Posted on

خودکفایی در تولید کاتالیستی جدید

صرفه جویی ۱۵ میلیون یورویی

خودکفایی در تولید کاتالیستی جدید

رئیس ­­شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از تولید صنعتی کاتالیست جدیدی خبر داد که سالانه ۱۵ میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور دارد

>> گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما
 تزریق کاتالیست های ایرانی 

علی پژوهان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کاتالیست SAC۵۰۰ برای تولید گرید لوله PE-۱۰۰ پلی اتیلن سنگین برای نخستین بار در کشور تولید شد و با همکاری شرکت پتروشیمی شازند به بهره برداری صنعتی رسید.
وی اضافه کرد: پس از ارزیابی کامل کاتالیست صنعتی در مقیاس های آزمایشگاهی، پایلوت و نیمه صنعتی و گذراندن موفقیت آمیز همه آزمایش ها، کاتالیست یادشده هفته گذشته در راکتور واحد صنعتی پتروشیمی شازند تزریق شد.
پژوهان­ با اشاره به اینکه هم اکنون در مجتمع پتروشیمی شازند گرید لوله PE-۱۰۰ پلی اتیلن ­با کاتالیست بومی در حال تولید است، گفت:­ این کاتالیست قابلیت رقابت با کاتالیست های وارداتی را دارد و در برخی از خواص نسبت به نمونه های مشابه دارای مزیت است.
به گفته رئیس­ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی کاهش مصرف انرژی در واحد، کاهش محصولات جانبی کم ارزش، کاهش مصرف بعضی مواد اولیه و بهبود وضع تقطیر و افزایش تولید محصول ارزشمند پلی اتیلن سنگین از مزایای این کاتالیست نسبت به نمونه های مشابه خارجی است.