Posted on نظر دهید

رشد اقتصادی نیمه اول بدون نفت کمتر از یک درصد

خراسان/ جزئیات منتشرشده از رشد اقتصادی نیمه اول امسال حکایت از آن دارد که با وجود رشد ۷٫۴ درصدی کل اقتصاد، ۶٫۹ واحد درصد از این رشد مربوط به نفت بوده و رشد بدون نفت کشور فقط ۰٫۹ درصد بوده است.

رشد اقتصادی نیمه اول بدون نفت کمتر از یک درصد - مُراوده

انتشار این آمار در حالی است که بانک مرکزی هنوز به صورت رسمی جزئیات رشد اقتصادی را منتشر نکرده است و نماگرهای اقتصادی را نیز با آمار سال ۹۳ ارائه می کند. با این حال، آنگونه که خبرگزاری ایرنا گزارش کرده، در جریان همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید که روز سه شنبه برگزار شد، جزئیات رشد هر یک از بخش های اقتصادی ارائه شد. جدول مقابل این جزئیات منتشرشده را نشان می دهد. همانگونه که بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود، رشد کل اقتصاد در بهار و تابستان سال جاری ۷٫۴ درصد بوده است. اما جزئیات جدید منتشرشده حکایت از آن دارد که رشد بدون نفت فقط ۰٫۹ درصد بوده است. این در حالی است که مرکز آمار رشد اقتصادی نیمه اول امسال را ۶٫۵ درصد و رشد بدون نفت را ۴٫۵ درصد محاسبه و اعلام کرده بود.جدول روبه رو نرخ رشد هر بخش اقتصادی بر اساس محاسبات بانک مرکزی را نشان می دهد.
آوار رکود بخش معدن و ساختمان بر اقتصاد کشور
چنانچه ملاحظه می شود تنها بخش اقتصادی که همچنان درگیر رکود است، بخش صنایع و معادن است. این بخش شامل ۴ زیرگروه صنعت و معدن، ساختمان ، «آب، برق و گاز» است. این بخش ها در نیمه اول امسال به ترتیب، ۴٫۶ درصد، ۷٫۳- درصد، ۱۳- درصد و ۴٫۶ درصد رشد کرده‌اند. یعنی رکود سنگین بخش معدن و مسکن باعث شده است رشد بخش صنایع و معادن در مجموع منفی باشد و همین عقبگرد رشد بخش های خدمات، کشاورزی و نفت را هم تحت تاثیر قرار داده است.
گریز از رکود در تابستان پایدار می ماند؟
بررسی روند فصلی رشد اقتصادی نیز نکات قابل تاملی دارد. مهمترین نکته آن است که اقتصاد (بدون نفت) در بهار امسال درگیر رکود بوده است و در مجموع ۰٫۹ درصد عقبگرد داشته است اما در تابستان رشد ۲٫۶ درصدی رخ داده است تا نهایتا رشد اقتصادی بدون نفت ۰٫۹ درصد بشود. معنای دیگر کیفیت رشد اقتصادی در بهار و تابستان آن است که روند اقتصاد مثبت است. اگر این روند در پاییز و زمستان هم ادامه یابد می توان به خروج از رکود امیدوار بود.

منبع : خراسان / اخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *