس جنوبی با صرف اعتبار و سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلار با حضور رئیس جمهور کشور در اوایل هفته آینده خبرداد.

مهدی یوسفی  با بیان این که از ابتدای فعالیت دولت یازدهم در وزارت نفت برخی فازهای پارس جنوبی اولویت بندی شدند و کمتر از چهار سال این فازها با شتاب چشمگیری به نتیجه رسیده‌اند اظهارداشت: فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹ (‌ معادل ۲ فاز استاندارد)، ۲۰ و ۲۱ فازهایی هستند که اکنون تکمیل شده و به دست رئیس جمهور به همراه چند طرح بزرگ پتروشیمی و طرح برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات مهم و مؤثر وزارت نفت، افزود: در چهار سال دولت یازدهم، معادل بیش از ۱۱ فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسید.
وی با اشاره به این که همزمان با حضور رئیس جمهور محترم کشور درپارس جنوبی چهار طرح دیگر در فازهای مجتمع‌های پتروشیمی کاویان دو، مروارید، انتخاب و تخت جمشید در منطقه پارس جنوبی که به‌دست فعالان بخش خصوصی ساخته شده است افتتاح خواهند شد، گفت:‌ با راه اندازی طرح‌های جدید پتروشیمی‌ها هزاران تن پلی‌استایرلن در منطقه پارس جنوبی و سالانه دو میلیون تن به تولید و دو میلیارد دلار به ارزش تولید محصولات کشور در بخش پتروشیمی افزوده می شودکه این امر سبب تحولی عظیم در زمینه تولید و اشتغال در منطقه ویژه پارس خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به این که هفته آینده افتتاح بزرگ و تاریخی را در عسلویه به ارزش ۲۰ میلیارد دلار که این میزان بیش از یک پنجم کل سرمایه گذاری صورت گرفته در میدان مشترک پارس جنوبی به شمار می‌آید خواهیم داشت، تصریح کرد: همزمان با افتتاح شش فاز گازی پالایشگاهی درپارس جنوبی چندین مجتمع‌های پتروشیمی و طرح برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی نیز به بهره برداری خواهد رسید و امسال با تلاش و همکاری مهندسین داخلی و فعالیت‌های شبانه روزی متخصصین با قطر در برداشت و تولید از میدان گازی پارس جنوبی برابر خواهد شد.

راه اندازی پروژه‌های عظیم در پارس جنوبی دستاورد و موفقی بزرگ و ملی است

وی با تاکید بر این که راه اندازی پروژه‌های عظیم درپارس جنوبی دستاورد و موفقی بزرگ و ملی است، اظهار کرد: تحقق این تدابیر با برنامه ریزی بلند مدت و به دست بیش از ۶۱ هزار ایرانی که در منطقه ویژه اقتصاد انرژی پارس فعال‌اند اجرا شده است.
مهدی یوسفی به برابری تولید گاز ایران ازپارس جنوبی با قطر اشاره کرد و گفت: در سه سال گذشته تولید گاز درپارس جنوبی بیش از دوبرابر و صادرات محصولات مایع و جامد نفتی و پتروشیمیایی ان هم با صد درصد افزایش به بیش از ٣۴ میلیون تن رسیده است.
وی با اشاره به تحولات صورت گرفته درپارس جنوبی پس از برجام گفت:پارس جنوبی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری مشمول برجام نبود، زیرا قراردادهای پارس جنوبی قبل از برجام بسته شده بود بلکه موضوعی که پس از برجام درپارس جنوبی رخ داد، آزادسازی محموله‌هایی بود که در خارج کشورمانده بودند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس یادآورشد: پارسال قرارداد نهایی ۱۰ طرح به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در حوزه پایین دستی پتروشیمی برای استفاده از محصولات شش فاز پارس جنوبی از فاز ۱۷ تا ۲۱ در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به مرحله نهایی رسید و در فروردین ماه امسال نیز قرارداد چندین پروژه پایین دستی پتروشیمی به ارزش ۷ هزار میلیارد تومان دیگر نهایی خواهد شد.
یوسفی افزود افتخار مجموعه‌ی فعالان وزارت نفت در منطقه أعم از بخشهای خصوصی و دولتی این است که مقام عظمای ولایت کار و تلاش انها را نوعی جهاد فی سبیل الله دانسته است.
منبع : میزان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *