Posted on نظر دهید

دلیل تشدید بیکاری عدم سرمایه‌گذاری دولت در بخش‌های اشتغالزاست

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه یکی از دلایلی که طی سال های اخیر اشتغال رونق نداشته است عدم سرمایه‌گذاری دولت در بخش های اشتغالزاست گفت:ایجاد اشتغال نیازمند زیرساخت سازی است.

دلیل تشدید بیکاری عدم سرمایه‌گذاری دولت در بخش‌های اشتغالزاست-مراوده

امرالله امینی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،با اشاره به اینکه مشکل اصلی اقتصاد کشور رکود است که در پی آن بیکاری بروز می کند افزود: یکی از دلایلی که طی سال های اخیر اشتغال رونق نداشته است عدم سرمایه‌گذاری دولت در بخش های اشتغالزاست.

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر دولت در بخش های غیر تولیدی سرمایه گذاری کرده است گفت: به طور مثال سرمایه گذاری در بخش نفت و پتروشیمی بیشتر از اینکه که تولیدی باشد سرمایه ای است، بنابراین منجر به ایجاد شغل نمی شود.  اگر دولت سیاست های خود را تغییر می داد و به سمت صنایع تبدیلی وابسته به کشاورزی حرکت می کرد، اشتغال به مراتب بیشتر می شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اگر از رکود خارج شویم بیکاری حل می شود گفت: در گذشته شوک های زیادی به اقتصاد ایران وارد شده است، این اثرات در اقتصاد طولانی مدت است و همان موقع خود را نشان نمی دهد.  در واقع یک بدبینی به کارگزارن اقتصادی و بخش خصوصی وجود دارد. به این راحتی اطمینان خاطر را پیدا نمی کنند که سرمایه گذاری کنند و از این مشکل رها شوند. در واقع بخش زیادی از مشکلات ما مشکلات روانی است که ایجاد شده است و صدمات و ضرباتی که وارد شده به این راحتی اطمینان پیدا نمی کند. فضای کسب و کار در کشور خوب نیست.

امینی با اشاره به موانع در مسیر کسب و کار گفت:سیستم مالیات گیری و تأمین اجتماعی بسیار شدید است. در همین راستا افراد ترجیح می دهند به جای ایجاد شغل در بانک سپرده گذاری و حتی با درصد پایین سود دریافت کنند. بسیاری از سرمایه گذاران از ترس تأمین اجتماعی استخدام نمی کنند همچنین بسیاری از آنها از ترس مالیات تولید ندارند. قوانین تأمین اجتماعی هم مشکلات عدیده ای برای سرمایه گذار ایجاد می کند، سرمایه گذاران حتی می ترسند که ۶ماه کسی را استخدام کنند.

* ایجاد شغل نیازمند برنامه های دقیق و گسترده است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره طرح های اشتغالزایی دولت یازدهم از جمله برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستاییان گفت:ایجاد اشتغال بدون برنامه ریزی امکان پذیر نیست. ایجاد اشتغال نیازمند زیرساخت سازی است. تعادل های منطقه ای،روستایی و شهری در ایجاد شغل باید لحاظ شود.

وی با بیان اینکه زیرساخت ها و پیش زمینه ها برای ایجاد شغل باید وجود داشته باشد گفت: اگر شرایط برای سرمایه گذاری اشتغالی آماده نباشد،منابع منحرف می شود. اگر بخواهیم به بحث اشتغال واقع‌بینانه توجه داشته باشیم، آمار ارائه‌شده که درباره اشتغالزایی طی دو سال گذشته اعلام شده است، امری کاملاً بعید و غیرواقعی به نظر می‌رسد که باید در محاسبه آمار دقت شود. دولت  در بخش هایی سرمایه گذاری کرده است اما موثر نبوده است. آنچه که در جامعه دیده می شود با واقعیت انحراف دارد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اکنون فضای تولید بسیار نامناسب و نگران‌کننده شده است گفت: ایجاد شغل در شرایط حساس اقتصادی نیازمند برنامه‌های دقیق، گسترده و هدفمند است و باید زیربناهای مشخصی را به خود دیده باشد که با شعار یا ارائه آمارهای معمول، نتیجه‌بخش نیست و معضل بیکاری در ایران برطرف نخواهد شد.

امینی بیان کرد: شغل باید مستمر باشد تا بتوان بر اساس آن آمارها را ارائه کرد، نه این‌که به فرض فردی روزانه یک ساعت با اتومبیل مسافرکشی می‌کند، آن را شاغل بنامیم به این دلیل که این شخص هرگز حداقل‌های تعریف شده برای زندگی را نمی‌تواند به دست آورد.

منبع : خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *