Posted on نظر دهید

بیمه‌های مختلف تاکنون چقدر از خسارت‌های حادثه پلاسکو را پرداخته‌اند؟

ایسنا/ شرکت‌های بیمه پس از حادثه پلاسکو اعلام کردند که به محض اعلام خسارت توسط خسارت دیدگان مبلغ خسارتشان را پرداخت می‌کنند، تا امروز بیمه‌هایی همچون ایران، آسیا، ما، البرز و نوین از شرکت‌هایی بودند که مقدار خسارت‌های پرداختی شان را اعلام کردند.

 

بیمه‌های مختلف تاکنون چقدر از خسارت‌های حادثه پلاسکو را پرداخته‌اند-مراوده

تعدادی از شرکت‌های بیمه در حادثه پلاسکو برای حدود ۳۵ درصد از واحدهای این ساختمان بیمه‌نامه صادر کرده بودند که بیمه ایران با تقریبا ۱۲۵ بیمه نامه، بیشترین مقدار بیمه‌نامه را در بین شرکت های بیمه داشته است. آنگونه که بیمه ایران اعلام کرده، تاکنون این شرکتِ دولتی ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بابت ۶۷ بیمه نامه خسارت پرداخت کرده است. مقدار دیگری از این خسارت‌ها مربوط به واحدهایی در برج پلاسکو و ساختمان پنج طبقه کنار آن می‌شود که به گفته مسئولانِ این بیمه خسارت‌های وارده در حال بررسی است و پس از بررسی‌ها مبلغ آنها به خسارت‌دیدگان پرداخت خواهد شد.

چند روز پیش مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه ایران با ایسنا گفت‌وگویی کرد و از خسارت‌دیدگانی که تاکنون مبلغی دریافت نکرده‌اند خواست مقداری صبر به خرج دهند تا مراجع ذی ربط مجوز بازدید و بررسی ساختمان پنج طبقه کنار برج پلاسکو را به بیمه ایران بدهند. مدیر بیمه های آتش‌سوزی بیمه ایران گفته بود که به جز یک مورد کل خسارت اموال بیمه شده در برجِ پلاسکو که صد در صد تخریب شده است را پرداخت کرده‌اند. بیمه ایران اعلام کرده که در اولین فرصتی که از طریق مراجع ذی ربط مجوز بازدید بدهند، اکیپی به ساختمان پنج طبقه کنار برج پلاسکو اعزام خواهد شد و در همان زمان، مبلغ خسارت را بررسی و پرداخت می کنند.

از دیگر بیمه‌هایی که در این حادثه برای واحدهای پلاسکو بیمه‌نامه صادر کرده بودند، بیمه آسیا بود این شرکت تاکنون ۵۳ بیمه‌نامه درباره این پرونده شناسایی کرده‌ است آنگونه که مسئولان این شرکت می گویند مبلغ ۳۸ مورد از بیمه‌نامه‌ها تاکنون به خسارت دیده ها پرداخت شده که مجموع پرداختی ها به ۵ میلیارد تومان می‌رسد. مجموع مبلغ ۵۳ بیمه‌نامه‌ای که بیمه آسیا اعلام کرده ۸.۵ میلیارد تومان می‌شود در نتیجه چیزی حدود ۳.۵ میلیارد تومان هنوز به علل مختلف پرداخت نشده است. گفته می‌شود مقداری از این بیمه‌نامه‌ها مربوط به ساختمان پنج طبقه پلاسکو است که تخریب نشده و هنوز کارشناسان بیمه‌ای اجازه بازدید از آنجا را نداشتند.

علاوه بر این معاون مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه “ما” از افرادی که با اخذ تسهیلات بانک ملت بیمه مرهونات بانکی این شرکت را دارند درخواست کرد که در اولین فرصت این موضوع را به بانک اطلاع دهند. وی درباره تعهدات شرکت بیمه ما در حادثه ساختمان پلاسکو، به ایسنا گفته که عمده کار شرکت بیمه ما در حوزه بیمه‌های آتش‌سوزی مربوط به بیمه نامه های مرهونات بانکی بوده و این شرکت بیمه‌نامه مستقیم از بابت ساختمان پلاسکو نداشته است. تاکنون تنها یک مورد مرهونات از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ در سیستم مشاهده شده که سقف تعهد آن ۱۰۰ میلیون تومان است، البته امکان دارد در روزهای آینده با اعلام خسارت از جانب بانک این آمار افزایش یابد.

به گفته مسئولان بیمه ما وقتی به امور مالی بانک ملت خسارتی اعلام می‌شود این بانک طی نامه‌ای رسمی مراتب را به شرکت بیمه ما به همراه مستندات آن اعلام می‌کند و پروسه تشکیل پرونده و اعزام کارشناس پس از اعلام بانک ملت آغاز میشود. از آنجایی که خسارت‌دیدگان بایدجهت اعلام خسارت ابتدا به بانک مراجعه کند اعلام آمار دقیق تعداد زیان دیدگانی که در این شرکت بیمه نامه دارند قدری زمان بر بوده، اما تاکنون هیچگونه خسارتی در رابطه با ساختمان پلاسکو گزارش نشده است.

این شرکت بیمه از کلیه هموطنانی که در این حادثه اسف بار خسارت دیده‌ اند و بیمه نامه این شرکت را دارند درخواست کرده که این موضوع را در اولین فرصت به شعبه پرداخت کننده وام خود اطلاع دهند تا در اولین فرصت پس از اطلاع از خسارت نسبت به جبران آن اقدام شود.

اما بیمه البرز در حادثه پلاسکو تا امروز ۱۱ مورد بیمه‌نامه شناسایی کرده که سه موردش در طبقات برج پلاسکو بوده که با توجه به صحبت‌های مسئولان این بیمه با ایسنا، این سه مورد کاملا پرداخت شده باقی بیمه‌نامه‌ها مربوط به ساختمان ۵ طبقه پلاسکو است که هنوز توسط کارشناسان بازدید و بررسی نشده و در نتیجه مبلغی هم بابت خسارت آن به خسارت‌دیدگان پرداخت نشده است. این بیمه نیز احتمال دارد بیمه‌نامه مرهونات بانکی داشته باشد که این موضوع پس از اعلام بانک به شرکت بیمه پرداخت خواهد شد.

همچنین بیمه نوین اعلام کرده که تنها یک بیمه نامه مربوط به حادثه پلاسکو داشته و خسارت مربوط به آن پرداخت شده، مبلغ کل خسارت‌های پرداخت شده ۸۶ میلیون تومان است. مسئولان این بیمه اعلام کرده‌اند که ۸۶ میلیون تومان مبلغ سقف بیمه‌نامه بوده و بدون کسورات به خسارت‌دیدگان پرداخت شده است.

منبع : ایسنا / اخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *