Posted on نظر دهید

نفت در۲۰۱۷ رشد ۱۵ دلاری را تجربه می‌کند/ دلیل اصلی افزایش درآمدهای نفتی ایران چیست؟

خبرگزاری میزان- برخی از کارشناسان دلیل اصلی افزایش درآمدهای نفتی ایران را رشد تولید و افزایش قیمت نفت در پی توافق اوپک می‌دانند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با دستیابی ایران و کشورهای ١+۵ به برجام، در قدم اول ایران توانست در کوتاه‌ترین زمان ممکنه میزان تولید نفت خام خود را افزایش دهد و این موضوع تعجب کارشناسان بین المللی را به همراه داشت.
ایران تا قبل از اجرای برجام روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کرد که در حال حاضر به بیش از ٢ میلیون بشکه در روز رسیده و در کنار آن با توجه به توافق اوپک و غیراوپک قیمت نفت روند صعودی به خود گرفته که در مجموع درآمدهای نفتی ایران نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
در این زمینه زنگنه وزیر نفت، اظهار کرد: صادرات نفت ایران در ۵ ماهه اول سال ۹۲ یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بوده و در ۴ ماهه اخیر این میزان به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از فروش نفت امسال به ۴۰ میلیارد دلار می‌رسد که البته همه آن وصول نمی‌شود و برآورد می‌شود این میزان سال آینده به ۴۵ تا ۵۰ میلیارد دلار برسد.
حال با تمام این تفاسیر جای سؤال دارد که دلیل اصلی رشد درآمدهای نفتی ایران به دلیل افزایش تولید یا رشد قیمت نفت در پی توافق اوپک و غیراوپک است؟
در این رابطه مرتضی بهروزیفر کارشناس بازار نفت، دلیل اصلی رشد درآمدهای نفتی ایران در سال آینده را رشد تولید نفت خام همراه با افزایش قیمت نفت در سطح جهانی دانست و گفت: بعد از اجرای برجام میزان صادرات نفت ایران از حدود یک میلیون بشکه در روز به بیش از دو میلیون بشکه رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: پیش بینی بر آن است در سال ٢٠١٧ میلادی قیمت نفت روند صعودی خود را حفظ کند و قیمت در محدوده ۶٠ تا٧٠ دلار قرار گیرد.
این کارشناس بازار نفت گفت: با توجه به توافق اوپک ایران می‌تواند میزان تولید خود را در محدوده ۴ میلیون بشکه ثابت کند و در حدود ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه در مسیر صادراتی قرار گیرد.
وی تاکید کرد: میانگین قیمت نفت در سال ٢٠١۶، ۴٣ دلار و اگر شرایط فعلی ادامه یابد قیمت نفت در سال آینده حداقل رشد ١۵ دلاری را تجربه خواهد کرد.
بهروزی فر در انتها گفت: اتحادیه اروپا، چین و ژاپن ٣ واردکننده عمده نفت ایران محسوب می‌شوند و به نظر می وسد ایران باید مقاصد صادراتی خود را افزایش دهد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *