Posted on نظر دهید

رشد ۴۰ درصدی درآمدها با اجرای سامانه جامع گمرک

تهران – ایرنا – وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بهره برداری از سامانه جامع گمرک سبب افزایش ۴۰ درصدی درآمدها در یک سال گذشته و کمک به مقابله با قاچاق کالا شده است.

رشد 40 درصدی درآمدها با اجرای سامانه جامع گمرک - مُراوده

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی طیب نیا» امروز (سه شنبه) در آیین رونمایی از قابلیت های جدید سامانه جامع گمرک در محل مرکز همایش های گمرک مهرآباد افزود:

سامانه جامع گمرک نقش مهمی در شفاف سازی، بهبود فضای کسب و کار و تسهیل جریان تجارت کشور برعهده دارد. به گفته طیب نیا، از آغاز کار دولت یازدهم به روز رسانی و نوین سازی گمرک آغاز و تلاش شده است با استفاده از فناوری اطلاعات، فرآیندهای کاری به شکلی اصلاح شود که شاهد بهبود فضای کسب و کار و کاهش زمان ترخیص یا صدور کالا باشیم. وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: امروز همه عملیات های گمرکی به شکل الکترونیک انجام و ارتباطات بین گمرک و سایر دستگاههای مرتبط به صورت برخط و در مدت زمان کمتری انجام می شود.
طیب نیا تصریح کرد: در سال ۹۳ همزمان با نخستین سال اجرای سامانه و با شفاف سازی های به انجام رسیده، درآمدهای گمرکی از نظر حقوق ورودی رشدی ۸۶ درصدی داشت.
وی بیان کرد: با تداوم این روند صعودی، امسال شاهد رشد ۴۰ درصدی درآمدهای گمرک نسبت به پارسال هستیم و علاوه بر آن، کمک شایان توجهی در مقابله با قاچاق داشته است.
این عضو کابینه دولت یازدهم یادآوری کرد، امروز وقتی کالایی از بندر مبداء بارگیری می شود، اطلاعات آن شامل نوع کالا، قیمت و اینکه از کدام گمرک وارد خواهد شد، به طور کامل مشخص است.
وی گفت: علاوه بر آن، کالاهای ترانزیتی نیز تحت نظارت و کنترل گمرک بوده و اینکه در کدام نقطه کشور است یا خروجش آن طبق برنامه زمان بندی شده، رصد می شود.
به گفته طیب نیا، مزایای پیشگفته شرایط مناسبی را برای مقابله با قاچاق کالا فراهم کرده و با ارتباط با سایر دستگاهها، زمان ترخیص کالا به حداقل رسیده است.

* ۱۰۰ اقدام وزارت اقتصاد تا ۱۰۰ روز آینده اطلاع رسانی می شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به اقدام های این وزارتخانه برای بهبود محیط کسب و کار، ارتقای شفافیت و سلامت و تامین منابع مالی پایدار برای کشور اشاره کرد و از اطلاع رسانی یکصد مورد از این اقدامات در ۱۰۰ روز آینده خبر داد که نخستین مورد آنها سامانه جامع گمرکی بود.
طیب نیا تاکید کرد: مقابله با فساد و بهبود محیط کسب و کار جز با استفاده شایسته از فناوری اطلاعات امکانپذیر نیست و علاوه بر آن همه شیوه های کار متناسب با این فناوری ها اصلاح شده است.
وی در پایان طراحی و اجرای سامانه جامع گمرک توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه تهران را ستود و گفت: این دستاورد به هیچ عنوان کپی برداری از نمونه های مشابه خارجی نیست و می تواند الگوی مناسبی برای سایر سازمان ها باشد. به گزارش ایرنا، تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، امروز در محل گمرک مهرآباد رونمایی شد. اتصال الکترونیکی بارنامه به سامانه جامع گمرکی، پروژه درب خروج هوشمند، راه اندازی بزرگترین بانک اطلاعات تجارت خارجی، دریافت گواهی بازرسی از طریق سامانه جامع امور گمرک و آغاز تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سازمان بنادر و گمرک، از جمله قابلیت های این سامانه است.

منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *