Posted on نظر دهید

تولید محصولات ارگانیک گیاهی برای حفظ سلامت مردم در اولویت است

تولید محصولات ارگانیک گیاهی برای حفظ سلامت مردم در اولویت است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در مجمع ملی سلامت که در محل سالن همایش های رازی در حال برگزاری است گفت: وزارت جهاد کشاورزی در دو حوزه تامین پروتئین گیاهی و پروتئین دامی کشور نقش دارد.

مهندس حجتی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ما در تامین پروتئین دامی با مشکل چندانی مواجه نبودیم اما در مورد پروتئین گیاهی در بحث کود به عنوان مکمل غذای گیاهان و سموم برای دفع آفات با چالش های جدی ای روبرو بودیم.

وی با ذکر این نکته که بیشترین مشکل در حوزه پروتئین گیاهی نحوه مصرف این مواد بوده خاطر نشان کرد: همانطور که انسان با بدغذایی دچار آسیب می شود، گیاهان نیز برای رشد مطلوب نیاز به یک رژیم غذایی و دارویی مناسب دارند.

وی با تشکر از اقدامات رییس جمهوری در به نتیجه رسدن برجام و رفع تحریم ها یادآور شد: در دوره تحریم سموم بی کیفیت و پرخطر وارد کشور می شد و مورد مصرف قرار می گرفت که با به نتیجه رسدن برجام این مشکل برطرف شد.
مهندس حجتی در این مورد افزود: با رفع مشکلات واردات سموم و کودهای شیمیایی ما توانستیم یک بار دیگر سموم مجوزدار قدیمی را مورد بازبینی قرار دهیم و موارد کم خطرتر این محصولات برای مصرف جایگزین شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مشکلی که در مورد سموم و کود با آن مواجه بودیم این بود که ساز و کار مشخصی برای عرضه کود وجود نداشت . در عرصه مصرف نیز کشاورزان به خاطر مواجهه با مشکلات متعدد و قرار گرفتن در معرض نابودی محصول دچار بدمصرفی می شدند.

وی در مورد دستاوردهای جهاد کشاورزی عنوان کرد در حال حاضر ۳۵۰۰ فروشگاه عرضه سموم در کشور ساماندهی شد و هزار کلینیک گیاه پزشکی با ۴هزار کارشناس تشکیل شده است و باید به تدریج به این سمت پیش برویم که هیچ سمی بدون انجام کارشناسی در اختیار کارشناسان قرار نگیرد.

وی با اشاره به بازنگری های انجام شده و امضای تفاهم نامه های متعدد در این دوره در مورد دیگر دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی گفت: تا کنون ۱۰۸۲ فقره کود در کشور در این دوره به دلیل کیفیت پایین و یا پر خطر بودن، در فهرست ممنوعه قرار گرفته است.

وی در پایان با اشاره به ثبت ۳۲ برند کود زیستی برای جایگزینی کودهای شیمیایی ابراز امیدواری کرد تا این رقم در آینده افزایش پیدا کند و توجه به تولید محصولات ارگانیک گیاهی برای حفظ سلامت مردم در اولویت قرار گیرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *