Posted on نظر دهید

بازار نفت امریکا : چشم‌انداز تغییر نقش آمریکا در بازار نفت

تحولات بازار نفت امریکا ، دو مرجع بین‌المللی پیش‌بینی کردند: آمریکا تا سال ۲۰۳۰ صادرکننده انرژی می‌شود

 

چشم‌انداز تغییر نقش آمریکا در بازار نفت

 

دنیای اقتصاد: در حالی که آمریکا طی سال‌های اخیر عنوان «بزرگ‌ترین وارد‌کننده نفت و مصرف‌کننده انرژی» جهان را یدک می‌کشیده است، آخرین گزارش‌ اداره اطلاعات انرژی آمریکا از چشم‌انداز انرژی این کشور نشان می‌دهد آمریکا در سال‌های آینده به صادرکننده انرژی تبدیل خواهد شد. علاوه بر این آژانس ‌بین‌المللی انرژی نیز طی گزارشی پیش‌بینی کرده صادرات نفت و مایعات سوختی آمریکا تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. نشریه تحلیلی میس (Mees) در بررسی این موضوع می‌نویسد:«رشد صادرات آمریکا به معنی قطع واردات این کشور نیست.» بر اساس این گزارش، در نگاه اول تاثیر برداشته شدن قانون منع صادرات نفت آمریکا که در سال ۲۰۱۵ رخ داد چندان مشخص نبود و بسیاری از کارشناسان تاثیر آن را در کاهش مازاد عرضه نفت خام در این کشور می‌دانستند. اما در حال حاضر با گذشت حدود دو سال از تصویب این قانون، زوایای دیگری از آن نمایان شده است.

تحولات بازار نفت امریکا - مُراوده

در سال ۲۰۱۶ با وجود اینکه تولید نفت در آمریکا در مسیر کاهشی قرار داشت، اما حجم صادرات نفت این کشور رشد چشمگیری داشته است. افزایش تولید داخلی این کشور در پی وقوع انقلاب شیل و کاهش تقاضا برای نفت موجب افت واردات نفت آمریکا و افزایش صادرات این کشور شده است. از سویی رشد فزاینده مقاصد صادراتی نفت خام آمریکا از موضوعات مورد توجهی است که می‌تواند در سال‌های آینده بازار نفت آسیا و اروپا را تحت تاثیر قرار دهد. آمریکا در سال جاری به ۱۲کشور جهان نفت خام صادر کرده است. درعین حال پیش‌بینی می‌شود در کوتاه‌مدت به دنبال رشد قیمت نفت در دو ماه اخیر، روند افزایش صادرات آمریکا افزایش یابد. چراکه در کنار احتمال کاهش صادرات نفت اوپک به دلیل توافق برای کاهش تولید، شاهد اقتصادی شدن تولید نفت در آمریکا و افزایش توان این کشور برای صادرات خواهیم بود.

 

بازار نفت امریکا : آمریکا صادرکننده خالص انرژی می‌شود

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی با عنوان «چشم‌انداز سالانه انرژی در ۲۰۱۷» که به تازگی منتشر شده، اعلام کرده است آمریکا در سال‌های آینده به صادرکننده خالص انرژی تبدیل خواهد شد. این گزارش که با در نظر گرفتن سناریوهای مختلفی به بررسی این موضوع پرداخته، در غالب سناریوها و به خصوص در سناریوی اصلی به این نتیجه رسیده که تا سال ۲۰۴۰ آمریکا به صادرکننده انرژی تبدیل خواهد شد. هر چند این گزارش در سناریوی اصلی خود اعلام می‌کند که تا سال ۲۰۴۰ آمریکا وارد‌کننده خالص نفت و گاز باقی می‌ماند اما به یقین رشد تولید و صادرات نفت این کشور در تحقق پیش‌بینی صادرکننده انرژی شدن آمریکا، نقش مهمی دارد.

درباره تولید نفت خام، در سناریوی خوش‌بینانه یعنی در شرایطی که قیمت نفت در سطح بالایی قرار گیرد و همچنین تکنولوژی پیشرفت مطلوبی داشته باشد، رشد مثبت تولید نفت آمریکا از سال ۲۰۱۷ ادامه می‌یابد به‌طوری‌که در سال ۲۰۴۰ به حدود ۱۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. اما در سناریوی بدبینانه یعنی در قیمت‌های پایین نفت و سطح پایین ذخایر نفت و گاز و تکنولوژی تولیدات آمریکا با شیب ملایمی کاهش می‌یابد اما تا سال ۲۰۴۰ همچنان بالای ۷ میلیون بشکه در روز خواهد بود. در سناریوی اصلی این گزارش که واقع‌بینانه‌ترین سناریو نیز هست، تولید نفت آمریکا از سال ۲۰۱۷ افزایش می‌یابد و تا میانه‌های دهه ۲۰۲۰ به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، اما از آن پس میزان تولید تغییر چندانی نخواهد داشت و تا سال ۲۰۴۰ در سطح ۱۰ میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا بر این باور است که هرچند قیمت پایین نفت موجب می‌شود تقاضا برای نفت افزایش یابد، اما تقاضا هیچ‌گاه به سطحی بالاتر از مقدار رکورد خود در سال ۲۰۰۵ (۲۱ میلیون بشکه در روز) نمی‌رسد. از این رو در بررسی تراز تجارت نفت و گاز در غالب سناریوها و همچنین در سناریوی اصلی، آمریکا واردکننده خالص نفت باقی می‌ماند. با این حال حتی در سناریوی بدبینانه یعنی شرایطی که قیمت نفت در سطح پایینی باقی بماند و موجب رشد مصرف و کاهش تولید داخلی نفت می‌شود، خالص واردات(net import یا مقدار واردات منهای مقدار صادرات) نفت کمتر از ۴۰ درصد از کل مصرف داخلی خواهد بود. اما در سناریوی واقع بینانه تا سال ۲۰۴۰ سهم خالص واردات از مصرف داخلی حدود ۱۰ درصد خواهد بود. اما در دو سناریوی قیمت بالای نفت و پیشرفت تکنولوژی و فناوری که موجب اقتصادی شدن تولید از ذخایر گران قیمت می‌شوند، آمریکا به صادرکننده خالص نفت بدل می‌شود، به‌طوری‌که تراز تجاری نفت به ۱۵ تا ۳۰ درصد از مصرف داخلی خواهد رسید.

 

چشم‌انداز ۱۵ میلیون بشکه‌ای صادرات برای بازار نفت امریکا

در این میان هفته نامه معتبر میس بر این باور است که جدا از هر سناریویی که پیش روی بازار نفت امریکا قرار داشته باشد، رشد تولید نفت آمریکا قابل کتمان نیست که رشد صادرات را به دنبال خواهد داشت. میس به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اشاره می‌کند که در آن به رسیدن صادرات نفت و مایعات سوختی آمریکا از جمله NGL آمریکا به بیش از ۱۵ میلیون بشکه در روز تا پایان دهه ۲۰۲۰ میلادی تاکید دارد. میس بر این باور است که چنین تحولی لزوما به معنای کاهش واردات نفت خام آمریکا که در حال حاضر حدود ۸ میلیون بشکه در روز است، نیست. چراکه پالایشگاه‌های کلیدی آمریکا که غالبا نزدیک به خلیج مکزیک قرار گرفته‌اند، به شکلی طراحی شده‌اند که نفت‌های سنگین و ترش مانند نفت عراق و عربستان را پالایش می‌کنند. در حالی که بیشتر تولید آمریکا نفت شیرین و سبک است، بنابراین در آینده شاهد افزایش چشمگیر صادرات این نوع نفت به بازارهای جهانی و تغییرات بزرگی در بازار نفت امریکا خواهیم بود.

در ادامه گزارش نشریه میس روند تغییر خالص واردات نفت آمریکا در سال‌های اخیر را بررسی می‌کند. بر اساس این گزارش، در سه ماه سوم سال ۲۰۱۶ تراز واردات نفت آمریکا حدود ۱۵/ ۵ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به اوج آن در سال ۲۰۰۵(۵۵/ ۱۲ میلیون بشکه در روز) حدود ۵/ ۷ میلیون بشکه یعنی نزدیک به ۶۰ درصد کاهش یافته است. افزایش تولید داخلی که با انقلاب شیل رخ داد و کاهش تقاضا برای نفت موجب افت خالص واردات نفت آمریکا شده است. کاهش ۶۰ درصدی خالص واردات در حالی است که مقدار واردات نفت این کشور کاهش کمتری نزدیک به ۲۵ درصد داشته است. در واقع سرعت افت واردات، کمتر از سرعت رشد صادرات طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ بوده است. در مجموع باید گفت تجارت نفت آمریکا گسترش زیادی یافته به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۵ مجموع صادرات و واردات نفت به بیش از ۱۵ میلیون بشکه در روز رسیده که رکورد بی‌سابقه‌ای در آمریکا محسوب می‌شود.

 

بازار نفت امریکا در ۲۳ کشور جهان

در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۶ حجم صادرات روزانه نفت و مایعات سوختی از جمله NGL حدود ۲/ ۵ میلیون بشکه بوده و همچنین بازار نفت آمریکا تنوع بسیار بیشتری نسبت به گذشته داشته‌است. هرچند که کانادا با واردات روزانه ۸۸۰ هزار بشکه و مکزیک با واردات روزانه ۸۲۰ هزار بشکه همچنان بزرگترین وارد‌کننده‌های نفت آمریکا محسوب می‌شوند، اما در ۹ ماه ابتدای سال آمریکا با صادرات روزانه ۸۶۱ میلیون بشکه نفت و مایعات سوختی رکورد بی‌سابقه‌ای از خود به‌جا گذاشت. چین، هند، کره جنوبی، استرالیا و سنگاپور از مشتریان آسیا پاسیفیک نفت و NGL آمریکا بودند. صادرات NGL در سال ۲۰۱۶ به ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز رسید که رکورد بی‌سابقه‌ای محسوب می‌شود.

اما درباره صادرات نفت خام آمریکا، میس بر این باور است که هرچند ممکن است در سطح کمتری نسبت به NGL باقی بماند اما به یقین روند رو به رشدی خواهد داشت. بر اساس این گزارش، صادرات نفت خام آمریکا در ماه سپتامبر به ۶۹۲ هزار بشکه در روز رسیده که بیش از ۱۳ درصد از صادرات نفت و NGL آمریکا را در‌بر‌می‌گیرد. همچنین به‌طور میانگین در ۳ ماه سوم سال ۲۰۱۶ آمریکا روزانه ۶۰۸ هزار بشکه نفت خام صادر کرده که چهار‌برابر سطح صادرات این کشور در سال ۲۰۱۳ یعنی زمانی که با خط لوله تنها به دو کشور مکزیک و کانادا صادر می‌کرده، است. نفت خام آمریکا در ماه سپتامبر به ۱۲ کشور جهان صادر شده است و در مجموع تا کنون ۲۳ کشور جهان از بازار نفت امریکا استفاده کرده‌اند.

بازار نفت امریکا با رشد فزاینده مقاصد صادراتی نفت خام آمریکا بعد از رفع قانون منع صادرات به غیر از رشد صادرات از دیگر موضوعات مورد توجه است. از ۶۰۸ هزار بشکه نفت خام صادراتی آمریکا در سه ماه سوم سال ۱۴۲ هزار بشکه به اروپا و ۸۴ هزار بشکه به آسیا رفته است. این مقادیر در ماه سپتامبر رشد کرده و به ترتیب به ۲۰۹ هزار و ۱۶۶ هزار بشکه رسیده، در حالی که واردات کانادا از آمریکا در همین دوره کاهش یافته است. میس بر این باور است که افزایش قیمت نفت به بالای ۵۰ دلار از ماه دسامبر در پی توافق اوپک رشد صادرات نفت آمریکا را افزایش داده است. در پی توافق اوپک و احتمال کاهش عرضه نفت این کشورها به آسیا، تولیدکنندگان نفت آمریکایی قرار است محموله‌ای به حجم ۷میلیون بشکه در هفته‌های آتی به آسیا صادر کنند. چین با واردات ۵/ ۳ میلیون تن نفت خام در ۵ ماه از ۹ماه ابتدای سال ۲۰۱۶ به یکی از مشتریان ثابت آمریکا بدل شده است.

بنابراین در حالی که اعضای اوپک در تلاشند با کاهش تولید نفت خود، مبانی رشد قیمت‌ها را فراهم کنند و اقتصاد‌های وابسته به نفت‌شان قدری از تنگنا خارج شود، اما در عین حال فرصت بزرگی برای بازار نفت امریکا و کشور گشایی صادرات نفت آمریکا فراهم می‌کنند. در واقع در قیمت‌های بالای نفت تولید آمریکا افزایش می‌یابد و در مقابل تقاضا برای نفت کم می‌شود، بنابراین نفت بیشتری برای صادرات باقی خواهد ماند. در عین حال اوپک که به دنبال رشد قیمت‌هاست بازارهای نفت خود را کنترل خواهد کرد و جای بیشتری برای نفت آمریکا که از حصار قانون منع صادرات خارج شده، باقی می‌ماند. این موضوع علاوه بر اینکه به معنای محدود شدن سهم اوپک در بازار نفت است، بلکه می‌تواند تمام تلاش این سازمان برای رشد قیمت‌ها را خنثی کند. از این‌رو، مادامی که کشورهای عضو اوپک به مقاوم‌سازی اقتصادهای خود در برابر نفت اقدام نکنند، بازنده بازی در بازار نفت خواهند بود.

تحولات بازار نفت امریکا - مُراوده

تحولات بازار نفت امریکا - مُراوده

تحولات بازار نفت امریکا - مُراوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *