تاریخ ثبت:

دپوی کالاهای احتکاری، این بار توسط دولت؟

روزنامه ایران به انتقادات تند حسن روحانی از عملکرد برخی بانک‌ها اشاره کرده است. روزنامه کلید نیز می‌گوید که تنها ۸ درصد کالاهای احتکاری در بازار توزیع شده است. دنیای اقتصاد به آدرس غلط از شوک ارزی اشاره کرده و در نهایت روزنامه خراسان نیز از مخالفت جهانی با تحریم‌های آمریکا می‌گوید.
دپوی کالاهای احتکاری، این بار توسط دولت؟

رئیس جمهور روز گذشته در دیدار با معاونین اقتصادی وزیر اقتصاد اظهاراتی را بر زبان آورد که از چند جنبه مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

به گزارش تجارت نیوز، روزنامه ایران به نقل از حسن روحانی روایت می کند که «تحریم را می شکنیم». آنگونه که ایران روایت کرده رئیس جمهور در این جلسه به شدت از عملکرد برخی از بانک ها انتقاد کرده است.

شاید اوج انتقاد رئیس جمهور از بانک ها را بتوان در این جمله دید که وی می گوید: برخی از بانک ها روزانه و نه ماهانه برای ما گرفتاری درست می کنند، هر روز و ساعتی برای ما مشکل درست می کنند. همانطور که بانک های سالم می توانند کمک بسیار بزرگی باشند و تولید بدون بانک راه نمی افتد و نقش مهمی در روابط ما با دنیا دارند.

ایران روایت می کند که حسن روحانی در این جلسه به وزیر اقتصاد ماموریت داده تا اصلاح نظام بانکی در اولویت اول کار این وزارتخانه قرار بگیرد.

روحانی همچنین به نظارت ضعیف بانک مرکزی بر بانک ها انتقاد کرده و می گوید: نظارت بانک مرکزی باید به مراتب افزایش پیدا کند. الان نظارت بانک مرکزی بر بانک ها ضعیف است. دیدیم یک مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر کشور آورد. چه بلایی سر مردم آورد. چقدر به اعتماد عمومی مردم لطمه زد و چه هزینه سنگینی بر دوش ما گذاشت.

اما روزنامه خراسان نیز از «مخالفت جهانی با تحریم ها، صعود بورس و آرامش بازار ارز» روایت می کند و می نویسد: همزمان با اعمال تحریم های آمریکا، موج حمایت اتحادیه اروپا، روسیه و چین از مرآوده مالی با ایران اعلام شد.

خراسان در بخشی از گزارش خود به واکنش و مخالفت کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای اروپایی به تحریم های آمریکا اشاره می کند. این روزنامه به بیانیه اتحادیه اروپا اشاره می کند که در آن آمده است: هدف اروپا حفاظت از کنشگران اقتصادی اروپایی دارای تبادلات تجاری مشروع با ایران و در راستای قوانین اروپایی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

خراسان از تلاش کشورهایی همچون روسیه، سوئیس، آلمان و انگلیس برای حفظ روابط تجاری با ایران روایت می کند و خبر از مایوس شدن آمریکا از تلاش کشورهای اروپایی می دهد.

به طوری که سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، خطاب به کشورهای اروپایی می گوید: برای من شوک آور است با آن که می دانیم بین اتحادیه اروپا و دیدگاه رئیس جمهور ترامپ درباره برجام اختلافاتی وجود دارد، اتحادیه اروپا سیگنال هایی برای ایران ارسال می کند که باعث احساس مصونیت آن ها درباره انجام سایر فعالیت ها می شود.

اما این روزنامه وضعیت بازارها دراولین روز اعمال تحریم ها را اینگونه روایت می کند: در نخستین روز اجرای تحریم ها، دیروز بازار ارز و طلا روز نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت. بورس هم بی تفاوت به این شرایط، ۱۲۴۱ واحد رشد کرد.

روزنامه دنیای اقتصاد نیز با تیتر «آدرس غلط از شوک ارزی» دیدگاه افرادی را که بالا رفتن نرخ دلار را تنها به عوامل سیاسی، از جمله خروج آمریکا از برجام ربط می دهند، به چالش کشده است.

دنیای اقتصاد با طرح یک پرسش از دارندگان این دیدگاه می نویسد: اگر تصمیم ترامپ برای ادامه ندادن توافق هسته ای تا این اندازه مهم بوده سیاست گذار چه تدبیری برای کاستن از آثار تبعی آن اندیشیده است؟

دنیای اقتصاد با طرح چند پرسش دیگر می نویسد: این پرسش ها در کنار برخی آمارها از ترکیب پولی نشان می دهد وزن دادن به عوامل سیاسی نمی تواند به تنهایی نوسان ارزی را توضیح دهد و اصرار بر آن آدرس غلطی از دلایل بروز شوک ارزی است.

روزنامه کلید نیز با عنوان «تعلل در توزیع کالاهای احتکاری» به وزارت صمت انتقاد می کند که چرا همه کالاهای احتکاری کشف شده را توزیع نکرده است.

کلید در همین زمینه روایت می کند: وزارت صمت تنها ۸ درصد از کالاهای کشف شده را در بازار توزیع کرده است.

دپوی کالاهای احتکاری، این بار توسط دولت؟

پاسخ دهید