Posted on

روایت داستانی سالی که گذشت

جمعه‌نامه «دنیای اقتصاد» را امروز بخوانید

روایت داستانی سالی که گذشت

« ۱۳داستان از سالی که گذشت»، دستمایه ویژه نامه آخر سال دنیای اقتصاد شد تا بر اساس آن به روایت ماجراهایی بپردازد که در سال ۹۷ رخ داد. از نوسانات شدید ارزی و تاثیر آن بر بازارهای مختلف گرفته تا کنش و کنشگری درعرصه سیاست و دیپلماسی. از تغییرات بورس تا خلق رانت در حوزه های مختلف و حتی از ماجرای سلاطین نوظهور اقتصادی که این روزها هر کدام از گوشه ای سر بر می آورند.

در این شماره از اتفاقات مهم حوزه آی تی گفته ایم و ویرانگر خارجی بازار مسکن را زیر ذره بین قرار داده ایم. از رسیدن خودرو به لبه پرتگاه گفته ایم و آینده بنزین را در سال ۹۸ واکاویدیم.

هرچند ترجیع بند تمام این «داستان»‌ها،عوامل اقتصادی است با این حال تغییرات و فعل و انفعالات برون مرزی که تاثیرش بر سیاست داخلی و تصمیمات سیاست گذار داخلی غیر قابل انکار است را نیز از یاد نبرده ایم. تحکیم پایه های قدرت شاهزاده جوان در عربستان،تقابل روز افزون ترامپ با سایر عوامل قدرت در آمریکا و هم چنین استراتژی او مبتنی بر «بازگرداندن عدالت تجاری»که منجر به جنگ سرد اقتصادی شده نیز از جمله داستان ‌های این شماره جمعه نامه است.

در  سال ۹۷، افراد ، هنرمندان و چهره های سرشناس زیادی چهره در نقاب خاک کشیدند و از میان ما رفتند. صفحه آخر یادبودی برای همه کسانی است که در سال جدید کنار ما نیستند.

 

جمعه‌نامه