Posted on نظر دهید

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری: از سال ۹۶ به بعد شاهد رشد اقتصادی خوبی خواهیم بود

مشاور اقتصادی رییس جمهوری گفت: از سال ۹۶ به بعد ضمن افزایش درآمد کشور، شاهد رشد اقتصادی خوبی خواهیم بود که می تواند مساله اشتغال را حل کند.

مشاور اقتصادی رییس جمهوری گفت: از سال 96 به بعد ضمن افزایش درآمد کشور، شاهد رشد اقتصادی خوبی خواهیم بود که می تواند مساله اشتغال را حل کند.

مسعود نیلی روز سه شنبه در ششمین همایش «سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید» در موسسه عالی بانکداری افزود: از سال آینده به بعد، درآمد کشور به نسبت سال های پیش در حال افزایش خواهد بود اما شکاف درآمدی ماندگاری را نیز رقم خواهد زد.
وی ادامه داد: اگر تورم تک رقمی را از دست دهیم، رشد اقتصادی در مسیر پایین حرکت خواهد کرد.
نیلی افزود: تورم تک رقمی با چالش حجم بالای نقدینگی از درون نظام بانکی ایران و نیز اصلاح نظام بانکی روبروست؛ لذا باید به اصلاح نظام بانکی اقدام کنیم.
نیلی تاکید کرد: فشار دیگر، نقدینگی بودجه دولت است که باید با تاکید بر برون گرایی اقتصاد آن را اصلاح کنیم و اگر این کار انجام نشود و دوباره به تورم بالا برسیم، رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
مشاور رییس جمهوری تاکید کرد: برونگرایی در اقتصاد می تواند نقدینگی بالا را به سمت کمک به عرضه اقتصاد هدایت کند و نگذارد تا حجم بالای نقدینگی تورم زایی بالایی داشته باشد.
وی با ارایه آماری از شاخص های اقتصاد کلان کشور از دهه ۸۰ خورشیدی به بعد گفت: سرانه کشور به قیمت ثابت سال ۱۳۸۳، نشان می دهد تا سال ۱۳۸۶، روند به نسبت خوبی را شروع کرده بودیم؛ به گونه ای که رشدهای اقتصادی مناسبی حاکم بود، اما از سال ۱۳۸۶ به بعد، این روند با کاهش مواجه شده است.
مشاور اقتصادی رییس جمهوری افزود: پس از سال ۱۳۸۶، اقتصاد وارد دوره رشد پایین شد و نقطه شکست کاهش نرخ رشد اقتصادی کشور از سال ۱۳۸۷ شروع شد و در سال ۱۳۹۱ به رشد منفی رسیدیم و این روند ادامه یافت.
نیلی گفت: در فاصله سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ نیز، درآمدهای ارزی کشور ۵۳۵ میلیارد دلار به قیمت ثابت سال ۱۳۹۴ بوده است؛ بنابراین مشکل منابع وجود نداشته که منجر به کاهش رشد شود.
رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی خاطرنشان ساخت: در دوران تحریمها، این رشد اقتصادی حتی منفی نیز شد اما بدون اینکه سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز داشته باشیم، رشد برای امسال و حتی سال۹۶ حاصل خواهد شد، اما از سال آینده به بعد، این مهمترین پرسش پیش روی اقتصاد کشور است که کدامیک از برنامه ها در آینده اقتصاد ایران تحقق خواهد یافت.
وی، گفت: یک برنامه این است که مسیری را که در سال های پیش از ۱۳۸۷ داشتیم، ادامه داده و رشد متوسط ۵٫۳ درصد را داشته باشیم؛ در سال ۱۴۰۴ کشور به رشد تولید ناخالص داخلی سرانه ۱۱٫۵ درصدی نیاز دارد که در اقتصاد ما باید رخ دهد.
نیلی اظهار داشت: رشد تولید ناخالص سرانه حدود یک درصد و رشد اقتصادی ۲ تا ۲٫۵ درصد، بیشتر سازگار با مسیری است که ما از سال ۱۳۸۷ به بعد داشته ایم، البته این سناریوی خوبی برای آینده کشور نیست و اگر قرار باشد در این مسیر حرکت کنیم برای ما مساله ساز خواهد شد.
مشاور اقتصادی رییس جمهوری یادآورشد: در ۱۵ سال گذشته، کشور با سه شوک مواجه بوده است؛ نخستین آن وفور درآمدهای نفتی است که در دهه ۱۳۸۰ رخ داد و باعث شد درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفتی کشور در یک دهه، ۴٫۷ برابر رشد داشته است. شوک دوم تحریم و اثرات به جای مانده از آن است و البته شوک اخیر قیمت نفت در سال گذشته که ۵۷ درصد درآمدهای نفتی کشور را در این سال نسبت به سال پیش از آن کاهش داد را نیز نباید فراموش کرد.
نیلی ادامه داد: سه شوک «وفور درآمدهای نفتی در نیمه دوم دهه ۵۰، شوک سیاسی انقلاب اسلامی و پس از آن جنگ و در نهایت شوک کاهش قیمت نفت در فاصله سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ نیز مانند همین شوک های سه گانه یادشده است. البته شوک کاهش قیمت نفت در سال گذشته، اکنون در حال جذب شدن در اقتصاد است که باید آثار و شیوه چگونگی جذب آن را نیز بررسی کرد.
وی افزود: تا پیش از وفور درآمدهای نفتی نیمه دهه ۵۰، رشد بدون نفت ما ۱۰ درصد بوده که با رخ دادن شوک نفتی، رشد تولید ناخالص داخلی کوتاه مدت منجر شد و ما را به شوک دوم هدایت کرد؛ وقتی از سه شوک خارج شدیم، رشد تولید ناخالص داخلی را به ۳٫۲ درصد بدون نفت رساند.
نیلی در ادامه به اصلاحات ساختاری برنامه سوم توسعه نیز اشاره کرد و گفت: منابع ارزی نفتی نیز به اندازه ای نبود که شوک ایجاد کند و پس از آن، وارد رونق درآمدهای نفتی شدیم.

منبع: اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *