تاریخ ثبت:

دماسنج بازار سهام بیش از ۹۰۰ واحد رشد کرد

در پایان معاملات امروز؛

دماسنج بازار سهام بیش از ۹۰۰ واحد رشد کرد

شاخص بورس با ۹۴۰ واحد افت در پایان معاملات امروز به کانال ۱۸۵ هزار و صد واحد رسید.

دماسنج بازار سهام بیش از 900 واحد رشد کردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما،­ روند معاملات امروز بازار سهام،­ در حالی آغاز شد که شب گذشته آمریکا با اعلام جزییات تحریم های این دوره، سعی بر آن داشت تا فشارهای روانی بر اقتصاد ایران را افزایش دهد؛­­ اما این سرمایه گذاران ایرانی بودند که بی توجه به سیاهه منتشر شده از سوی دونالد ترامپ، با افزایش تقاضا،­ دماسنج بازار سهام را مثبت کردند.

به این ترتیب شاخص کل بورس تهران در روز سه شنبه با رشد ۹۴۰ واحدی همراه و به کانال ۱۸۵ هزار واحد وارد شد.

امروز تمامی شاخص های بورسی مثبت شدند، در این بین شاخص هم وزن ۱۹۶ واحد صعود داشت و به سطح ۲۸هزار و ۴۴۶واحد رسید. آیفکس نیز با رشد ۱۴٫۶ واحدی رقم ۲هزار و ۲۵ واحد را ثبت کرد.

ارزش معاملات بورس و فرابورس در روز جاری با رشد نسبت به روز قبل همراه بود و مجموعا به بیش از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات بورس با رشد ۱۰ درصدی به ۸۸۰میلیارد تومان ارتقا یافت و حجم معاملات این بازار نیز ۲میلیارد و ۱۲۹ میلیون سهم ثبت شد.

در معاملات امروز، اقبال زیاد سهامداران به نمادهای بانکی باعث شد تا در مرحله پیش گشایش شاهد تشکیل صفوف تقاضا در نمادهای بزرگ این گروه باشیم. این مهم در حالی صورت گرفت که دیروز آمریکا بانک های مهم ایرانی را در فهرست ­تحریم ها قرار داد و کانال سوئیفت را برای آن ها مسدود کرد.

با این حال،​­وجود چشم اندازهای مثبت به تعاملات ایران و کشورهای اروپایی جهت ایجاد کانال جدید بانکی منجر شد تا این تهدیدات در تصمیم سهامداران اثری نداشته باشد.

در میان ۶نماد موثر بر رشد شاخص،­ سه بانک ملت، صادرات و تجارت حضور داشتند. اما شرکت گروه مپنا بزرگترین اهرم رشد شاخص امروز بود.

“رمپنا” بیشترین تقاضا را میان بازیگران حقیقی داشت، این گروه امروز حدود ۱۰ میلیارد تومان از این سهم خریداری کردند. گروه مپنا در حالی با رشد ۵درصدی همراه شد که با صف خرید بیش از یک میلیون سهمی به کار خود پایان داد.

حقوقی ها بیشترین تقاضا را در نماد “شبندر” داشتند و بیش از ۷ میلیارد تومان از این سهم خریداری کردند. حمایت حقوقی ها عمدتا از نمادهای فلزی- معدنی و پتروشیمی صورت گرفت . با این وجود تغییر مالکیت کلی بازار به نفع بازیگران خرد پایان یافت که برای دومین روز متوالی صورت می گرفت.

از ۳۸ صنعت بورس، ۳۰ صنعت با روندی مثبت به کار خود پایان دادند. در این بین گروه فنی مهندسی بیشترین رشد روزانه را به ثبت رساند. محصولات چوبی و اطلاعات و ارتباطات در رده های بعدی قرار گرفتند.

پاسخ دهید