Posted on نظر دهید

تبادلات تجاری ایران و آلمان در سال ۲۰۱۶ با افزایش قابل توجهی همراه بود.

تبادلات تجاری ایران و آلمان در سال ۲۰۱۶ افزایش قابل توجهی داشته است:

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز؛ یک عضو اتاق بازرگانی و صنایع آلمان اعلام کرد میزان صادرات آلمان به ایران در سال  ۲۰۱۶ حدود ۲۶ درصد افزایش یافته است و میزان رشد صادرات آلمان به ایران تنها در ماه ژانویه بیش از سی درصد برآورد می شود.

 

“وولکر تری یر” کارشناس اقتصادی تجارت خارجی در اتاق بازرگانی و صنایع آلمان، شب گذشته با اشاره به افزایش سطح تجارت میان تهران و برلین پس از برچیده شدن تحریم‌های هسته ای گفت اطلاعات و داده های اداره آمار فدرال نشان می دهد ارزش تجارت میان آلمان و ایران در سال ۲۰۱۶،  بالغ بر دو میلیاد و نهصد میلیون یورو برآورد می شود که این رقم در سال ۲۰۱۵، حدود دو میلیارد و چهارصد میلیون یورو بوده است.

 

تری یر افزود مقامات تلاش می کنند سطح تبادلات تجاری ایران و آلمان را تا پایان سال ۲۰۱۸ ، به پنج میلیارد یورو برسانند.

 

وی تصریح کرد: «با این نرخ رشد، تحقق این هدف قطعا امکان پذیر و دست یافتنی خواهد بود. لیکن پیش بینی قبلی مبنی بر رسیدن حجم تجارت دو کشور به ده میلیارد یورو طی ده سال اینده، احتمالا مدت بیشتری زمان خواهد برد.»

 

این اقتصاد دان افزود: «این روند رشد مبادلات تجاری ثابت بوده است ولی آن موفقیت بزرگی که ما به دنبال آن بوده ایم و هنوز درپی آن هستیم، ­نیست.»

 

وی تاکید کرد بخشی از مشکل این است که به علت برخی تحریم های باقیمانده آمریکا، به ندرت بانک بزرگی پیدا می شود که مایل به مشارکت در پروژه ها و کار وتجارت با ایران باشد. بانکهای آلمانی در آمریکا بیم آن دارند به علت تخلف از چنین محدودیت های ایجاد شده، در معرض تحریم و جریمه های هنگفت قرار بگیرند.

 

تری یر خاطر نشان کرد البته یکی دیگر از مشکلات این است که بانکهای ایرانی، استانداردهای بین المللی را اغلب اجرا و رعایت نمی کنند.

 

وی افزود تعداد اندکی از شرکتهای آلمانی سرگرم کار و تجارت در عراق  همسایه کوچکتر ایران هستند و سالها طول می کشد تا شرکتهای دیگر هم وارد این عرصه شوند،‌ افزون بر آنکه چشم انداز اینده در این باره همچنان تیره و تار است.

 

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *