Posted on

حضور ۴۰ استارت آپ در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

در حاشیه نمایشگاه صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران

حضور ۴۰ استارت آپ در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

وزیر صنعت، معدن و تجارت: حضور استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، سبب توسعه جهشی این بخش خواهد شد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی پس از بازدید از نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در جمع خبرنگاران، افزود: بسیاری از کالا هایی که در این نمایشگاه آورده شده به کشور های اروپایی صادرات می شود و نشانگر این است که سطح تکنولوژی، کیفیت و قیمت این کالا ها قابل رقابت در بازار های جهانی است.

ظرفیت تولید کاشی و سرامیک ۲ برابر مصرف کشور است
وی با اشاره به اینکه در بسیاری از رشته های صنعت ساختمان، ظرفیت تولید مازاد نیز داریم، تصریح کرد: به عنوان نمونه ظرفیت تولید در کاشی و سرامیک دو برابر مصرف کشور است که این ظرفیت مازاد، می تواند به سمت صادرات برای ارز آوری بیشتر سوق داده شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ظرفیت های خوب ایجاد شده هم در صنعت ساختمان در داخل تاثیر خود را نشان می دهد و هم در صادرات این کالا ها و خدمات فنی و مهندسی مرتبط تاثیر خود را دارد و شرکت های معتبر داخلی در کشور های همسایه، ​ خود را در این حوزه نشان داده اند.
تحریم ها با نوسانات ارزی که به وجود آورده توجیه صادرات را بیشتر کرده است
رحمانی با اعلام اینکه این تحریم ها با نوسانات ارزی که به وجود آورده توجیه صادرات را در این حوزه بیشتر کرده است، گفت: در حوزه واردات نیز گلوگاه هایی که بوده شناسایی شده است و به سمت ساخت داخل می رویم چرا که در این حوزه دارای منابع خدادای هستیم.
ورود استارت آپ ها صنعت ساختمان را توسعه می دهد
وی ورود استارت آپ ها را سبب توسعه این صنعت دانست و افزود: نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید که برگزار کردیم در واقع پیوند دانشگاه و شرکت های دانش بنیان با همه بخش های صنعت بوده است.
رحمانی در ادامه افزایش سطح کیفی محصولات و تولید با داتش روز دنیا را از مزیت حضور استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان دانست و تصریح کرد: امسال یکی از محور های هفت گانه برنامه های وزارت صمت موضوع فناوری و حضور شرکت های دانش بنیان در تولید است که در قالب چند برنامه با وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری پیگیری می کنیم.
گفتنی است، نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران امروز یکشنبه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر راه و شهرسازی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح شد.

کاهش زمان صدور مجوزها برای صنایع

وزیر صنعت، معدن و تجارت: این وزارتخانه برای بهبود فضای کسب و کار، زمان صدور مجوز ها را از متوسط ۱۰ روز به ۴ روز کاهش داده است.

 رضا رحمانی در حاشیه نمایشگاه صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران افزود: امسال بهبود فضای کسب و کار، یکی از اولویت های ما است از این رو در حوزه وزارت صنعت، برخی مجوز ها حذف و برخی ادغام شده است.

وی اضافه کرد: سیاست کاهش زمان صدور مجوز، به جد در دولت پیگیری می شود ضمن اینکه تلاش می کنیم تا به صورت پنجره واحد و با استفاده از ابزار های الکترونیکی و تحت وب، حضور افراد را برای دریافت خدمات به حداقل برسانیم.
رحمانی با بیان اینکه، رونق بخش ساخت و ساز، بی تردید یکی از پیشران ها و موتور محرک برای اقتصاد کشور است گفت: یکی از اولویت های ما هم فعال سازی ظرفیت های غیر تولیدی است بنابراین اگر برنامه های ساخت و ساز مسکن اجرا شود این امر، فعال سازی واحد های غیر فعال را در پی خواهد داشت.