Posted on نظر دهید

تعداد خانه های خالی از سکنه در سال جاری کاهش یافت / معاملات مسکن افزایش داشت

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: از آنجایی که معاملات مسکن افزایش یافته است تعداد خانه های خالی از سکنه در تهران رو به کاهش است و شاخص های تغییر قیمت املاک متفاوت است.

حسام عقبایی در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: در ابتدای سال جاری حدود ۴۵۰ هزار خانه خالی سکنه در استان تهران و حدود ۹۰۰  هزار واحد مسکونی خالی در کشور داشتیم که با توجه به سیاست های مالیاتی و سیر صعودی روند معاملات مسکن شاهد افزایش رشد معاملات بوده ایم .

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد خانه های خالی در شهر تهران به ۲۷۰ هزار واحد و در سطح کشور به ۶۳۰ هزار واحد رسیده است.

وی اظهار امیدواری هر چه زودتر با روند صعودی معاملات ، این خانه ها نیز به چرخه معاملات وارد بشوند و بتوانیم تعادل را در بازار عرضه فراهم کنیم.

عقبایی افزود: قیمت مسکن با توجه به اینکه در کدام نقطه از شهر واقع شده باشد، متفاوت است؛ به طوری که قیمت خانه در قالب تعاونی ها و مسکن مهر بهای کمتری دارد و بخشی از خانه ها و واحدهای لوکس در شمال تهران از قیمت های بالایی برخوردار است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: قیمت واحدهای مسکونی با شاخص های تعیین قیمت مسکن در بازار متفاوت است و نمی توان قیمت مسکن را با عواملی مانند قیمت لوازم ساختمانی و یا بالا رفتن نرخ ارز قیاس کرد؛ اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در بازار مسکن مساله جو روانی و ورود سرمایه‌های سرگردان به کشور است.

وی افزود: در شهر تهران تقریبا روزانه ۱۵ تا۲۰  واحد صنفی مشاور املاک به دلیل رکود بازار مسکن تعطیل می‌کنند و بالعکس حدود ۱۵ تا ۲۰ واحد صنفی مشاور املاک وارد این حرفه می شوند و تقربیا بین کسانی که تعطیل می کنند و وارد صنف می شوند، تعادل وجود دارد و بیشتر کسانی هم که پروانه خود را ابطال می‌کنند، بیشتر کسانی هستند که مستاجرند و ملک مالکیتی ندارند ./ع/

منبع: اتاق اصناف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *