Posted on نظر دهید

در سال ۹۶ اولویت ما اشتغال است / ایجاد پایانه صادرات گل در پایتخت

ترکی از افتتاح ایجاد پایانه صادرات گل در استان تهران در اردیبهشت ماه خبرداد و گفت: در سال ۹۶ اولویت ما اشتغال است.

نعمت الله ترکی گفت: اشتغال و مهاجرت در کلانشهرها و به ویژه در تهران اهمیت دارد و آمارها نشان می‌دهد که مهاجر پذیری تهران به دلیل خدماتی است که در تهران ارائه می‌شود.

وی ادامه داد:سرشماری سال ۹۵ هم نشان می‌دهد که جمعیت تهران بیشتر شده که بیکاری هم دلیل آن است چون بیکاران برای جستجوی شغل به تهران مهاجرت می کنند چون ۶۵۵ درصد خدمات کشوری در تهران ارائه می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران در مورد ایجاد اشتغال در استان تهران گفت: رشد جمعیت استان تهران ۱٫۴ درصد است و آمارها می‌گوید از ۷ میلیون جمعیت فعال تعداد ۴ میلیون و ۴۰۰۰ هزار جمعیت شاغل در تهران داریم.

این در حالی است که سالانه ۱۲۵ هزار نفر اشتغال مستقیم داریم.

ترکی گفت: در سال گذشته ۱۷۵ هزار نفر در استان تهران شاغل شدند که این عدد خوبی بوده است.

قشر تحصیلکرده کمی برای اشتغال با مشکل روبرو هستند

اما نکته قابل تامل این است که در حوزه دیپلم و زیردیپلم مشکلی برای اشتغال نداریم و حتی شهرک‌های صنعتی اعلام نیاز کردند اما قشر تحصیلکرده کمی برای اشتغال با مشکل روبرو هستند.

البته ما برای این قشر بیکار پارک‌های علمی فن آوری در شهرستان‌ها ایجاد کردیم و در حال واگذاری است و سه شهرک صنعتی در قرچک و پیشوا و ملارد هم ایجاد شده تا این افراد بتوانند از این بستر استفاده کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران اظهار داشت: سال ۹۵ مطالعه و ارزیابی در اقتصاد مقاومتی داشتیم و در سال ۹۶ با برنامه زمان بندی دقیق وارد ایجاد فرصت شغلی مناسب می‌شویم.

ترکی در مورد مهاجرت گفت: برنامه ریزی در شهرستان‌های تهران داریم تا مهاجرت پذیری را کاهش دهیم. در تهران هم اکنون تراکم ۱۰۰۰ نفر در کیلومتر مربع است و شهرستان‌هایی مثل بهارستان این عدد به ۱۰ هزار نفر رسیده برای همین سعی کردیم بر اساس سند توسعه متوازن (آمایش) از شهرستان وارد استان شویم و با این روش و اجرای ۲۰۵ پروژه تنها استانی خواهیم بود که با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی این برنامه را اجرایی می کنیم.

وی اظهار کرد: در این سند آمایش سرانه‌ها را بررسی کردیم و دیدیم که در برخی شهرستان‌ها سرانه برای بخش بهداشت یا بخش های دیگر صحیح نیست و بر اساس این کاستی ها آغاز به برنامه ریزی و تدوین سند کردیم.

بخش صنعت در استان تهران

ترکی در مورد بخش صنعت در استان تهران گفت: براساس سرانه ارزش افزوده سیمای استان تهران کشاورزی نیست و بیشتر این استان صنعتی است و ۳۰ درصد واحدهای صنعتی کشور در استان تهران استقرار دارد.

اما در حوزه کشاورزی ۱۰۰ محصول استان تهران مقام اول کشور را دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران در ادامه گفت: آمارها می‌گوید حدود ۲۷ شهرک صنعتی و ۱۷ هزار واحد صنعتی در استان تهران داریم برای همین مقرر شده تا افرادی که قصد دارند وارد بخش صنعت شوند و آنهایی که هستند ساماندهی شوند. ۳۳ هزار واحد سال قبل رصد و راستی آزمایی شدو مقرر شد ۲۷۶ واحد صنعتی پروانه آنها باطل شود که البته حدود ۷۶ واحد متعهد شدند تا ایرادات را برطرف کنند.

در حوزه واحدهای صنفی هم این عدد ۶۰۰ هزار واحد است که برای آنها هم می خواهیم راستی آزمایی و ساماندهی کنیم چراکه گفته می شود بیش از ۱۰۰ هزار واحد صنفی مجوز ندارند.

در سال ۹۵ آیین نامه ای صادر شده تا اتحادیه ها و انجمن ها تجمیع شود و این ایرادات برطرف شود.

ابلاغ ۸ برنامه تحولی در دولت

ترکی گفت: ۸ برنامه تحولی در دولت ابلاغ شد که یکی محقق شدن دولت الکترونیک بود که قرار شد در ۱۶ شهرستان در حوزه فن آوری اطلاعات حرفه ای وارد شویم و اولین گام این بود که بخش خصوصی وارد شود.

حتی این موضوع ورود حمل و نقل شهری بهفضای مجازی هم در همین راستا بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران در مورد بخش جذب سرمایه در استان تهران گفت: برای سرمایه گذاران توصیه می‌کنیم در بخش آی تی و فن آوری ارتباطات در شهرستان‌های استان تهران و همچنین در بخش کشاورزی وارد شوند و این می‌تواند برای آنها سود دهی خوبی داشته باشد.

در پیشوا ۲۰۰ هکتار زمین آماده کردیم تا تبدیل به شهرک کشاورزی دانش بنیان تبدیل شود که ۷۰۰ هکتار آن واگذار شده است.

وی گفت: کشت‌های جایگزین هم در دستور کار قرار دارد که کشت پسته (۳۰۰ هکتار آغاز شده) یکی از این نمونه کارهاست.

البته پایانه صادراتی محصولات کشاورزی هم در شهر پیشوای ورامین در حال ایجاد است.

 

منبع : افکار نیوز / قطره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *