Posted on نظر دهید

وزیر انرژی عربستان: تبعیت ۸۰ درصدی از کاهش تولید نفت عالی و فوق العاده است

وزیر انرژی عربستان : تبعیت ۸۰ درصدی کشورها از کاهش تولید نفت را عالی و فوق العاده دانست.

تبعیت 80 درصدی از کاهش تولید نفت-مراوده

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از بلومبرگ، اوپک و تولید کنندگان غیر عضو این سازمان بر سر روشی برای نظارت بر تبعیت کشورها از توافق کاهش تولید نفت ماه گذشته به توافق رسیدند و بازارهای جهانی نفت را پس از بیش از ۲ سال مازاد عرضه، در مسیر رسیدن به توازن مجدد قرار دادند.

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان در وین به خبرنگاران گفت: کشورهای تولید کننده تاکنون ۱٫۵ میلیون بشکه در روز از تولید خود کاسته اند که بیش از ۸۰ درصد از هدف گذاری کلی آنها به شمار می آید.

وی افزود: میزان تبعیت از توافق عالی و واقعا فوق العاده است و یکی از بهترین توافقاتی بوده که طی مدتی مدید به آن دست یافته ایم.

عربستان، کویت، قطر، الجزایر و ونزوئلا با همتایانی از کشورهای غیر عضو اوپک از جمله روسیه و عمان دیدار کردند تا راهی برای راستی آزمایی تعهد ۲۴ کشور برای کاهش ۱٫۸ میلیون بشکه از تولید روزانه خود پیدا کنند.

اسام المرزوق وزیر نفت کویت که ریاست کمیته نظارت ۵ نفره را بر عهده دارد پس از نشست یک ساعته این کمیته در حالی که لبخند بر لب داشت گفت: تولید کنندگان نفت در مورد مکانیزم نظارت «به توافق کامل دست یافتند» و به کمتر از تبعیت صد درصدی از توافق کاهش تولید رضایت نخواهند داد.

این کمیته که متشکل از وزرای نفت کشورهای کویت، روسیه، الجزایر، ونزوئلا و عمان است، نشست بعدی خود را روز ۱۷ مارس در کویت و نشست پس از آن را نیز مجدد در ماه می در همین کشور برگزار خواهد کرد. مقرر شده است دبیرخانه اوپک هفدهم هر ماه میلادی گزارشی در باره روند اجرای توافق کاهش تولید ارائه کند. همچنین گروهی فنی متشکل از نمایندگان هر کدام از ۵ کشور عضو کمیته در اوپک به همراه نماینده عربستان در این سازمان هر ما برای آماده کردن گزارش دیدار کنند.

به گفته وزیر انرژی روسیه، کمیته نظارت، آمارهای ارائه شده از سوی هر کشور را به همراه اطلاعات به دست آمده از آژانس هایی نظیر موسسه آی اچ اس، آرگوس مدیا و آژانس بین المللی انرژی ارزیابی خواهد کرد.

الکساندر نواک افزود: کمیته تنها تبعیت کشورها از توافق کاهش تولید را ارزیابی خواهد کرد، در حالی که گروه فنی می تواند برای تقویت تحلیل خود، به آمارهای صادرات نفت کشورها نیز نگاه کند.

منبع : بورس پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *