Posted on نظر دهید

تعیین دستمزد ۹۶ با تورم اعلامی یا واقعی…

درحالی که میزان هزینه کالاهای سبد معیشت مطابق تورم ۹۵ و روند رو به رشد سال جدید تعیین شده است، آیا امسال هم دستمزد ۹۶ با تورم اعلامی ۹۵ تعیین می شود؟ تورمی که دولت ادعای تک رقمی شدن دارد،اما مردم لمس نمی کنند.

درحالی مطابق چانه زنی های شرکای اجتماعی دستمزد کارگران در اسفند ماه هر سال تعیین می شود که مطابق قانون یکی از ملاک ها برای سبد معیشت خانوار کارگری و تورم اعلامی از سوی مرکز آمارملاک برای تعیین مزد است.

هر ساله از چندین ماه باقی مانده به اسفند ماه در جلساتی با عنوان کمیته دستمزد، میزان هزینه سبد معیشت خانوار کارگری مورد بررسی قرار می گیرد.در نهایت شرکای اجتماعی هر کدام میزان سبد را اعلام می کنند وبه عنوان ملاک در جلسات شورای عالی کار مورد بررسی قرار می گیرد.

جداولی که منجر به تعیین هزینه سبد معیشت می شود با بهره مندی از آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی است.طی سنوات گذشته هیچ وقت میزان این سبد به صورت واقعی تعیین نشده است و امسال نیز به گفته ی خدایی، عضو شورای عالی کار میزان ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان را در پایین تر میزان تعیین کرد.

فرامرز توفیقی،نماینده کارگران درشورای عالی درباره روش محاسبه سبد معیشت کارگران می گوید: در این بررسی‌ها به نتایج جالب توجهی از مقدار دستمزد بدون توجه به سبد معیشت رسیدیم. می بینیم علیرغم تلاش دولت تدبیر در جهت جبران عقب ماندگی دستمزد از سبد معیشت طی بازه زمانی ۱۳۹۲ الی ۱۳۹۵ این سبد به میزان ۲۳٫۴۸ درصد فاصله منفی گرفته است و تنها برای جبران این فاصله می بایست این عدد به دستمزد ۹۶ اضافه شود. تا قدرت خرید به زمان سال ۱۳۹۰ بازگردد.

به عبارتی در صورت پذیرش بند یک ماده ۴۱ حداقل حقوق می بایست در حال حاضر ( بدون توجه به بند ۲ سبد معیشت) رقمی معادل ذیل باشد.

۸۱۴۰۰۰۰ * ۱۴۸٫۲۳*۱٫۰۷ / ۱۰۰ = ۱۲۹۱۰۵۴۰ ریال

و در بازه زمانی ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۵ شاهد عقب افتادگی ۱۶۷ درصدی هستیم، لذا داریم:

۸۱۴۰۰۰۰ * ۲۶۷ *۱٫۰۷ / ۱۰۰ = ۲۳۲۵۵۱۶۶ ریال

اما نکته مهم در تعیین میزان هزینه سبد خانوار این است که دستمزد ۹۶ کارگران با تورم ۹۵ تعیین می شود. تورمی که فشار تک رقمی شدن آن بر روی زندگی مردم است و در حالی که مسئولان مدعی تک رقمی شدن هستند مردم لمسی از آن ندارند.

در حال حاضر طبق آخرین بررسی های بانک مرکزی از تغییرات قیمتی خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران برای سال منتهی به۱۳ .۱۲ . ۹۵ نشان می دهد نرخ لبنیات معادل ۷٫۷ درصد، تخم مرغ ۲۱٫۱ درصد، برنج ۳۱٫۵ درصد، حبوب ۱۹٫۹ درصد، میوه ها ی تازه ۳۲٫۹ درصد، سبز های تازه ۲۴٫۷ درصد، گوشت قرمز ۷٫۹ درصد، گوشت مرغ ۲۴٫۴ درصد، قند و شکر ۲۳٫۹ درصد، چای ۱۴٫۴ درصد و روغن نباتی ۸٫۴ درصد افزایش داشته است.

هنوز سال ۹۵ به پایان نرسیده است هر روز شاهد افزایش قیمت ها هستیم، به طور طبیعی با آغاز سال ۹۶ قطعاً هزینه سبد افزایش می یابد و بدون شک باز هم به میزان عقب ماندگی مزدی کارگران افزوده می شود چرا که ملاک تعین هزینه های سبد معیشت تورم سال ۹۵ بوده است.

درحالی که مسئولان ادعای تورم تک رقمی را دارند،مشاهده می کنیم که این کاهش در زندگی مردم لمس نمی شود و قریب به اتفاق مردم گله از گرانی دارند.

به راستی راهکار کاهش عقب ماندگی مزدی دستمزد ۱۳ میلیون کارگر چیست؟ این روش محاسبه روش درستی است؟ با توجه به اینکه در حال حاضردستمزد کارگران حدود ۳۲ درصد عقب از قیمت واقعی است و روند رو به رشد قیمت ها ادامه دارد امسال هم مانند سال های قبل دستمزد با چانه زنی و بدون توجه به مشکلات معیشتی تعیین می شود.

منبع : تسنیم / آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *