Posted on

حذف واسطه‌ها از صادرات مقاطع طویل فولادی

مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد

حذف واسطه ها از صادرات مقاطع طویل فولادی

برای بازگشت ارز حاصل از صادرات مقاطع طویل فولادی به سامانه نیما از وزیر صمت خواستیم که با ارایه فهرست سه ماهه تولید کنندگان صادر کننده این حوزه به گمرک موافقت کند

دست واسطه ها را از صادرات مقاطع طویل فولادی قطع می کنیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ سیف الله امیری با بیان اینکه این اقدام با درخواست سندیکای لوله و پروفیل صورت گرفت افزود: صادرات مقاطع طویل مثل میلگرد و لوله و پروفیل قبلا در حال انجام بود، اما از آنجا که دلالان با ورودشان روال را دچار اختلال کرده بودند، سندیکای لوله و پروفیل چندین بار تقاضا کرد که صادرات از طریق این وزارتخانه ساماندهی شود و نهایتا با موافقت ستاد تنظیم بازار مقرر شد که این درخواست عملی شود.
مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: برای بازگشت ارز حاصل از صادرات مقاطع طویل فولادی به سامانه نیما و سپس جریان تولید کشور و نیز قطع دست دلالان از صادرات، از وزیر صمت خواستیم که با ارایه فهرست سه ماهه تولید کنندگان صادر کننده این حوزه از سوی این وزارتخانه به گمرک موافقت کند.
وی ادامه داد: بدین منظور مقر شد وزیر صمت طی نامه ای به گمرکات کشور اسامی صادر کنندگان مقاطع طویل فولادی را تنها پس از تایید معاونت معدنی این وزارتخانه به رسمیت بشناسد و اگر شرکت های تولید کننده ضوابط صادرات را رعایت کردند اجازه صادرات سه ماه بعدی صادر شود.
امیری گفت: پس از درخواستی که از وزیر صمت داشتیم به تشکل های مرتبط اعلام کردیم که به منظور تسهیل امور صادرات و هماهنگی با گمرک تا تعیین تکلیف نهایی صادرات و عدم توقف در صادرات این نوع مقاطع، از ارسال بار به گمرک خودداری کنند تا شرکت های تولیدی مشمول هزینه های دموراژ و کوتاژ نشوند.
وی تاکید کرد: این نامه فقط برای ساماندهی وضعیت صادرت لوله و پروفیل و میلگرد بوده و حتی یک دقیقه هم صادرات محصولات فولادی را ممنوع نکردیم، اما متاسفانه با برداشت اشتباه سندیکای لوله و پروفیل اعلام شد که صادرات محصولات فولادی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوع شده است.
امیری اضافه کرد: انجمن و سندیکای لوله و پروفیل باید کف مقدارعرضه لوله و پرویل و میلگرد در بورس را برای هر شرکت تولیدی معرفی کنند تا تولید داخل به مشکل بر نخورد و برای حمایت از تولید داخل این اقدام صورت می پذیرد.
مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اگر تولید کنندگان کف عرضه در بورس را رعایت کردند مجوز صادرات از سوی معاونت معدنی وزارت صمت برای سه ماه آینده صادر می شود.
امیری توضیح داد: فقط برخی کارخانجات که بدهی بانکی دارند می توانند نماینده رسمی معرفی کنند تا از آن طریق صادرات انجام شود البته به شرطی که شرکت اصلی ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما ثبت کند.
وی گفت: اگر دلالان بخواهند در صادرات مقاطع فولادی ورود کنند ما شرکت اصلی تولید کننده را به عنوان خاطی و متخلف می شناسیم و پیگیری می کنیم و اجازه صادرات از آن شرکت سلب می شود.
گفتنی است؛ ​ طبق قانون ارز حاصل از صادرات باید در سامانه نیما به ثبت برسد تا مجددا در جریان تولید کشور قرار گیرد، اما شرکت هایی که زیر یک میلیون دلار صادر کنند نیازی به ثبت در این سامانه ندارند و در این بین برخی تولید کنندگان از جمله تولید کنندگان مقاطع طویل فولادی با به کار گیری واسطه و دلالان سعی در دور زدن قانون و عدم ثبت ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما هستند.