Posted on نظر دهید

تولید ناخالص داخلی ایران : عبور اقتصاد ایران از ۱٫۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷

تسنیم/ صندوق بین المللی پول با معرفی ایران به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا پیش بینی کرد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ از مرز ۱.۵ تریلیون دلار عبور کند.

تولید ناخالص داخلی ایران : عبور اقتصاد ایران از 1.5 تریلیون دلار در سال 2017 - مُراوده

برآوردهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۶ به ۱٫۴۵۹ تریلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به سال قبل از آن ۸۱ میلیارد دلار افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش ایران توانسته است در این سال جایگاه خود به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را حفظ کند و در رده بندی بزرگ ترین اقتصادهای دنیا بالاتر از کشورهایی مثل استرالیا، مصر، لهستان، هلند، امارات، نروژ و پرتغال قرار گیرد.

چین در این سال با تولید ناخالص داخلی ۲۱٫۲۶ تریلیون دلاری بالاتر از آمریکا و به عنوان بزرگترین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته شده است. چین از سال ۲۰۱۴ جایگاه آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا را تصاحب کرده است. رئیس جمهور جدید آمریکا در شعارهای انتخاباتی خود وعده داده است با اتخاذ سیاست های حمایتی از صنایع داخلی آمریکا روند نزولی اقتصاد این کشور را معکوس کند.

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۸٫۵۶ تریلیون دلار بوده است و این کشور در رده دوم بزرگترین اقتصادهای دنیا قرار گرفته است. هند با اقتصاد ۸٫۷۲ تریلیون دلاری در رتبه سوم قرار گرفته است. ژاپن، آلمان، روسیه، برزیل، اندونزی، انگلیس و ترکیه نیز به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته اند.

تولید ناخالص داخلی ترکیه در این سال ۱٫۶۶۹ تریلیون دلار بوده است .

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۷ نیز ۹۲ میلیارد دلار افزایش یابد و به ۱٫۵۵۱ تریلیون دلار برسد. با وجود افزایش تولید ناخالص داخلی ایران جایگاه این کشور در رده بندی بزرگترین اقتصادهای دنیا تغییری نخواهد کرد و ایران همچنان در رتبه ۱۸ و پایین تر از کشورهایی مثل ترکیه قرار خواهد داشت.

 

منبع : تسنیم / اخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *