نظر دهید

تصویب لایحه حفاظت خاک در مجلس

در همایش روز جهانی خاک مطرح شد؛

تصویب لایحه حفاظت خاک در مجلس

معاون وزیر­ کشاورزی: لایحه حفاظت خاک در مجلس تصویب و پس از تایید شورای نگهبان برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

لایحه حفاظت خاک در مجلس تصویب شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛­ علی مراداکبری در همایش روز جهانی خاک که با حضور مسئولان و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد با اشاره به اینکه سرعت فرسایش خاک در کشور از متوسط جهانی بالاتر است افزود: امروزه بسیاری از کارشناسان بین المللی و سازمان خوار و بار جهانی “فائو” معتقدند خاک تجدید پذیر نیست و برای بازسازی به سالهای متمادی زمان نیاز است.
وی گفت: خاک بستر اصلی تولید و تامین امنیت غذایی است بنابراین با اجرای لایحه خاک می توانیم سرعت تخریب را کاهش دهیم.
معاون خاک و آب وزیر­جهاد کشاورزی از اجرای طرح احیای خاک در مناطق خدا آفرین، ایلام و خوزستان خبر داد و افزود: این طرح با مشارکت سازمان خوار و بار جهانی “فائو” و با اختصاص ۵۰۰ هزار دلار اعتبار به صورت آزمایشی اجرا می شود.
مراداکبری اجرای طرح مشترک حسابداری آب را از دیگر برنامه های حفاظت خاک دانست و گفت: این طرح قرار است با همکاری “فائو” در منطقه کارون و در خاکهای شور اجرا شود.
وی افزود: طرح آزمایشی شوری زدایی در استان کرمان با همکاری کارشناسان کشور هلند نیز از دیگر برنامه های مشترک بین المللی در زمینه حفاظت خاک است.
معاون خاک و آب وزیر­ جهاد کشاورزی همچنین بر تهیه نقشه کربن آلی خاک تاکید کرد و گفت: بسیاری از کشورهای جهان نقشه دقیقی از وضعیت خاک های خود برای اجرای الگوی کشت در اختیار دارند اما این مهم هنوز در کشور ما انجام نشده است.
مراداکبری از ایجاد دفتر نمایندگی مجمع جهانی خاک و تشکیل دفتر مدیر کل خاک در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: بر اساس توافق های انجام شده با سازمان برنامه و بودجه،​ مقرر شد کارشناس خاک در همه ­طرح های عمرانی حضور داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *